Historia alternatywna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Historia alternatywnagatunek literacki lub filmowy zaliczany do fantastyki naukowej, którego akcja dzieje się w świecie, gdzie historia potoczyła się innym torem niż w rzeczywistości; pod tym względem alternatywna historia odpowiada na pytanie „co by było, gdyby...?”.

Utwory dziejące się w czasach, które dla ich autora były przyszłością, ale które już minęły (np. Rok 1984 George’a Orwella) nie są zaliczane do historii alternatywnej, chyba że opisywany obraz przyszłości wynika z odmiennego przebiegu wydarzeń w przeszłości w stosunku do daty powstania utworu (Cyril M. Kornbluth, Dwa przeznaczenia; Isaac Asimov, Koniec wieczności). Historie alternatywne zawierają często również elementy science fiction lub fantasy. Przykładem powieści zaliczanych do historii alternatywnej są Człowiek z Wysokiego Zamku Philipa K. Dicka, Vaterland Roberta Harrisa czy Opowieści o Alvinie Stwórcy Orsona Scotta Carda.

Istnieje też wiele projektów opracowujących alternatywną historię poprzez — nieraz bardzo rozbudowane — paranaukowe zbiory materiałów poglądowych (artykuły, mapy, słowniki). Przykładem jest świat Ill Bethisad — projekt stale rozbudowywany przez grupę kilkudziesięciu internetowych entuzjastów.

Od 1996 roku w USA przyznawana jest Nagroda Sidewise za Historię Alternatywną za najlepszą długą i krótką formę w historii alternatywnej.

Historie alternatywne polskich autorów[edytuj | edytuj kod]

Historie alternatywne autorów obcojęzycznych[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]