Historia Filipin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W 1521 portugalski odkrywca Ferdynand Magellan przybył na Filipiny i przyłączył je do Królestwa Hiszpanii[1]. Kolonizacja wysp rozpoczęła się od momentu pojawienia się na nich Miguela Lópeza de Legazpi, który przybył na nie z Meksyku w 1565. Założył wówczas pierwszą europejską osadę Cebu. W 1571 została założona Manila, stolica Hiszpańskich Indii Wschodnich.

W 1898 na Filipinach wybuchło powstanie przeciwko Hiszpanom. W konflikcie uczestniczyły Stany Zjednoczone, w efekcie czego przejęły one kontrolę nad krajem. W 1916 Filipiny uzyskały poszerzenie uprawnień, a w roku 1934 status niezależnej wspólnoty (Philippines Commonwealth). W 1942 Filipiny dostały się pod okupację japońską. Główną siłą oporu wobec najeźdźców był Hukbalahap, związany z Komunistyczną Partią Filipin. W 1946 Filipiny uzyskały niepodległość. Po zakończeniu wojny w 1948 wybuchło powstanie chłopskie, zorganizowane przez partyzantów Hukbong, w dużej mierze wywodzących się z ruchu oporu w czasie okupacji. Powstanie zostało stłumione na początku lat 50. Głównym celem powstańców była reforma rolna i zerwanie stosunków z USA, której Filipiny były niegdyś kolonią. W 1962 Filipiny poparły rebelię w Brunei oraz udzieliły schronienia jej przywódcom. Wynikało to z filipińskich pretensji do tego regionu oraz niechęci do włączenia Brunei w skład Malezji[2].

W 1965 prezydentem został Ferdinand Marcos, który wkrótce wprowadził rządy dyktatorskie, nieudolne i skorumpowane. Stało się to przyczyną licznych wystąpień, strajków oraz kampanii partyzanckich, przygotowanych przez lewicową Nową Armię Ludową oraz separatystyczny Narodowy Front Wyzwolenia Moro i Islamski Front Wyzwolenia Moro. Konflikt partyzancki zapoczątkowany w 1969 i trwający do dziś[kiedy?] pochłonął około 40 tysięcy ofiar[3][4].

W 1986 w kraju dokonał się przewrót pokojowy, w wyniku którego obalona została dyktatura Marcosa, a władzę objęła Corazon Aquino, zwyciężczyni wyborów prezydenckich. W latach 1992–1998 na stanowisku szefa państwa zasiadał Fidel Ramos. W 1998 odbyły się kolejne wybory prezydenckie, wygrane przez Josepa Estradę. W 2001 Estrada został pozbawiony urzędu po oskarżeniu go o malwersacje finansowe. Jego miejsce zajęła wiceprezydent Gloria Macapagal-Arroyo, która wygrała również wybory w 2004. W 2010 na stanowisku zastąpił ją Benigno Aquino III. Nowym zagrożeniem dla rządu filipińskiego w XXI wieku zaczęła być rebelia radykalnych islamistów powiązanych ze środowiskami Państwa Islamskiego i Al Kaidy[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gregorio F. Zaide, Sonia M. Zaide: Philippine History and Government, Sixth Edition. All-Nations Publishing Company, 2004.
  2. W.S. Southmayd (1962). Revista Visión. Vol. 24.
  3. "The Never Ending War in the Wounded Land: The New People’s Army on Samar". University of Calgary.
  4. Ivan Molloy. "Revolution in the Philippines – The Question of an Alliance Between Islam and Communism".
  5. ISIS goes global - CNN, www.cnn.com [dostęp 2017-11-18].