Holland Taylor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Holland Taylor
Ilustracja
Holland Taylor (2008)
Imię i nazwisko

Holland Virginia Taylor

Data i miejsce urodzenia

14 stycznia 1943
Filadelfia

Zawód

aktorka, dramatopisarka

Lata aktywności

od 1965

Strona internetowa

Holland Virginia Taylor[1] (ur. 14 stycznia 1943 w Filadelfii) – amerykańska aktorka, zdobywczyni nagrody Emmy.

Taylor urodziła się w Filadelfii[2] w Pensylwanii jako najmłodsza z trzech córek Virginii (z domu Davis), malarki, i C. Tracy Taylora, prawnika[3]. Wychowywała się z dwiema starszymi siostrami Patricią i Pamelą. Uczęszczała do liceum Westtown School, kwakierskiej szkoły z internatem w West Chester w Pensylwanii. W 1964 roku ukończyła Bennington College[2]. Przeprowadziła się później do Nowego Jorku, by zostać aktorką.

Holland zaczęła swą długą karierę w teatrze. W latach 60., 70. i 80. XX wieku wystąpiła w wielu Broadwayowskich produkcjach. W 1983 roku Taylor przeżyła jeden z najprzyjemniejszych momentów w karierze po premierze Breakfast with Les and Bess kiedy to New York Magazine wystawił jej świetną recenzję. W telewizji, od 1978 do 1979 roku grała w operze mydlanej The Edge of Night. Później przyjęła dwie role, które przyniosą jej sławę: u boku Toma Hanksa w sitcomie Bosom Buddies oraz w filmie Miłość, szmaragd i krokodyl. Przeprowadziła się na stałe do Kalifornii. Wkrótce udowodniła, że sprawdza się równie dobrze zarówno w komedii jak i dramacie.

W latach 90. grała między innymi w serialach: Naga prawda i Kancelaria adwokacka. Za rolę w tym ostatnim została nagrodzona nagrodą Emmy, dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Do tej nagrody była nominowana aż pięciokrotnie między 2000 a 2008 rokirm. Zagrała też w The Lot (nominacja do Emmy), Ostrym dyżurze, Monk'u i The L Word. Ostatnio gra w serialu Dwóch i pół, za co otrzymała kolejne dwie nominacje do Emmy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Personalidade: Holland Taylor (EUA). InterFilmes.com. [dostęp 2020-01-10]. (port.).
  2. a b Holland Taylor Pictures. FanPix.Net. [dostęp 2020-01-10]. (ang.).
  3. Holland Taylor Biography (1943-). Film Reference. [dostęp 2020-01-10]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]