Hipodrom Wola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hipodrom Wola
Symbol zabytku nr rej. 724/Wlkp/A z 5 lutego 1986
Ilustracja
Trybuna dla widowni
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

ul. Lutycka 34

Typ budynku

hipodrom

Rozpoczęcie budowy

1908

Ukończenie budowy

1910

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Hipodrom Wola”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Hipodrom Wola”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Hipodrom Wola”
Ziemia52°25′53,77″N 16°51′17,97″E/52,431603 16,854992
Strona internetowa

Hipodrom Wola – ogólna nazwa na obiekty Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego w Poznaniu, zlokalizowane w dzielnicy Wola, w pobliżu ulicy Lutyckiej (droga krajowa nr 92), stacji kolejowej Poznań Wola i Lasku Golęcińskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zawody w skokach na Woli w latach 60. XX wieku

Historia Hipodromu na poznańskiej Woli sięga początków XX wieku. Pierwsze obiekty powstały w latach 19081910, jako zaplecze Zamku Cesarskiego w Poznaniu, składające się ze stajni i powozowni. Wkrótce potem stworzone zostały plany budowy toru wyścigowego na Woli. Zaprojektowany na powierzchni 54 hektarów obiekt składał się z dwóch torów, obok których znalazły się trzy trybuny oraz boiska do tenisa, krykieta i gry w piłkę. Do 1918 obiekt należał do Poznańskiego Towarzystwa Wyścigowego (Posener Rennverein).

Po I wojnie Poznań był drugim miastem po Warszawie, w którym najszybciej wznowiono przedwojenne wyścigi konne, a to za sprawą Wielkopolskiego Towarzystwa Wyścigów Konnych. W czasie pierwszych zawodów odbywających się już w niepodległej Polsce na trybunach gościł marszałek Józef Piłsudski. Poznańska Wola w odróżnieniu od toru na Służewcu była tzw. „torem biegającym w prawo”. Od 1919 tradycyjnie rozgrywano na Woli dżentelmeński Handicap Wielkopolski z przeszkodami na dystansie 6400 m.

Wybuch II wojny światowej oznaczał koniec dobrze prosperujących wyścigów konnych, choć okupanci korzystali z hipodromu, organizując własne gonitwy.

W latach powojennych Hipodrom wykorzystywano również w czasie zawodów motokrosowych o „Złoty Kask". Przychodziły na nie dziesiątki tysięcy widzów. Popisy motorowe serwowali im między innymi Jerzy Mieloch i Ryszard Mankiewicz. W kolejnych dekadach ośrodek na Woli przyjmował formę centrum przygotowań sportowych dla najlepszych polskich zawodników hippicznych.

W 2004 obiekt od ministra rolnictwa przejął wojewoda wielkopolski, a w 2021 przyjęto uchwałę o przekazaniu hipodromu miastu Poznań w drodze darowizny udziałów w spółce[1].

Obecnie Hipodrom stanowi nowoczesne Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego – odbywają się tutaj liczne imprezy hippiczne o znaczeniu krajowym i międzynarodowym[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Z zabudowy pierwotnego założenia zachowane zostały: trzy trybuny (główna, sędziowska i dodatkowa) z restauracją i kasą totalizatora, stajnia, wieża ciśnień i jeden dom mieszkalny (1906-1908). Znacząca przebudowa miała miejsce w latach 70. XX wieku. Rozbudowano m.in. plac konkursowy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ABO, Wola przejdzie do Poznania, w: Monitor Wielkopolski, 12/2021, s. 3, ISSN 1642-0918
  2. XXIV Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie MILITARI – poznan.naszemiasto.pl

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]