Hipoteza adaptacyjnych oczekiwań

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

W ekonomii hipoteza adaptacyjnych oczekiwań to jedna z hipotez formułowania oczekiwań dotyczących przyszłych wartości wskaźników ekonomicznych takich jak inflacja. Została zaproponowana na początku XX wieku przez amerykańskiego ekonomistę Irvinga Fishera, jednak największą popularność zdobyła w latach 50. gdy stała się jednym z podstawowych narzędzi służących analizie hiperinflacji.

Zgodnie z hipotezą oczekiwań adaptacyjnych przyszłą wartość wskaźnika ekonomicznego można przewidzieć na podstawie jego przeszłych wartości oraz wartości błędów popełnionych podczas przewidywania tej samej zmiennej w przeszłości.

W przypadku gdy przewidywany wskaźnik charakteryzuje się dużą zmiennością lub na przykład systematycznie rośnie przewidywania dokonane z zastosowaniem hipotezy adaptacyjnych oczekiwań obarczone są systematycznym błędem. Z tego powodu znaczenie tej hipotezy uległo znaczącemu zmniejszeniu począwszy od lat 70. na rzecz alternatywnych hipotez takich jak hipoteza racjonalnych oczekiwań.

Przykład[edytuj | edytuj kod]

Prosty przykład oczekiwań kształtowanych zgodnie z hipotezą oczekiwań adaptacyjnych może być wyrażony przy pomocy następującego wzoru:

gdzie to przewidywana wartość wskaźnika ekonomicznego p w okresie kolejnym, to przewidywana wartość wskaźnika ekonomicznego w okresie poprzednim, to rzeczywista wartość wskaźnika ekonomicznego w okresie poprzednim, zaś to parametr z przedziału (0,1). Wynika stąd, że wartość prognozy w okresie następnym zależy od wartości prognozy w okresie poprzednim oraz błędu popełnionego przy prognozowaniu w okresie poprzednim .

W przypadku, gdy prognoza w poprzednim okresie była zbyt niska wówczas następuje korekta prognozy w kolejnym okresie w górę:

Jeżeli prognoza w poprzednim okresie była zbyt wysoka wówczas następuje korekta prognozy w okresie kolejnym w dół:

Innymi słowy, oczekiwania adaptują się w zależności od błędów popełnionych w przeszłości, skąd nazwa hipotezy.

Z powyższego wzoru wynika również, że prognozowaną wartość oczekiwanej zmiennej można wyrazić jako średnią ważoną wszystkich jej przeszłych wartości:

Im starsza obserwacja, tym niższa odpowiadająca jej waga.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]