Hocus Pocus (zespół)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hocus Pocus
Ilustracja
Rok założenia 1995
Pochodzenie  Francja
Gatunek rap, jazz, soul, funk
Aktywność 1995 - obecnie
Wydawnictwo muzyczne On and On Records
Powiązania C2C
Obecni członkowie
20Syl
DJ Greem
David Le Deunff
Antoine Saint-Jean
Hervé Godard
Matthieu Lelièvre
Byli członkowie
Cambia
Yves-Dominique Richard
Yannick Busi
Strona internetowa

Hocus Pocus jest hip-hopową grupą z Nantes we Francji. Tworzy muzykę z pogranicza hip-hopu, jazzu, soulu i funku. Zespół został założony w 1995 roku[1] przez 20Syla. Prawdziwą popularność przyniosła zespołowi wydana w 2005 roku płyta 73 Touches i pochodzący z niej singiel Hip Hop? z gościnnym udziałem The Procussions.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie grupa składa się tylko z dwóch MC's: Cambia'i i 20Syla. W 1996 roku ukazał się ich pierwszy mixtape Première Formule, składający się z czterech utworów. Całość została zarejestrowana na kasecie magnetofonowej. W roku 1997 do zespołu dołączył DJ Greem. Efektem ich współpracy stał się album Seconde Formule wydany w 1998 roku. Jednak szybko okazało się, że konfiguracja z jednym DJ-em i dwójką raperów na scenie nie funkcjonuje tak jak powinna. 20Syl zajął się wtedy własnymi projektami, podczas gdy DJ Greem skupił się na współpracy z DJ-em Atomem w ramach kolektywu Coups2Cross. W 2000 roku wspomniana dwójka ponownie nawiązała współpracę.

W 2002 roku, poszerzony o nowych członków zespół, wydaje nakładem wytwórni On&On album Acoustic HipHop Quintet. Składający się z ośmiu utworów krążek zdobywa większy rozgłos niż spodziewali się jego twórcy. Zespół kontynuuje więc współpracę, czego efektem jest wydany w 2005 roku album 73 Touches. Początkowo na krążku znajduje się 13 utworów. Jednak w 2006 roku po jego dużym sukcesie zdecydowano się na reedycję poszerzoną o dodatkowe 7 kompozycji.

W maju 2007 roku ukazał się singiel Vocab! z gościnnym udziałem T Love i The Procussions, a następnie Smile nagrany wspólnie z Omarem. Oba single zapowiadały wydany 8 października 2007 roku album Place 54. Jak dotychczas ostatnią pozycją w dyskografii zespołu jest płyta 16 Pièces wydana 15 marca 2010 roku.

Koncerty w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Zespół raz wystąpił w Polsce. Koncert miał miejsce w Warszawie, 8 maja 2011 roku, w ramach imprezy Warsaw Challenge w Parku Sowińskiego[2]

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]