Holenderska Liga Koszykówki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Holenderska Liga Koszykówki
Państwo  Holandia
Dyscyplina koszykówka
Organizator rozgrywek Nationale Basketbal Bond
Data założenia 1960
Poprzednia nazwa Eredivisie (1960–2010)
Rozgrywki
Liczba drużyn 8
Puchary: Puchar NBB
Holenderski Superpuchar
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca DED
Obecny zwycięzca SPM Shoeters Den Bosch
Najwięcej zwycięstw SPM Shoeters Den Bosch (16)
Strona internetowa

Holenderska Liga Koszykówki (oficjalna nazwa:Dutch Basketball League – DBL) – profesjonalna liga koszykówki mężczyzn w Holandii, reprezentująca najwyższą klasę rozgrywkową w tym kraju.

Powstała w 1960 roku pod nazwą Eredivisie i funkcjonowała pod nią do 2010 roku, zarządzana przez Nationale Basketbal Bond (NBB) i później FEB. Rywalizacja o mistrzostwo Holandii ma miejsce od 1945 roku. W 1977 roku wprowadzono schemat rozgrywek play-off. Obecnie w lidze występuje 8 drużyn, które rozgrywają spotkania według zasad FIBA.

Format rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Każdy zespół rozgrywa w trakcie sezonu zasadniczego po 4 spotkania z każdym ligowym rywalem, dwukrotnie na własnym terenie i dwukrotnie na wyjeździe. Oznacza to, że liga kończy swoje rozgrywki, kiedy każdy z zespołów rozegra 36 spotkań fazy zasadniczej. Po rozegraniu połowy gier sezonu regularnego następuje zimowa przerwa. Po zakończeniu rozgrywek zasadniczych 8 najlepszych drużyn przystępuje do fazy play-off. Ćwierćfinały są rozgrywane do dwóch zwycięstw, półfinały do trzech, a finały do czterech.

Każdy z zespołów w DBL nie może posiadać więcej aniżeli czterech zawodników bez holenderskiego obywatelstwa.

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

sezon 2015/16
Klub Miasto Hala Poj. hali Sezony Tytuły Założony
Apollo Amsterdam Amsterdam Apollohal
1500
4
0
2011
SPM Shoeters Den Bosch ’s-Hertogenbosch Maaspoort
2800
45
16
1952
Donar Groningen Martiniplaza
4500
44
4
1951
Challenge Sports Rotterdam Rotterdam Topsportcentrum
1000
26
0
1954
Aris Leeuwarden Leeuwarden Kalverdijkje
1700
12
0
2004
Zorg en Zekerheid Leiden Lejda Vijf Meihal
2000
29
3
1958
BSW Weert Sporthal Boshoven
34
1
1986
Landstede Zwolle Landstede Sportcentrum
1200
29
0
1995

Finały[edytuj | edytuj kod]

Sezon Mistrz Wynik Wicemistrz Lider sezonu regularnego Rezultat Trenera mistrza MVP Play-offs
1945–46
DED bd DED bd
1946–47
DED bd DED
13–1
bd
1947–48
APGS bd APGS bd
1948–49
AMVJ bd AMVJ bd
1949–50
DED bd DED bd
1950–51
AMVJ bd The Arrows Rotterdam AMVJ
3–0
bd
1951–52
DED bd Antilopen Haarlem DED
4–0
bd
1952–53
DED bd The Arrows Rotterdam DED
4–0
bd
1953–54
DED bd The Arrows Rotterdam DED
3–0
bd
1954–55
AMVJ bd SSD Delft AMVJ
3–0
bd
1955–56
DED bd SSD Delft DED
3–0
bd
1956–57
The Wolves Amsterdam bd Zeemacht Den Helder The Wolves Amsterdam
3–0
bd
1957–58
DED
2–1
Blue Stars DED
18–0
bd
1958–59
Blue Stars bd bd
1959–60
The Wolves Amsterdam bd bd
1960–61
The Wolves Amsterdam bd Blue Stars The Wolves Amsterdam
20–2
bd
1961–62
Landlust bd bd
1962–63
Landlust bd bd
1963–64
The Wolves Amsterdam bd bd
1964–65
The Wolves Amsterdam bd bd
1965–66
Herly Amsterdam bd bd
1966–67
Eendracht Utrecht bd Landlust Eendracht Utrecht
20–3
bd
1967–68
Flamingo's Haarlem bd bd
1968–69
Punch Delft bd Blue Stars Punch Delft
21–2
bd
1969–70
Blue Stars bd RZ Blue Stars
17–3
bd
1970–71
Levi's Flamingo's Haarlem bd RZ Levi's Flamingo's Haarlem
22–0
Holandia Jan Janbroers bd
1971–72
Levi's Flamingo's Haarlem bd Fiat Stars Levi's Flamingo's Haarlem
21–1
Holandia Jan Janbroers bd
1972–73
Levi's Flamingo's Haarlem bd Raak Punch Levi's Flamingo's Haarlem
19–3
Holandia Jan Janbroers bd
1973–74
Transol RZ bd Levi's Flamingo's Haarlem Transol RZ
24–2
bd
1974–75
Raak Punch bd Transol RZ Raak Punch
23–1
bd
1975–76
Kinzo Amstelveen bd Buitoni Haarlem Kinzo Amstelveen
29–7
bd
1976–77
Kinzo Amstelveen bd Sperry Remington Den Bosch Kinzo Amstelveen
33–3
bd
1977–78
Parker Leiden
2–1
Tripper Jeans Delft Den Bosch
30–6
Holandia Ton Boot bd
1978–79
Den Bosch
2–0
Parker Leiden Den Bosch
31–5
Holandia Ton Boot bd
1979–80
Den Bosch
2–0
Parker Leiden Parker Leiden
37–3
Holandia Ton Boot bd
1980–81
Nashua Den Bosch
2–0
Parker Leiden Parker Leiden
31–5
bd
1981–82
NN Donar
3–1
Nashua Den Bosch Nashua Den Bosch
31–5
Holandia Maarten van Gent bd
1982–83
Nashua Den Bosch
3–0
Hatrans Haaksbergen Nashua Den Bosch
31–5
Holandia Ton Boot bd
1983–84
Nashua Den Bosch
3–1
Elmex Leiden Nashua Den Bosch
29–3
Holandia Ton Boot bd
1984–85
Nashua Den Bosch
3–0
Elmex Leiden Nashua Den Bosch
23–5
bd
1985–86
Nashua Den Bosch
3–2
Doppeldouche Den Helder Nashua Den Bosch
30–6
bd
1986–87
Nashua Den Bosch
3–1
Direktbank Den Helder Nashua Den Bosch
30–6
bd
1987–88
Nashua Den Bosch
3–1
Miniware Weert Nashua Den Bosch
32–4
bd
1988–89
Direktbank Den Helder
3–1
Nashua Den Bosch Nashua Den Bosch
31–5
Holandia Ton Boot bd
1989–90
Commodore Den Helder
3–2
Nashua Den Bosch Commodore Den Helder
33–3
Holandia Ton Boot bd
1990–91
Commodore Den Helder
3–0
Nashua Den Bosch Commodore Den Helder
29–3
Holandia Ton Boot bd
1991–92
Commodore Den Helder
3–2
Pro-Specs Den Bosch Pro-Specs Den Bosch
24–8
Holandia Ton Boot bd
1992–93
Canoe Jeans Den Bosch
4–2
Selex Weert Canoe Jeans Den Bosch
21–7
bd
1993–94
Lanèche Weert
4–2
Canoe Jeans Den Bosch Mustang Jeans Den Helder
15–3
bd
1994–95
Mustang Jeans Den Helder
4–1
GOBA Gorinchem Mustang Jeans Den Helder
22–6
bd
1995–96
America Today Den Bosch
4–2
Rene Colthof Den Helder America Today Den Bosch
17–3
bd
1996–97
Libertel Den Bosch
4–3
Finish Profiles Amsterdam Libertel Den Bosch
19–3
bd
1997–98
Hans Verkerk Keukens Den Helder
4–3
RZG Donar Hans Verkerk Keukens Den Helder
18–4
bd
1998–99
Ricoh Astronauts
4–3
Hans Verkerk Keukens Den Helder Ricoh Astronauts
18–4
Holandia Ton Boot bd
1999–00
Ricoh Astronauts
4–1
Image Center Werkendam Ricoh Astronauts
18–4
Holandia Ton Boot bd
2000–01
Ricoh Astronauts
4–2
Vanilla Weert Ricoh Astronauts
17–5
Holandia Ton Boot bd
2001–02
Ricoh Astronauts
4–3
EiffelTowers Nijmegen EiffelTowers Nijmegen
13–7
Holandia Ton Boot bd
2002–03
EiffelTowers Nijmegen
4–1
BC Omniworld Almere EiffelTowers Nijmegen
13–3
Holandia Marco van den Berg bd
2003–04
MPC Capitals
4–2
Tulip Den Bosch EiffelTowers Nijmegen
29–7
Holandia Ton Boot bd
2004–05
Demon Astronauts
4–0
Landstede MPC Capitals
15–5
Izrael Arik Shivek Stany Zjednoczone Joe Spinks
2005–06
EiffelTowers Den Bosch
4–3
Landstede MPC Capitals
15–3
Holandia Randy Wiel bd
2006–07
EiffelTowers Den Bosch
4–0
Matrixx Magixx Nijmegen EiffelTowers Den Bosch
36–4
Holandia Randy Wiel bd
2007–08
MyGuide Amsterdam
4–3
EiffelTowers Den Bosch MyGuide Amsterdam
31–9
Izrael Arik Shivek bd
2008–09
EclipseJet-MyGuide Amsterdam
4–3
EiffelTowers Den Bosch EclipseJet-MyGuide Amsterdam
35–5
Izrael Arik Shivek bd
2009–10
GasTerra Flames
4–1
WCAAG GasTerra Flames
33–3
Holandia Marco van den Berg bd
2010–11
Zorg en Zekerheid Leiden
4–3
GasTerra Flames Zorg en Zekerheid Leiden
30–6
Holandia Toon van Helfteren bd
2011–12
EiffelTowers Den Bosch
4–1
Zorg en Zekerheid Leiden Zorg en Zekerheid Leiden
22–6
Austria Raoul Korner bd
2012–13
Zorg en Zekerheid Leiden
4–0
Aris Leeuwarden EiffelTowers Den Bosch
30–6
Holandia Toon van Helfteren bd
2013–14
GasTerra Flames
4–3
SPM Shoeters Den Bosch GasTerra Flames
32–4
Chorwacja Ivica Skelin Holandia Arvin Slagter
2014–15
SPM Shoeters Den Bosch
4–1
Donar SPM Shoeters Den Bosch
24–4
Stany Zjednoczone Sam Jones Stany Zjednoczone Brandyn Curry

Tytuły według klubu[edytuj | edytuj kod]

oznacza nadal aktywny klub
oznacza klub, który został rozwiązany
Tytuły Zespół Mistrzowskie sezony
16
Den Bosch 1978-79, 1979-80, 1980-81, 1982-83, 1983-84, 1984-85, 1985-86, 1986-87, 1987-88, 1992-93, 1995-96, 1996-97, 2005-06, 2006-07, 2011-12, 2014–15
8 DED 1945-46, 1946-47, 1949-50, 1951-52, 1952-53, 1953-54, 1955-56, 1957-58
7 Amsterdam 1998-99, 1999-00, 2000-01, 2001-02, 2004-05, 2007-08, 2008-09
6 Den Helder 1988-89, 1989-90, 1990-91, 1991-92, 1994-95, 1997-98
4
Donar 1981-82, 2003-04, 2009-10, 2013-1
4
The Wolves Amsterdam 1959-60, 1960-61, 1963-64, 1964-65
4
Flamingo's Haarlem 1985-86, 1970-71, 1971-72, 1972-73
3 AMVJ 1948-49, 1950-51, 1954-55
3
Leiden 1977-78, 2010-11, 2012-13
2
Blue Stars 1958-59, 1969-70
2
Landlust 1961-62, 1962-63
2
Punch Delft 1968-69, 1974-75
2
Amstelveen 1975-76, 1976-77
1
APGS 1947-48
1
Herly Amsterdam 1965-66
1
Eendracht Utrecht 1966-67
1
RZ 1973-74
1
Weert 1993-94
1
Matrixx Magixx 2002-03

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

MVP Sezonu[edytuj | edytuj kod]

Travis Reed zdobył MVP w 2004 roku
Leiden's Danny Gibson, laureat MVP z 2010 roku.
Jason Dourisseau, zdobywca nagrody z 2011 roku.
Arvin Slagter został zwycięzcą nagrody MVP w sezonie 2013–14.
Sezon Zawodnik Poz. Nar. Klub Przyp.
1974–75 Rodgers, Harry Harry Rodgers Stany Zjednoczone Punch Delft [1]
1975–76 Smith, Hank Hank Smith Stany Zjednoczone Delta Lloyd Amsterdam [1]
1976–77 Moore, Jimmy Jimmy Moore Stany Zjednoczone Arke Stars Enschede [1]
1977–78 Collins, Art Art Collins Stany Zjednoczone Parker Leiden [1]
1978–79 Lister, James James Lister Stany Zjednoczone EBBC Den Bosch [1]
1980–81 Akerboom, Kees Kees Akerboom Holandia Nashua Den Bosch (2) [1]
1981–82 Kees Akerboom (2) Holandia Nashua Den Bosch (3) [1]
1982–83 Lawrence, David David Lawrence Stany Zjednoczone Nationale-Nederlanden Donar [1]
1983–84 Beck, Jerry Jerry Beck Stany Zjednoczone Elmex Leiden (2) [1]
1984–85 Kees Akerboom (3) Holandia Nashua Den Bosch (4) [1]
1985–86 van Helfteren, Toon Toon van Helfteren Holandia BS Leiden (3) [1]
1986–87 Waitman, Jose Jose Waitman Stany Zjednoczone Direktbank Den Helder [1]
1987–88 Reddick, Mike Mike Reddick Stany Zjednoczone Nashua Den Bosch (5) [1]
1988–89 Rob Jones Stany Zjednoczone Computerij Meppel [1]
1989–90 McDuffie, Kevin Kevin McDuffie Stany Zjednoczone Miniware Weert [1]
1990–91 Howell, Lenzie Lenzie Howell Stany Zjednoczone Computerij Meppel (2) [1]
1991–92 Lenzie Howell (2) Stany Zjednoczone Computerij Meppel (3) [1]
1992–93 Jennings, Jack Jack Jennings Stany Zjednoczone VGNN Donar (2) [1]
1993–94 Poelgeest, Richard van Richard van Poelgeest Holandia Lanèche Weert (2) [1]
1994–95 Nixon, Sonique Sonique Nixon Stany Zjednoczone Lanèche Weert (3) [1]
1995–96 Huger, Michael Michael Huger Stany Zjednoczone De Schietstreek Rotterdam [1]
1996–97 Huijbens, Marcel Marcel Huijbens Holandia Libertel EBBC Den Bosch (6) [1]
1997–98 Thomas, Donell Lee Donell Lee Thomas Stany Zjednoczone RZG Celeritas/Donar (3) [1]
1998–99 Biggs, Ralph Ralph Biggs Stany Zjednoczone BSW Weert (3) [1]
1999–00 Spinks, Joe Joe Spinks Stany Zjednoczone Ricoh Astronauts Amsterdam (2) [1]
2000–01 McGuthrie, Chris Chris McGuthrie Stany Zjednoczone Ricoh Astronauts Amsterdam (3) [1]
2001–02 Tuck, Mack Mack Tuck Stany Zjednoczone MPC Donar (4) [1]
2002–03 Joe Spinks (2) SG Stany Zjednoczone Ricoh Astronauts Amsterdam (4) [1]
2003–04 Reed, Travis Travis Reed PF Stany Zjednoczone MPC Capitals (5) [1]
2004–05 Rodgers, Leon Leon Rodgers SF Stany Zjednoczone EiffelTowers Nijmegen [1]
2005–06 Leon Rodgers (2) SF Stany Zjednoczone EiffelTowers Den Bosch (7) [1]
2006–07 Leon Rodgers (3) SF Stany Zjednoczone EiffelTowers Den Bosch (8) [2]
2007–08 Paassen, Peter van Peter van Paassen C Holandia MyGuide Amsterdam (5) [3]
2008–09 Peter van Paassen (2) C Holandia MyGuide Amsterdam (6) [4]
2009–10 Gibson, Danny Danny Gibson PG Stany Zjednoczone Zorg en Zekerheid Leiden (4) [5]
2010–11 Dourisseau, Jason Jason Dourisseau SF Stany Zjednoczone GasTerra Flames (6) [6]
2011–12 Boxley, Seamus Seamus Boxley PF Stany Zjednoczone Zorg en Zekerheid Leiden (5) [7]
2012–13 Young, Andre Andre Young PG Stany Zjednoczone EiffelTowers Den Bosch (9) [8]
2013–14 Slagter, ArvinArvin Slagter G Holandia GasTerra Flames (7)
2014–15 Jeter, LanceLance Jeter G Stany Zjednoczone Donar (8) [9]

MVP play-off[edytuj | edytuj kod]

Rok Zawodnik Poz. Nar. Zespół Przyp.
2005 Spinks, JoeJoe Spinks SG Stany Zjednoczone Demon Astronauts [10]
2014 Slagter, ArvinArvin Slagter G Holandia GasTerra Flames
[11]
2015 Curry, BrandynBrandyn Curry PG Stany Zjednoczone SPM Shoeters Den Bosch
[12]

MVP U–23[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zawodnik Poz. Nar. Team
2003–04 Akerboom, Jr., KeesKees Akerboom, Jr. SG Holandia Tulip Den Bosch
2004–05 Aarts, MarcelMarcel Aarts C Holandia EiffelTowers Den Bosch (2)
2005–06 Slagter, ArvinArvin Slagter PG Holandia Rotterdam Basketbal
2006–07 Jansen, RogierRogier Jansen PG Holandia Polynorm Giants
2007–08 Arvin Slagter (2) PG Holandia Polynorm Giants (2)
2008–09 Koenis, ThomasThomas Koenis C Holandia Den Helder Seals
2009–10 Voorn, JesseyJessey Voorn SG Holandia ABC Amsterdam
2010–11 Jessey Voorn (2) SG Holandia ABC Amsterdam (2)
2011–12 Thomas Koenis (2) C Holandia GasTerra Flames
2012–13 Jessey Voorn (3) SG Holandia GasTerra Flames (2)
2013–14 Williams, LeonLeon Williams G Holandia Landstede Basketbal
2014–15 Franke, YannickYannick Franke SG Holandia Challenge Sports Rotterdam

Statystyczny Zawodnik Roku[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zawodnik Poz. Nar. Zespół Index
Rating
Przyp.
2002–03 Reed, TravisTravis Reed PF Stany Zjednoczone EiffelTowers Den Bosch 24,2
2003–04 Hanavan, IanIan Hanavan PF Stany Zjednoczone BC Omniworld Almere 23,6
2004–05 Ingram, MauriceMaurice Ingram C Stany Zjednoczone BS Weert 24,2
2005–06 Chris Woods SF Stany Zjednoczone Upstairs Weert 24,3
2006–07 Rodgers, LeonLeon Rodgers SF Stany Zjednoczone EiffelTowers Den Bosch 24,6
2007–08 Champion, AshleyAshley Champion SF Stany Zjednoczone Upstairs Weert 23,4
2008–09 Bauscher, MattMatt Bauscher SG Stany Zjednoczone De Friesland Aris 22,6
2009–10 Palmer, ElijahElijah Palmer SF Stany Zjednoczone Upstairs Weert 21,1
2010–11 Mills, JulienJulien Mills SG Stany Zjednoczone EiffelTowers Den Bosch 18,4
2011–12 Wesley, TaiTai Wesley PF Stany Zjednoczone EiffelTowers Den Bosch 19,5
2012–13 Givens, SammeSamme Givens PF Stany Zjednoczone Aris Leeuwarden 21,8 [13]
2013–14 Theus, DariusDarius Theus PG Stany Zjednoczone Aris Leeuwarden 19,5
2014–15 Burton, JoeJoe Burton C Stany Zjednoczone Landstede Basketbal 23,5

Obrońca Roku[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zawodnik Poz. Nar. Zespół Przyp.
2012–13 Dourisseau, JasonJason Dourisseau SF Stany Zjednoczone GasTerra Flames [14]
2013–14 Jason Dourisseau (2) SF Stany Zjednoczone GasTerra Flames
2014–15 Kherrazi, MohamedMohamed Kherrazi SF Holandia Zorg en Zekerheid Leiden [15]

Rezerwowy Roku[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zawodnik Poz. Nar. Klub Przyp.
2013–14 Farokhmanesh, AliAli Farokhmanesh SG Stany Zjednoczone SPM Shoeters Den Bosch
2014–15 Cormier, DylonDylon Cormier SG Stany Zjednoczone Zorg en Zekerheid Leiden [15]

Największy Postęp DBL[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zawodnik Poz. Nar. Zespół Przyp.
2010–11 Jong, Worthy deWorthy de Jong SG Holandia Zorg en Zekerheid Leiden [16]
2011–12 Williams, LeonLeon Williams PG Holandia Rotterdam Basketbal College [17]
2012–13 List, Jeroen van derJeroen van der List PF Holandia Den Helder Kings [18]
2013–14 Jeroen van der List (2) PF Holandia Den Helder Kings
2014–15 Franke, YannickYannick Franke SG Holandia Challenge Sports Rotterdam

Debiutant Roku[edytuj | edytuj kod]

Sezon Zawodnik Poz. Nar. Team Przyp.
1974–75 Vervoorn, RenéRené Vervoorn Holandia Transol Rotterdam-Zuid
1975–76 Lagemaat, Cock van deCock van de Lagemaat Holandia Buitoni Haarlem
1976–77 Wolfs, JosJos Wolfs Holandia Buitoni Haarlem (2)
1977–78 van Solm, EricEric van Solm Holandia Radio Musette Rotterdam-Zuid (2)
1978–79 Ridderhof, RenéRené Ridderhof Holandia Frisol Rowic Dordrecht
1979–80 Esveldt, JelleJelle Esveldt Holandia Rotterdam-Zuid (3)
1980–81 Jager, Michael deMichael de Jager Holandia Eve & Adam Stars Haarlem
1981–82 Kuipers, JosJos Kuipers Holandia Nashua Den Bosch
1982–83 Zoutman, KeesKees Zoutman Holandia ONRO Rotterdam-Zuid (4)
1983–84 Schuyt, GuusGuus Schuyt Holandia Canadians Amsterdam
1984–85 Velde, Okke teOkke te Velde Holandia Canadians Amsterdam (2)
1985–86 Bams, JosJos Bams Holandia Kaypro Weert
1986–87 Santen, PaulPaul Santen Holandia ICL Zaandam
1988–89 Huijbens, MarcelMarcel Huijbens Holandia Orca's Urk
1989–90 Ackermans, GerardGerard Ackermans Holandia Expand Eindhoven
1990–91 Jeroen van Veen Holandia DAS Delft
1991–92 Ormskerk, VirgilVirgil Ormskerk Holandia De Schietstreek Rotterdam
1992–93 Sluis, Eric van derEric van der Sluis Holandia Commodore Den Helder
1993–94 Benjamin, BrianBrian Benjamin Holandia BV Haarlem
1994–95 Rij, Peter vanPeter van Rij Holandia De Schietstreek Rotterdam (2)
1995–96 Faydherbe, PatrickPatrick Faydherbe Holandia Celeritas/Donar Groningen
1996–97 Stein, Harvey vanHarvey van Stein Holandia Akrides IJmuiden
1997–98 Heinen, RaoulRaoul Heinen Holandia Ricoh Astronauts Amsterdam
1998–99 Broek, Roberto van denRoberto van den Broek Holandia RZG Donar
1999–00 Borstel, RonRon Borstel Holandia Canoe Jeans Den Bosch
2000–01 Harris, SydmillSydmill Harris Holandia Ricoh Astronauts Amsterdam (2)
2001–02 Paula, Tjoe deTjoe de Paula SG Holandia BC Noordkop Den Helder (2)
2002–03 Akerboom jr., KeesKees Akerboom jr. SF Holandia EBBC Den Bosch
2003–04 Jansen, RogierRogier Jansen PG Holandia MPC Capitals
2004–05 Sas, TerryTerry Sas SG Holandia BC Omniworld Almere
2006–07 Calvin Smith SF Holandia Polynorm Giants
2007–08 Slor, JeroenJeroen Slor SF Holandia Rotterdam Challengers
2008–09 Schelvis, JoeyJoey Schelvis SG Holandia Zorg en Zekerheid Leiden
2009–10 Kherrazi, MohamedMohamed Kherrazi PF Holandia ABC Amsterdam (3)
2010–11 Osaikhwuwuomwan, CraigCraig Osaikhwuwuomwan C Holandia ABC Amsterdam (4)
2011–12 Lietmeijer, ValentijnValentijn Lietmeijer SG Holandia Lasaulec Aris
2012–13 Weijs, BerendBerend Weijs PF Holandia BC Apollo [19]
2013–14 Duinker, JoshuaJoshua Duinker PF Australia Zorg en Zekerheid Leiden
2014–15 Rosenmuller, DaanDaan Rosenmuller SG Holandia BSW Weert

Trener Roku[edytuj | edytuj kod]

7-krotny laureat nagrody Trenera Roku - Ton Boot (1979, 1980, 1984, 1987, 1988, 1993, 2001)
Toon van Helfteren zostawał czterokrotnie Trenerem Roku (2003, 2010, 2011, 2012)
Trener (X)
Liczba nagród zdobytych przez tego samego trenera
Klub (X)
liczba nagród uzyskanych przez trenerów tego samego klubu
^ oznacza przyznanie nagrody kilku trenerom, w tym samym sezonie
Rok Trener Nar. Zespół Przyp.
1974–75
Bill Sheridan Stany Zjednoczone Punch Delft
[20]
1975–76
Quinn, TomTom Quinn Stany Zjednoczone Flamingo's Haarlem
[20]
1976–77
Bill Sheridan (2) Stany Zjednoczone Remington Den Bosch
[20]
1977–78
Parks, JimJim Parks Stany Zjednoczone Donar Groningen
[20]
1978–79
Boot, TonTon Boot Holandia EBBC Den Bosch (2)
[20]
1979–80
Boot, TonTon Boot (2) Holandia Nashua Den Bosch (3)
[20]
1981–82
Hart, Edwin van derEdwin van der Hart Holandia Delta Lloyd Amsterdam
[20]
1982–83
Harrewijn, RuudRuud Harrewijn Holandia Eve & Adam Stars Haarlem (2)
[20]
1983–84^
Ton Boot (3) Holandia Nashua Den Bosch (4)
[20]
1983–84^
Gent, Maarten vanMaarten van Gent Holandia Hatrans Haaksbergen
[20]
1984–85
Ruud Harrewijn (2) Holandia Elmex Leiden
[20]
1985–86
Dekker, JanJan Dekker Holandia Nashua Den Bosch (5)
[20]
1986–87
Ton Boot (4) Holandia Doppeldouche Den Helder
[20]
1987–88
Ton Boot (5) Holandia Direktbank Den Helder (2)
[20]
1988–89
Jan Dekker (2) Holandia Nashua Den Bosch (5)
[20]
1989–90
Pinas, GlennGlenn Pinas Holandia Computerij Meppel
[20]
1990–91
Jansen, Jan WillemJan Willem Jansen Holandia VGNN Donar Groningen (2)
[20]
1991–92
Jan Willem Jansen (2) Holandia Akrides Haarlem
[20]
1992–93
Ton Boot (6) Holandia Commodore Den Helder (3)
[20]
1993–94
Veen, Meindert van derMeindert van der Veen Holandia Mustang Jeans Den Helder (4)
[20]
1994–95
Glenn Pinas (2) Holandia RZG Donar Groningen (3)
[20]
1995–96
Glenn Pinas (3) Holandia RZG Donar Groningen (4)
[20]
1996–97
Glenn Pinas (4) Holandia RZG Donar Groningen (5)
[20]
1997–98
Jan Willem Jansen (3) Holandia Ricoh Astronauts Amsterdam
[20]
1998–99
Gonnen, BobBob Gonnen Holandia Den Helder (5)
[20]
1999–00
Nicols, LawrenceLawrence Nicols Stany Zjednoczone EBBC Den Bosch (6)
[20]
2000–01
Ton Boot (7) Holandia Ricoh Astronauts Amsterdam (2)
[20]
2001–02
Belt, Herman van denHerman van den Belt^ Holandia Landstede Basketbal
[20]
2002–03
Helfteren, Toon vanToon van Helfteren Holandia EBBC Den Bosch (7)
[20]
2003–04
Shivek, ArikArik Shivek Izrael Ricoh Astronauts Amsterdam (3)
[20]
2004–05
Herman van den Belt^ (2) Holandia Landstede Basketbal (2)
[20]
2005–06
Braal, ErikErik Braal Holandia Rotterdam Basketbal
[20]
2006–07
Schuurs, MichaelMichael Schuurs^ Holandia Matrixx Magixx
[20]
2007–08
Erik Braal (2) Holandia WCAA Giants
[20]
2008–09
Arik Shivek (2) Izrael EclipseJet-MyGuide Amsterdam (4)
[20]
2009–10
Toon van Helfteren (2) Holandia Zorg en Zekerheid Leiden (2)
[20]
2010–11
Toon van Helfteren (3) Holandia Zorg en Zekerheid Leiden (3)
[20]
2011–12
Toon van Helfteren (4) Holandia Zorg en Zekerheid Leiden (4)
[20]
2012–13
Korner, RaoulRaoul Korner Austria EiffelTowers Den Bosch (8)
[20]
2013–14
Skelin, IvicaIvica Skelin Chorwacja GasTerra Flames Groningen (6)
2014–15
Ivica Skelin (2) Chorwacja Donar Groningen (7) [21]

I skład DBL[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik (X) oznacza liczbę wyborów tego samego zawodnika
^
Oznacza MVP sezonu
Sezon Zespół
2008–09
Stany Zjednoczone Teddy Gipson MyGuide-EclipseJet Amsterdam
Stany Zjednoczone Matt Bauscher Aris Leeuwarden
Holandia Rein van der Kamp Aris Leeuwarden
Włochy David Chiotti Zorg en Zekerheid Leiden
Holandia Peter van Paassen^ MyGuide-EclipseJet Amsterdam
2009–10
Stany Zjednoczone Danny Gibson^ Zorg en Zekerheid Leiden
Stany Zjednoczone Ronny LeMelle Zorg en Zekerheid Leiden
Holandia Kees Akerboom, Jr. EiffelTowers Den Bosch
Holandia Patrick Hilliman Rotterdam Basketbal
Stany Zjednoczone Matt Haryasz GasTerra Flames
2010–11
Stany Zjednoczone Frank Turner EiffelTowers Den Bosch
Stany Zjednoczone Julien Mills EiffelTowers Den Bosch
Stany Zjednoczone Jason Dourisseau^ GasTerra Flames
Stany Zjednoczone Seamus Boxley Zorg en Zekerheid Leiden
Stany Zjednoczone Matt Haryasz (2) GasTerra Flames
2011–12
Stany Zjednoczone Thomas Jackson Zorg en Zekerheid Leiden
Stany Zjednoczone Alex Wesby GasTerra Flames
Stany Zjednoczone Markel Humphrey Matrixx Magixx
Stany Zjednoczone Seamus Boxley^ (2) Zorg en Zekerheid Leiden
Stany Zjednoczone Tai Wesley EiffelTowers Den Bosch
2012–13
Stany Zjednoczone Andre Young^ EiffelTowers Den Bosch
Holandia Worthy de Jong Zorg en Zekerheid Leiden
Stany Zjednoczone Zack Novak Landstede Basketbal
Holandia Stefan Wessels EiffelTowers Den Bosch
Kanada Ross Bekkering Zorg en Zekerheid Leiden
2013–14
Stany Zjednoczone Cashmere Wright GasTerra Flames
Holandia Arvin Slagter^ GasTerra Flames
Stany Zjednoczone Patrick Richard Matrixx Magixx
Australia Joshua Duinker Zorg en Zekerheid Leiden
Stany Zjednoczone Tai Wesley (2) SPM Shoeters Den Bosch
2014–15
Stany Zjednoczone Lance Jeter^ Donar
Stany Zjednoczone Brandyn Curry SPM Shoeters Den Bosch
Holandia Worthy de Jong (2) Zorg en Zekerheid Leiden
Stany Zjednoczone Mark Sanchez Donar
Stany Zjednoczone Joe Burton Landstede

I skład debiutantów[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik (pogrubiony tekst) Oznacza zawodnika, który uzyskał tytuł Debiutanta Roku.
Rok Poz. Zawodnik Nar. Zespół
2006–07 G Aron Royé Holandia Zorg en Zekerheid Leiden
G Jeffrey de Vries Holandia BC Omniworld Almere
G Yasalde Pas Costa Holandia Rotterdam Basketbal
F Calvin Smith Holandia Polynorm Giants
F Maarten Esveldt Belgia Upstairs Weert
2013–14 G Yannick Franke Holandia Challenge Sports Rotterdam
G Tom Snikkers Stany Zjednoczone Aris Leeuwarden
F Roman Grigoryev Rosja Maxxcom BSW
F Joshua Duinker Australia Zorg en Zekerheid Leiden
C Lucas Steijn Holandia BC Apollo
2014–15 G Nigel Van Oostrum Wielka Brytania Aris Leeuwarden
G Mick Fleuren Holandia BSW Weert
F Daan Rosenmuller Holandia BSW Weert
F Nigel Onuoha Holandia Challenge Sports Rotterdam
C Jan Driessen Holandia ZZ Leiden

I skład obrońców ligi[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik (X) oznacza liczbę wyborów tego samego zawodnika
Zawodnik (pogrubiony tekst) oznacza zawodnika, który został uznany Obrońcą Roku DBL.
Rok Poz. Zawodnik Nar. Zespół
1973–74 G Frank Kales Holandia Levi's Flamingo's Haarlem
G Jan Dekker Holandia Transol Rotterdam Zuid
F Jacky Dinkins Stany Zjednoczone Transol Rotterdam Zuid
F Hank Smith Stany Zjednoczone Levi's Flamingo's Haarlem
C Bob Heuts Holandia Bona Stars Leiden
1974–75 Jacky Dinkins (2) Stany Zjednoczone Transol Rotterdam Zuid
Harry Rogers Stany Zjednoczone Punch Delft
Toon van Helfteren Holandia Punch Delft
Walter Ombre Stany Zjednoczone Levi's Flamingo's Haarlem
Hank Smith (2) Stany Zjednoczone Delta Lloyd Amsterdam
1975–76 Hank Smith (3) Stany Zjednoczone Delta Lloyd Amsterdam
Steven Bravard Stany Zjednoczone Remington Den Bosch
Charles Kirkland Stany Zjednoczone Pioneer Punch Delft
Jim Woudstra Holandia Pioneer Punch Delft
Craig Casault Stany Zjednoczone Transol Rotterdam Zuid
1976–77 Jim Woudstra (2) Holandia Pioneer Punch Delft
Vic Bartolome Stany Zjednoczone Mercasol Leiden
Steven Bravard (2) Stany Zjednoczone Remington Den Bosch
Jim Moore Stany Zjednoczone Arke Reizen Enschede
Pete Miller Stany Zjednoczone Nationale Nederlanden Donar
1977–78 Renso Zwiers Holandia Nationale Nederlanden Donar
Jim Woudstra (3) Holandia Tripper Jeans Delft
Charles Kirkland (2) Stany Zjednoczone Falcon Jeans Den Bosch
Bill Mallory Stany Zjednoczone Vastgoed Strijen Oud-Beijerland
Pete Miller (2) Stany Zjednoczone Nationale Nederlanden Donar
1978–79 Renso Zwiers (2) Holandia Nationale Nederlanden Donar
Jim Woudstra (4) Holandia Parker Leiden
Charles Kirkland (3) Stany Zjednoczone EBBC Den Bosch
Dan Cramer Stany Zjednoczone EBBC Den Bosch
James Lister Stany Zjednoczone EBBC Den Bosch
1979–80 Renso Zwiers (3) Holandia Nationale Nederlanden Donar
Owen Wells Stany Zjednoczone BV Amstelveen
Charles Kirkland (4) Stany Zjednoczone Nashua Den Bosch
Toon van Helfteren (2) Holandia Punch Delft
James Lister (2) Stany Zjednoczone Nashua Den Bosch
1980–81 Dan Cramer (2) Stany Zjednoczone Nashua Den Bosch
Wilson Washington Stany Zjednoczone BV Amstelveen
Charles Kirkland (5) Stany Zjednoczone Nashua Den Bosch
Randy Wiel Holandia BV Amstelveen
Jim Woudstra (5) Holandia Parker Leiden
1981–82 Dan Cramer (3) Stany Zjednoczone Nashua Den Bosch
Wilson Washington (2) Stany Zjednoczone BV Amstelveen
Charles Kirkland (6) Stany Zjednoczone Eve & Adam Stars Haarlem
Jim Moore (2) Stany Zjednoczone Nationale Nederlanden Donar
Mitchell Plaat Holandia Parker Leiden
2013–14 G Darius Theus Stany Zjednoczone Aris Leeuwarden
G Arvin Slagter Holandia GasTerra Flames
F Jason Dourisseau Stany Zjednoczone GasTerra Flames
F Stefan Wessels Holandia SPM Shoeters Den Bosch
C Ross Bekkering Kanada GasTerra Flames
2014–15 G J.T. Tiller Stany Zjednoczone Landstede Basketbal
G Worthy de Jong Holandia ZZ Leiden
F Mohamed Kherrazi Holandia ZZ Leiden
F Stefan Wessels (2) Holandia SPM Shoeters Den Bosch
C Joe Burton Stany Zjednoczone Landstede Basketbal

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae MVP Competitie (niderl.). j-dus.com. [dostęp 29 stycznia 2016].
  2. Leon Rodgers weer beste basketballer (niderl.). nrc.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].
  3. Van Paassen Mvp (niderl.). nusport.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].
  4. Peter van Paassen Crowned Most Valuable Player of the FEB (wł.). sportando.net. [dostęp 29 stycznia 2016].
  5. Danny Gibson MVP (niderl.). nusport.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].
  6. Dourisseau gekozen tot MVP (niderl.). ad.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].
  7. Seamus Boxley MVP van de Dutch Basketball League (niderl.). basketball.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].
  8. Andre Young MVP van de DBL (niderl.). basketball.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].
  9. Lance Jeter MVP van de DBL (niderl.). basketballleague.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].
  10. Seizoensoverzicht 2001-2002 (niderl.). j.dus.com. [dostęp 29 stycznia 2016].
  11. Arvin Slagter MVP Play-offs 2014 (niderl.). ibasketball.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].
  12. Brandyn Curry Playoffs MVP (niderl.). basketballleague.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].
  13. Givens statistical-player-of-the-year (niderl.). arisleeuwarden.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].
  14. Jessey Voorn en Jason Dourisseau winnen prijzen (niderl.). gasterraflames.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].
  15. a b Zes seizoensprijzen voor ZZ Leiden (niderl.). eredivisiebasketballleiden.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].
  16. Most Improved Player | Basketballhistorie (niderl.). J-dus.com. [dostęp 29 stycznia 2016].
  17. Leon Williams = Most Improved Player 2012 | Challenge Sports Rotterdam (niderl.). rotterdambasketbalcollege.wordpress.com. [dostęp 29 stycznia 2016].
  18. Den Helder Kings - Jeroen van der List uitgeroepen tot (niderl.). denhelderkings.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].
  19. Weijs Rookie of the Year (niderl.). j-dus.com. [dostęp 29 stycznia 2016].
  20. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am Coach of the Year (niderl.). j-dus.com. [dostęp 29 stycznia 2016].
  21. Donar coach Skelin: Coach of the Year (niderl.). ibasketball.nl. [dostęp 29 stycznia 2016].