Hochtief

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
HOCHTIEF Aktiengesellschaft
Państwo  Niemcy
Siedziba Niemcy Essen
Data założenia 1874, Frankfurt nad Menem
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Dr Herbert Lütkestratkötter, Prezes i przewodniczący
Branża Przemysł budowlany
Produkty usługi budowlane, lotniska, zarządzanie projektami
Zatrudnienie 64 527 (2008)
Dochód 19,103.0 mln Euro (2005)
brak współrzędnych
Strona internetowa

HOCHTIEF Aktiengesellschaft – największa niemiecka firma budowlana o zasięgu globalnym z siedzibą w Essen. W Stanach Zjednoczonych działa za pośrednictwem spółki zależnej Turner Corporation, w Australii poprzez Leighton Group. Począwszy od 2006 zatrudnia ponad 46 000 pracowników w pięciu działach firmy. Jeden z nich, HOCHTIEF AirPort jest główną spółką zarządzającą portem lotniczym w Essen. Pozostałe działy związane są z całym procesem realizacji inwestycji budowlanych; planowaniem projektów, finansowaniem, pracami budowlanymi oraz eksploatacją obiektów.

Wartość wykonywanych zadań inwestycyjnych w 2006 r. sięgnęła 16,72 mld euro, z czego ponad 80% pochodziła z działalności poza granicami Niemiec.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma powstała w roku 1870. W swoim dorobku inżynierskim może pochwalić się m.in. pracami ratowniczymi podczas przenoszenia świątyni Abu Simbel w Egipcie z miejsca realizowanej budowy tamy Wielkiej Tamy Asuańskiej na Nilu, projektami infrastrukturalnymi, takimi jak nowy port lotniczy Ateny oraz pierwszej elektrowni jądrowej w Niemczech. Do współpracy przy tworzeniu różnorakich projektów zapraszane były przez Hochtief również uczelnie artystyczne, m.in słynny weimarski Bauhaus, do dziś wiele obiektów zrealizowanych przez Hochtief oraz uczelnie artystyczne znajduje się na międzynarodowej Liście światowego Dziedzictwa UNESCO. W okresie II wojny światowej firma wykonała m.in. bunkier Hitlera w Berlinie oraz rezydencję Berghof w Obersalzbergu, krematoria Auschwitz-Birkenau, Topf & Söhne opracował projekty krematoriów w obozie Auschwitz-Birkenau (same krematoria wybudowała firma Hoch und Tiefbau AG z Katowic) oraz zamontował w nich urządzenia gazowe.

Do najnowszych konstrukcji które znalazły światowe uznanie należą m.in. most nad Bosforem (Turcja), port lotniczy King Abdulaziz International Airport (Arabia Saudyjska), Messeturm i Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem. W Polsce Hochtief modernizował m.in. port lotniczy Okęcie (dziś lotnisko Chopina) w Warszawie (1990-1992), Operę Krakowską (2008). Od 2009 buduje nowy terminal na wrocławskim lotnisku Strachowice, a od 2010 wieżowiec Cosmopolitan Twarda 2/4 w Warszawie.

Właściciele i zarząd[edytuj | edytuj kod]

Obecnie 25,08% udziałów Hochtief posiada hiszpański Actividades de Construccion y Servicios, 4% - British Schroders, kolejne 6,87% znajduje się w wolnym obrocie. Od maja 2008 9,99% udziałów należy do rosyjskiego przedsiębiorstwa Filar kierowanej przez Olega Deripaske.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]