Hożka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hożka
Państwo  Białoruś
Obwód grodzieński
Rejon grodzieński
Sielsowiet Sopoćkinie
Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu grodzieńskiego
Hożka
Hożka
Położenie na mapie Białorusi
Mapa lokalizacyjna Białorusi
Hożka
Hożka
Ziemia53°48′23,0″N 23°50′13,5″E/53,806389 23,837083
Portal Portal Białoruś

Hożka – dawny folwark, położony w miejscu leżącym obecnie na Białorusi, w obwodzie grodzieńskim, w rejonie grodzieńskim, w sielsowiecie Sopoćkinie.

W dwudziestoleciu międzywojennym folwark leżał w Polsce, w województwie białostockim, w powiecie grodzieńskim, w gminie Hoża.

Według Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku ówczesny folwark zamieszkiwały 3 osoby, wszystkie były wyznania rzymskokatolickiego i zadeklarowały polską przynależność narodową. Były tu 1 budynek mieszkalny[1].

Miejscowość należała do parafii świętych apostołów Piotra i Pawła w Hoży. Podlegała pod Sąd Grodzki i Okręgowy w Grodnie; najbliższy urząd pocztowy także mieścił się w Grodnie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej: opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych., t. T. 5, województwo białostockie, 1924, s. 34.
  2. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej z oznaczeniem terytorjalnie im właściwych władz i urzędów oraz urządzeń komunikacyjnych, Przemyśl, Warszawa 1933, s. 539.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]