Hipopotam karłowaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hipopotam karłowaty
Choeropsis liberiensis
(Morton, 1849)
Hipopotam karłowaty
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd parzystokopytne
Podrząd świniokształtne
Rodzina hipopotamowate
Rodzaj Choeropsis
Gatunek hipopotam karłowaty
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 EN pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Hipopotam karłowaty (Choeropsis liberiensis lub Hexaprotodon liberiensis) - duży ssak roślinożerny, występujący w lasach deszczowych i bagnach zachodniej Afryki (naukowa klasyfikacja gatunku oznacza "z Liberii" - żyje tam większość osobników). Jest samotnikiem prowadzącym nocny tryb życia. Jeden z dwóch żyjących współcześnie gatunków hipopotamowatych, drugim przedstawicielem jest znacznie większy hipopotam nilowy. W porównaniu ze swym większym kuzynem jest słabo poznany.

Hipopotam karłowaty adaptuje się do swojego terytorium. Podobnie jak większy kuzyn, prowadzi ziemno-wodny tryb życia, przebywa w pobliżu wody, aby utrzymać skórę nawilżoną i schładzać temperaturę ciała. Zachowania takie jak łączenie się w pary i narodziny mogą następować w wodzie lub na lądzie. Hipopotam karłowaty jest roślinożerny, żywi się m.in. paprotnikami, roślinami dwuliściennymi, trawami i owocami znalezionymi w lasach.

Jako rzadki i prowodzący nocny tryb życia jest trudny do obserwacji w naturalnym środowisku, w dodatku żyje w krajach o znacznym stopniu konfliktów cywilnych. Prowadzi głównie samotniczy tryb życia - czasami hipopotamy karłowate są widywane w parach lub trójkach, lecz nigdy w dużych grupach jak zwykłe hipopotamy. Nie są gatunkiem terytorialnym.

Hipopotam karłowaty był nieznany poza Afryką Zachodnią do dziewiętnastego wieku. Po raz pierwszy pojawił się w zoo na początku XX wieku, ma tam większą szansę przeżycia niż na wolności. Według szacunków World Conservation Union, mniej niż 3000 okazów pozostaje na wolności[2].

Dane liczbowe[edytuj | edytuj kod]

  • długość ciała: 140-160 cm
  • długość ogona: ok. 25 cm
  • wysokość: 75-85 cm
  • masa: 160-270 kg
  • dojrzałość płciowa: 4-5 lat
  • ciąża: 190-205 dni
  • liczba młodych: najczęściej 1
  • długość życia: około 35 lat

Występowanie i środowisko[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje dżungle deszczowe zachodniej Afryki. Żyje w zaroślach w pobliżu rzek i jezior lub na terenach bagnistych. Najczęściej unika towarzystwa innych przedstawicieli swego gatunku. Płochliwy. Terytorium oznacza rozrzucając ogonem własny kał.

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Roślinożerca, głównie rośliny wodne i korzonki, również trawa, czasami owoce i liście z krzewów, drzew.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Ciąża trwa około 7 miesięcy, z reguły rodzi się jedno młode. Po urodzeniu odżywia się mlekiem matki. W pierwszym okresie życia mały hipopotam przebywa w jednym miejscu, ukryty w zaroślach. Matka kilkakrotnie dziennie karmi małe. Po 6-8 miesiącach młode opuszcza kryjówkę. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 4-5 lat.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Poważnie zagrożony ze względu na przeobrażanie jego naturalnych środowisk w obszary rolne. Wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych IUCN.

Przypisy

  1. Choeropsis liberiensis. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. R. Lewison, W. Oliver: Hexaprotodon liberiensis. W: Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych [on-line]. IUCN, 2006. [dostęp 2006-12-17].