Hiroszima, moja miłość

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hiroszima, moja miłość
Hiroshima mon amour
ilustracja
Gatunek

dramat

Rok produkcji

1959

Data premiery

10 czerwca 1959

Kraj produkcji

Francja
Japonia

Język

francuski
japoński
angielski

Czas trwania

90 min

Reżyseria

Alain Resnais

Scenariusz

Marguerite Duras

Główne role

Emmanuelle Riva
Eiji Okada
Stella Dassas
Pierre Barbaud
Bernard Fresson

Muzyka

Giovanni Fusco
Georges Delerue

Zdjęcia

Michio Takahashi
Sacha Vierny

Scenografia

Lucilla Mussini
Esaka
Antoine Mayo

Produkcja

Anatole Dauman
Samy Halfon

Hiroszima, moja miłość (fr. Hiroshima mon amour, jap. 二十四時間の情事 / Nijūyo jikan no jōji) – francusko-japoński dramat filmowy z 1959 roku w reżyserii Alaina Resnaisa, zrealizowany na podstawie scenariusza Marguerite Duras. Zdjęcia kręcono w Hiroszimie, Nevers (departament Nièvre) oraz w Autun (Saona i Loara).

Film uznawany jest przez krytyków za początek tzw. francuskiej Nowej Fali. Uzyskał nominację do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Otrzymał też specjalne wyróżnienie podczas 12. MFF w Cannes.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film przedstawia historię Francuzki (Emmanuelle Riva) i Japończyka (Eiji Okada), którzy spotykają się w Hiroszimie kilka lat po zakończeniu II wojny światowej. Wywiązuje się między nimi krótki romans. Bohaterowie filmu opowiadają o swoich bolesnych doświadczeniach wojennych. Dla Japończyka było to zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę, na skutek czego życie stracili jego rodzice. Francuzka wspomina swój romans z niemieckim żołnierzem, który został zabity w przeddzień końca wojny. Ona sama została potępiona przez społeczność miasteczka, w którym żyła.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]