Hirudyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Schemat kompleksu hirudyny i trombiny. Trombina przedstawiona jest jako model wstążkowy

Hirudyna (hirudynina) – białko o działaniu przeciwkrzepliwym, należące do bezpośrednich inhibitorów trombiny. Wytwarzana jest przez gruczoły ślinowe gardzieli pijawek żywiących się krwią. Hirudyna jest wydzielana przez pijawkę lekarską[1]. Rekombinowana hirudyna (lepirudyna, r-hirudyna) jest stosowana jako lek w prewencji żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Hirudyna jest polipeptydem składającym się z 65 reszt aminokwasowych. Wiąże się stereospecyficznie do trombiny, tworząc w zasadzie nierozerwalny kompleks. Trombina może być z niego uwolniona jedynie przez syntetyczny inhibitor trombiny, benzamidynę.

Hirudyna uniemożliwia przekształcenie protrombiny w trombinę, co powoduje efekt zmniejszenia krzepliwości krwi. Jest to proces umożliwiający pijawkom odżywianie się: podczas ssania hirudyna zapobiega powstawaniu skrzepu w miejscu zranienia, co pozwala pijawce wyssać dużą ilość krwi przez powierzchowne nacięcie skóry ofiary. Równocześnie hirudyna konserwuje połkniętą krew w przewodzie pokarmowym pijawki, dzięki czemu ciało najedzonej pijawki nie traci gibkości.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Tadeusz Krzymowski, Jadwiga Przała: Fizjologia zwierząt: podręcznik dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej, wydziałów biologii i hodowli zwierząt akademii rolniczych i uniwersytetów: praca zbiorowa. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2005, s. 272. ISBN 83-09-01792-8.

Bibliografia[edytuj]

  • Kostowski W, Herman ZS: Farmakologia : podstawy farmakoterapii : podręcznik dla studentów medycyny i lekarz. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006. ISBN 83-200-3350-0.