Historia przeglądarek internetowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Historia przeglądarek internetowych sięga początku lat 90. XX wieku. W tamtym okresie została stworzona pierwsza przeglądarka WorldWideWeb[1]. Tim Berners-Lee opracował zarówno pierwszy serwer WWW, jak i pierwszą przeglądarkę – WorldWideWeb (bez spacji), która później została przemianowana w Nexus. Wiele innych przeglądarek szybko zostało opracowanych, Marc Andreessen stworzył 1993 r. Mosaic (później Netscape), jest szczególnie łatwy w obsłudze i instalacji. Dziś najważniejsze i najpopularniejsze są przeglądarki internetowe Mozilla Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera, Microsoft Edge i Safari.

Pierwsze przeglądarki[edytuj | edytuj kod]

Tim Berners-Lee w grudniu 1990 roku stworzył pierwszy serwer WWW oraz pierwszą przeglądarkę WorldWideWeb dla platformy NextStep[2]. W 1992 r. Tim Berners-Lee i student z CERN, Szwajcar Jean-Francois Groff, przepisali WorldWideWeb na język C. Robert Cailliau rozpoczął pracę nad pierwszą przeglądarką dla Macintosha — Sambą — która później została podjęta przez Nicolę Pellowa i ukończona pod koniec 1992 roku. W 1993 roku powstała kolejna przeglądarka — Mosaic. Zaczęła podbijać rynek. W czerwcu 1995 r. Microsoft wydał własną przeglądarkę na Windowsa — Internet Explorer[3]. W tym samym roku powstała też przeglądarka Netscape Navigator. Obie te przeglądarki — Internet Explorer i Netscape Navigator — bazowały się na Mosaic.

XXI wiek[edytuj | edytuj kod]

Początkowo projekt Mozilla starał się przyciągnąć deweloperów, ale to było w 2002 roku, kiedy to przekształciła się w stosunkowo stabilny i potężny pakiet Internetu. Z tej okazji wydana została Mozilla Firefox 1.0. W 2003 roku Microsoft ogłosił, że Internet Explorer nie będzie już dostępne jako osobny produkt, ale będzie częścią ewolucji swojej platformy Windows. W drugiej połowie 2004 roku Internet Explorer osiągnął szczytowy udział w rynku, powyżej 92%.[4]Od tamtego czasu jego udział w rynku powoli, ale systematycznie spadał i wynosił około 11,8% w lipcu 2013 roku. Na początku 2005 roku Microsoft odwołał swoją decyzję zwalniającą Internet Explorer jako część systemu Windows, ogłaszając, że to wersja Internet Explorer była w fazie rozwoju. Internet Explorer 7 został wydany dla systemu Windows XP, Windows Server 2003 i Windows Vista w październiku 2006 roku. Internet Explorer 8 został wydany w dniu 19 marca 2009 dla systemu Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista, Windows Server 2008 i Windows 7.

Apple Safari 10.3, domyślna przeglądarka w systemie Mac OS X, dominowała i była najpopularniejszą wtedy przeglądarką.

Przeglądarki takie, jak Firefox, Camino, Google Chrome i OmniWeb zostały napisane dla systemu Mac OS X.

Opera została wydana w roku 1996. Jest to przeglądarka popularna w urządzeniach przenośnych, w szczególności telefonach komórkowych, ale pozostaje w niszowym rynku przeglądarki internetowej komputera. Jest on również dostępny na Nintendo DS, DS Lite i konsoli Wii. Przeglądarka Opera Mini, dostępna dla urządzeń przenośnych, korzysta z silnika układu Presto jak we wszystkich wersjach Opery, ale działa na większości telefonów, wspierających system Java.

Przeglądarka Lynx jest popularna dla użytkowników powłoki Unix i niedowidzących użytkowników.

29 lipca 2015 roku powstała przeglądarka Microsoft Edge, dostępna wyłącznie dla użytkowników systemu Windows 10, zastępując dotąd przeglądarkę Internet Explorer. Internet Explorer nadal jest dostępny[5].

Przypisy