Hiroyuki Tanaka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hiroyuki Tanaka (jap. 田中博行 Tanaka Hiroyuki?), pseudonim Sabu (ur. 18 listopada 1964 w Wakayama w Japonii) – reżyser i aktor japoński.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przygodę z kinem rozpoczął w 1986 roku rolą w Sorobanzuku (reż. Yoshimitsu Morita). Początkowo, przez dziesięć lat, związany z ekranem wyłącznie jako aktor. W 1994 roku w Zeiramu 2 po raz pierwszy wystąpił jako Sabu, prawdopodobnie dla wyróżnienia się - nazwisko Tanaka ma w Japonii popularność porownywalną z polskim nazwiskiem Kowalski. Później, pod swoim prawdziwym nazwiskiem występował w kinie sporadycznie i już wyłącznie jako aktor, np. w filmie Postman Blues (1997), który sam wyreżyserował jako Sabu.

W 1996 r., obrazem Dangan ranna, rozpoczął spełniać się również jako reżyser. Sławę przyniósł mu drugi film, zrobiony w rok później, wspomniany już Postman Blues.

Sabu jest jednym z najbardziej cenionych młodych japońskich reżyserów. Do tej pory nakręcił 9 filmów, ostatni - Shisso - pochodzi z 2005 roku. Za najlepsze uważa się Monday (2000) oraz Drive (2002).

Charakterystyka filmów[edytuj | edytuj kod]

Tanakę w filmach interesuje wpływ przypadku na życie zwykłych ludzi. Los jest zawsze jednym z głównych bohaterów, nieprawdopodobne jego zrządzenia odpowiadają za zawiłość fabuł. Mierzący się z losem bohaterowie, często wydają się jedynie marionetkami w jego rękach. Przypadek układa historie, a wszelkie zdarzenia, mimo pozornego chaosu, wydają się ułożone i przesądzone.

Mimo to, los jest jakby tylko narratorem. Filmy Sabu poruszają problemy znacznie bardziej namacalne, bliższe człowiekowi. Mimo zawiłości i często nieuchwytności, Tanaka zawsze ostatecznie mówi wprost o czym jest jego konkretny film.

Techniki[edytuj | edytuj kod]

Już w pierwszej pracy Sabu, Dangan runner, odnaleźć można wszystkie charakterystyczne techniki reżysera, które przyciągają do jego kina wciąż nowych fanów. Poważne problemy ukryte są zawsze pod płaszczem dobrego, ironicznego, czarnego humoru. Śmiech zresztą towarzyszy oglądającemu film Sabu często, wywołuje go nie tylko dialog, sytuacja czy gra aktora, ale nawet umiejętnie wykonane ujęcie. Fabuły konstruowane są drobiazgowo, choć nierzadko dopełnia je absurd, brak logiki. Akcja, jeśli nawet toczy się liniowo, zawsze zawiera zaskakujące zwroty. Wszystko to rozważnie okraszone kiczem.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Charakterystyczni, często przerysowani, a nawet kiczowaci. Dużo mówią. Rozumując nierzadko w sposób nielogiczny dochodzą do ciekawych wniosków. Często mają powiązania, mniejsze lub większe, ze światem przestępczym. Cechy te kojarzą się z tradycją kina slapstick.

Tanaka ma swoich ulubionych aktorów. Główne role w pięciu pierwszych swoich obrazach powierzył temu samemu aktorowi - Shin’ichiemu Tsutsumi, który wcześniej znany był przede wszystkim z teatru. W większości filmów pojawia się też znany japoński aktor Ren Osugi, oraz Susumu Terajima, który czasem, notabene, również występuje pod pseudonimem Sabu.

Dorobek[edytuj | edytuj kod]

Reżyseria i scenariusz[edytuj | edytuj kod]

Aktor[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. MISS ZOMBIE (pol.). Festiwal pięciu smaków. [dostęp 2017-05-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]