Hollywood Pictures

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hollywood Pictures Company
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Burbank, Kalifornia

Adres

500 South Buena Vista Street

Data założenia

1 lutego 1989

Data likwidacji

27 kwietnia 2007

Udziałowcy

Walt Disney Studios

brak współrzędnych

Hollywood Pictures Company – marka używana przez wytwórnie filmowe należące do The Walt Disney Company, obecnie przez Walt Disney Motion Pictures Group.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wytwórnia została założona 30 marca 1984[1] i została aktywowana 1 lutego 1989, zaś pierwszym sygnowanym nią filmem była Arachnofobia[2]. W założeniu miała ona pełnić w portfolio koncernu rolę podobną do tej wypełnianej przez Touchstone Pictures – być wykorzystywana do filmów, do których ze względu na ich kontrowersyjny charakter (sceny przemocy lub erotyczne) nie pasowała kojarzona z kinem dzięciecym i familijnym marka Disney. Największym sukcesem finansowym spośród filmów Hollywood Pictures okazał się Szósty zmysł[2], który w samej dystrybucji kinowej w Ameryce Północnej przyniósł 200 mln dolarów przychodu. W 2001 zaprzestano używania marki[2] (ostatnią premierą byli Goście w Ameryce), jednak w 2006 przywrócono ją do życia[2]. Od tego czasu są nią oznaczane produkowane przez Disneya filmy niskobudżetowe, kwalifikujące się raczej do klasy B.

Produkcja filmowa[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Filmy wytwórni Hollywood Pictures.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Irwin E. Russel, Articles of Incorporation of Hollywood Pictures Corporation [online], businesssearch.sos.ca.gov [dostęp 2021-03-24].
  2. a b c d Christopher McKittrick, The History of Hollywood’s Major Movie Studios [online], LiveAbout [dostęp 2021-03-24] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]