Histon i Impington

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Histon
Herb Impington

Histon and Impington – wsi w hrabstwie Cambridgeshire, w Anglii. Są położone na północ od Cambridge. Wsie przecina droga nr A14.

Z czasem te dwie wsie zaczęły się rozrastać i splatać ze sobą do takiego stopnia, że dziś ciężko jest określić, gdzie zaczyna się i kończy każda z nich. W sumie w Histon i Impington jest sześć pubów: The Red Lion, The Barley Mow, The Boot, The Railway Vue, The King Williami The Rose and Crown. Są tam też przedszkole, żłobek, szkoła podstawowa i liceum.

Etymologia nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwy Histon i Impington są najprawdopodobniej saksońskiego pochodzenia ponieważ obie kończą się na "ton".

Historia[edytuj | edytuj kod]

Niektóre ze szlaków przechodzących przez te dwie miejscowości uważane są za prehistoryczne. Wzdłuż nich i w ich okolicach wykopano krzemienne narzędzia a zdjęcia lotnicze pokazują ślady starożytnego osadnictwa z Epoki Żelaza oraz Starożytnego Rzymu. Dowodem na to mogą być też szczątki rzymskich wyrobów ceramicznych znalezione na tym obszarze.

Kolej I Fabryka Chiversów[edytuj | edytuj kod]

Nieczynna stacja w Histon

Uruchomienie linii kolejowej z St Ives do Cambridge spowodowało przyspieszenie wzrostu obu miejscowości oraz rozwój przedsiębiorstw na ich terenie. Steven Chivers był jednym z pierwszych, którzy skorzystali z możliwości, jakie stworzyło to wydarzenie. W 1850 roku kupił on sad w pobliżu linii kolejowej co dawało mu dostęp do Londynu i północnej Anglii i w roku 1870 wysłał on swoich synów by otworzyli centrum dystrybucji w Bradford. Ich klientami byli głównie producenci dżemu. Nie umknęło to uwadze synom Chiversa. Dzięki wspaniałym zbiorom owoców 1873 przekonali oni ojca i zrobili swój pierwszy dżem w stodole na Milton Road w Impington. Do roku 1895 bracia Chivers zróżnicowali swoje produkty. Produkowali lemoniadę, marmoladę i galaretki deserowe. Byli też pierwszymi w Europie na dużą skalę produkującymi jedzenie w puszkach. W 1939 firma posiadała większość z największych gospodarstw w Histon i Impington, wiatrak w Impington oraz 32 km² ziemi we Wschodniej Anglii. Fabryka zatrudniała około 3000 ludzi. Fabryka i gospodarstwa zostały sprzedane marce Schweppes w 1959 r., jednak rodzina Chivers odkupiła gospodarstwa w 1961 r.

W latach 60. XX w. przez stacje w Histon przejeżdżało dziennie ok. 80 pociągów. Powodowało to wiele przeszkód dla użytkowników drogi. W 1963 r. Królowa Elżbieta, Matka otworzyła most omijający drogę. Plany jego wybudowania pojawiły się już wcześniej jednak zostały opóźnione przez Drugą Wojnę Światową. Mimo że, po nie więcej niż 10 latach wycofano przewozy pasażerskie, sezonowi dostawcy owoców nadal dostarczali produkty koleją do fabryki Chivers. Trwało to do roku 1983. Lata 80. XX wieku przyniosły kres fabryce. Przestrzeń została sprzedana deweloperom i nowa fabryka za 5 mln funtów została wybudowana. Jest własnością Premier Foods i produkuje masło orzechowe Sun-Par, puree ziemniaczane oraz dżemy.

Kościoły[edytuj | edytuj kod]

W obu miejscowościach jest 5 miejsc modlitwy skupiających 6 kongregacji. Są dwa kościoły anglikańskie, oba imienia Świętego Andrzeja, kościół metodystów, kościół baptystów oraz kościół Armii Zbawienia. Ponadto kongregacja zwana Kościołem Nowego Życia utworzona w 2004 roku spotyka się w niedzielne popołudnia w budynku kościoła Baptystów. Wszystkie te kongregacje współpracują blisko poprzez Rade Kościołów z Histon i Impington.

Armia Zbawienia[edytuj | edytuj kod]

W 1896 r. Armia Zbawienia wynajęła starą kaplice Metodystów ale kiedy budynek został zakupiony przez firmę Co-Op w 1903 wznieśli on tymczasowy budynek zaraz obok i pozostawali tam przez jakiś czas. Ten budynek był również po jakimś czasie sprzedany Co-Op, która dzięki temu powiększyła swój sklep do obecnych rozmiarów. Armia Zbawienia przeniosła się do swej dzisiejszej siedziby na Impington Lane.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Szkoły
Przedszkole w Histon
Dyrektor: P. Carole Faulkner
Liczba dzieci: 80 (Styczeń 2006)
Szkoła podstawowa, Histon i Impington
Dyrektor: P. Ann Mitchell
Liczba dzieci: 268 (Styczeń 2006)
Gimnazjum, Histon i Impington
Dyrektor: P. Lesley Birch
Liczba uczniów: 337 (Styczeń 2006)
Koledż w Impington
Dyrektor: P. Robert Campbell
Liczba studentów: 1339 (Styczeń 2006)
informacje ze strony internetowej Ministerstwa Edukacji

Szkoła podstawowa, Histon i Impington[edytuj | edytuj kod]

Szkoła ta była wybudowana w 1912 r. za pieniądze otrzymane od Johna Chiversa. Była przeznaczona dla dzieci z pobliskich miejscowości w wieku od 8 do 14 lat.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]