Holter ciśnieniowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Holter ciśnieniowy, ABPM (od ang. ambulatory blood pressure monitoring) – przyrząd do całodobowego monitorowania ciśnienia tętniczego krwi. Składa się z mankietu (do zakładania na ramię) oraz sprzężonego z nim rejestratora.

Jest stosowany w przypadku diagnostyki „nadciśnienia białego fartucha” (czyli skoków ciśnienia związanych ze stresem spowodowanym wizytą lekarską), w przypadku pacjentów z opornym na leczenie nadciśnieniem tętniczym, a także do monitorowania spadków ciśnienia (hipotensji) przy leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Prawidłowe wartości ciśnienia uzyskanego w wyniku badania ABPM różnią się w zależności od fazy doby, w którym zostały zebrane. I tak wartości powyżej 130/85 mm Hg w fazie dziennej oraz powyżej 120/70 mm Hg w nocy są już uznawane za nieprawidłowe. Ocenia się także średnie całodobowe wartości ciśnienia tętniczego, gdyż aktualnie uważa się, że wartości te lepiej korelują z określeniem stopnia rozwoju powikłań nadciśnienia tętniczego. Ponadto sądzi się, że brak spadku nocnych wartości ciśnienia tętniczego o 10–20% wiąże się z dodatkowo zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.