Hiroko Nakamura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hiroko Nakamura
中村 紘子
Data i miejsce urodzenia 25 lipca 1944
Tokio
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP

Hiroko Nakamura (jap. 中村 紘子 Nakamura Hiroko?, ur. 25 lipca 1944 w Tokio)japońska pianistka; laureatka IV nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Życiorys[edytuj]

Wykształcenie[edytuj]

W młodości uczyła się w szkole muzycznej Toho Gakuen School of Music. W 1960 roku rozpoczęła studia w Konserwatorium Muzycznym w Tokio. W 1963 roku została pierwszą japońską studentką, która otrzymała stypendium na Juilliard School of Music. Swe umiejętności doskonaliła m.in. u Zbigniewa Drzewieckiego i Nikity Magaloffa.

Kariera pianistyczna[edytuj]

W 1960 roku zadebiutowała z orkiestrą i została solistką podczas światowego tournée Orkiestry Symfonicznej NHK. W 1961 roku wystąpiła w Festival Tokyo Metropolitan. Ponadto brała udział w kilku konkursach pianistycznych:

Jej grę podczas Konkursu Chopinowskiego wysoko ocenił m.in. Tadeusz Kaczyński. Sukces w Warszawie sprawił, że w 1966 wzięła udział w tournée Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego. Występowała z wieloma słynnymi orkiestrami w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. W sezonie artystycznym 1999/2000 odbyła tournée po Europie i Stanach Zjednoczonych. W całej karierze dała ponad 3 500 koncertów.

Była jurorem wielu konkursów pianistycznych, m.in. czterech Konkursów Chopinowskich (XII, XIII, XIV i XV), Konkursów Van Cliburna, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego, Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina, a także konkursów w Lizbonie i Santander. Autorka kilku książek muzycznych.

W 2000 roku grała podczas ceremonii pogrzebowej japońskiego premiera Keizō Obuchiego.

Laureatka licznych nagród i odznaczeń. W 1993 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Otrzymała też złoty medal od Arthur Rubinstein International Music Society.

Repertuar i dyskografia[edytuj]

W jej repertuarze znajdują się dzieła Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Claude'a Debussy'ego, Georga Fridricha Händla, Siergieja Prokofiewa, Ferenca Liszta, Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Piotra Czajkowskiego i Siergieja Rachmaninowa.

W trakcie swojej kariery nagrała ponad 40 płyt.

Bibliografia[edytuj]