Holland Taylor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Holland Taylor
Ilustracja
Holland Taylor (2008)
Data urodzenia 14 stycznia 1943 r.

Holland Taylor (ur. 14 stycznia 1943) – amerykańska aktorka, zdobywczyni nagrody Emmy.

Taylor urodziła się w Filadelfii w 1943 r., ma dwie starsze siostry Patricię i Pamelę. Ukończyła Bennington College w 1964 r. Przeprowadziła się później do Nowego Jorku, by zostać aktorką.

Holland zaczęła swą długą karierę w teatrze. W latach 60', 70' i 80' wystąpiła w wielu Broadwayowskich produkcjach. W 1983 r. Taylor przeżyła jeden z najprzyjemniejszych momentów w karierze po premierze „Breakfast with Les and Bess” kiedy to New York Magazine wystawił jej świetną recenzję. W telewizji, od 1978 do 1979 grała w operze mydlanej The Edge of Night. Później przyjęła dwie role, które przyniosą jej sławę: u boku Toma Hanksa w sitcomie Bosom Buddies oraz w filmie Miłość, szmaragd i krokodyl. Przeprowadziła się na stałe do Kalifornii. Wkrótce udowodniła, że sprawdza się równie dobrze zarówno w komedii jak i dramacie.

W latach 90' grała między innymi w serialach: Naga prawda i Kancelaria adwokacka. Za rolę w tym ostatnim została nagrodzona nagrodą Emmy, dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Do tej nagrody była nominowana aż pięciokrotnie między 2000 a 2008 r. Zagrała też w The Lot (nominacja do Emmy), Ostrym dyżurze, Monk'u i The L Word. Ostatnio gra w serialu Dwóch i pół za co otrzymała kolejne dwie nominacje do Emmy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]