Homeland (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Homeland
Gatunek serialu dramat, thriller psychologiczny
Kraj produkcji USA
Oryginalny język angielski
Twórcy Gideon Raff
Howard Gordon
Alex Gansa
Główne role Claire Danes
Damian Lewis
Morena Baccarin
David Harewood
Diego Klattenhoff
Mandy Patinkin
F. Murray Abraham
Jackson Pace
Morgan Saylor
Liczba odcinków 60
Liczba serii 5
Nagrody Złoty Glob, Emmy
Lista odcinków serialu Homeland
Produkcja
Produkcja Chip Johannessen
Muzyka Sean Callery
Czas trwania odcinka 50 – 60 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Showtime
Polska nSeriale, Fox Polska, TVP1
Kraj oryginalnej emisji USA
Lata emisji od 2011
Data premiery Stany Zjednoczone 2 września 2011
Polska
1 marca 2012 (VOD)
4 września 2012 (TV)
Status trwający
Oficjalna strona serialu

Homeland – amerykański serial telewizyjny emitowany od 2 października 2011 r. przez telewizję Showtime. Osadzony w konwencji thrillera psychologicznego, serial został zaadaptowany przez Howarda Gordona i Alexa Gansę na podstawie izraelskiego serialu Hatufim z 2010 r., stworzonego przez Gideona Raffa[1]. Główne role w serialu grają Claire Danes jako Carrie Mathison, agentka CIA, oraz Damian Lewis jako Nicolas Brody, amerykański żołnierz piechoty morskiej.

Serial otrzymał przychylne opinie amerykańskich krytyków[2] i zdobył nagrody Złotego Globu oraz Emmy w kategorii Najlepszy serial dramatyczny, Najlepszy aktor i Najlepsza aktorka.

Od 4 października 2015 r. emitowana jest piąta seria Homeland.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Seria pierwsza[edytuj | edytuj kod]

Fabuła pierwszej serii koncentruje się na osobie Carrie Mathison, agentki CIA, która po przeprowadzeniu nieautoryzowanej i prowadzonej na własną rękę operacji w Iraku zostaje przeniesiona do Centrum Walki z Terroryzmem CIA w Langley w stanie Wirginia. Carrie została wcześniej ostrzeżona przez irackiego informatora, że amerykański jeniec wojenny przeszedł na stronę Al-Kaidy. Niedługo później okazuje się, że Nicolas Brody, żołnierz Amerykańskiej Piechoty Morskiej, który w 2003 roku zaginął podczas misji w Iraku, został uwolniony podczas ataku sił Delta Force na siedzibę terrorysty Abu Nazira. Carrie podejrzewa, że to właśnie Brody jest jeńcem, który został pozyskany przez terrorystów. Rząd federalny oraz szefostwo CIA są jednak zdania, że Brody jest bohaterem wojennym. Zdając sobie sprawę z faktu, że przekonanie jej przełożonych jest niemożliwe, Carrie samodzielnie próbuje znaleźć dowody na przynależność Brody'ego do Al-Kaidy[3]. Carrie, inwigilując Brody'ego, zakochuje się w nim. Mężczyzna wyjawia jej część prawdy o jego pobycie w niewoli. Brody zmuszony przez Al-Kaidę decyduje się na samobójczy atak na wiceprezydenta USA, jednak pod wpływem swojej córki odchodzi od tego zamiaru.

Seria druga[edytuj | edytuj kod]

W serii drugiej Brody zostaje kongresmenem i kontynuuje współpracę z terrorystami, ale sprzeciwia się zamachom na cywilów. Zostaje zdemaskowany przez Saula i Carrie i za namową agentki decyduje się wyjawić całą prawdę i zostać podwójnym agentem. Brody udaremnia zamach na weteranów wojennych, ale szantażowany musi pomóc w zabiciu wiceprezydenta, po tym jak Abu Nazir (wysoki rangą członek Al-Kaidy) porywa Carrie i grozi jej śmiercią. Po obietnicy wypełnienia żądania, Abu Nazir uwalnia Carrie, po czym ginie w obławie. David Estes zleca tajnym służbom eliminację Brody'ego. Saul Berenson wiedząc o tym jak bardzo Carrie kocha Brody'ego stara się odwołać rozkaz i uratować mężczyznę. Wykonawca egzekucji – Quinn, decyduje się darować Brody'emu życie mając na względzie dobro Carrie. Podczas pożegnania wiceprezydenta Waldena w Langley dochodzi do zamachu, w którym ginie elita państwowa. Carrie obawiając się, iż Brody zostanie oskarżony o ten atak, wyrabia mu fałszywe dokumenty i pomaga uciec do Kanady, sama zaś wraca do CIA by oczyścić imię ukochanego.

Seria trzecia[edytuj | edytuj kod]

Seria trzecia rozpoczyna się od zeznań Carrie przed komisją senacką na temat zamachu w Langley. Kryjąc Brody'ego, traci wiarygodność, a następnie trafia na przymusowe leczenie do szpitala psychiatrycznego po tym jak Saul publicznie odcina się od niej i wyjawia jej chorobę. Sytuacja Carrie przyciąga uwagę Majida Javadiego, szefa irańskiego wywiadu, który osobiście przyjeżdża do USA po to by ją zwerbować. Okazuje się, iż jego przyjazd to element planu Saula, który specjalnie postawił Carrie w trudnej sytuacji po to, by ściągnąć Javadiego. Saul zmusza Javadiego do współpracy, szantażując go groźbą ujawnienia malwersacji finansowych, których Irańczyk dopuścił się, działając przeciwko swojemu krajowi. Javadi zostaje odesłany do Iranu jako podwójny agent.

Nicholas Brody po ucieczce z USA zostaje ciężko ranny na granicy Wenezueli, gdzie znajdują go agenci CIA, po czym umieszczają w strzeżonym przez mafię niedokończonym wieżowcu w centrum Caracas. Brody popada tam w narkomanię. Tymczasem w Waszyngtonie trwają przygotowania do zmiany szefa CIA. Zamiast Saula ma nim zostać polityk Andrew Lockhart, którego wizja CIA jest całkowicie inna od tej, jaką ma Saul. Berenson przed oddaniem funkcji chce dokończyć swoją misję w Iranie i doprowadzić do zabójstwa generała Akbariego (trzeciej osoby w państwie), po to by zastąpić go Javadim. W samobójczą misję zlikwidowania generała zostaje wysłany Brody, który wcześniej jest leczony z narkomanii i trenowany.

Brody zostaje przerzucony do Iranu, gdzie wpada w ręce Javadiego, a następnie trafia do Teheranu. Do stolicy Iranu udaje się również Carrie, aby pomóc Brody'emu w ewakuacji. Nicolas nie ma jednak szans na zabicie Akbariego, co denerwuje prezydenta USA, który poleca usunąć go, aby ten nie zdradził Javadiego. Carrie, wbrew rozkazom CIA, ostrzega Brody'ego przed mordercami z Mossadu, którzy mają wykonać wyrok. Brody, mając nóż na gardle, decyduje się na spotkanie z generałem Akbarim, podczas którego zabija go, a następnie ucieka, by spotkać się z Carrie, która wywozi go do kryjówki na obrzeżach Iranu. Oczekując na ewakuację, Carrie wyjawia Brody'emu, że jest w ciąży. Prezydent USA wraz z Lockhartem, ale wbrew woli Saula wydają Brody'ego Irańczykom, po to aby Javadi mógł wylegitymować się sukcesem i przejąć stanowisko Akbariego. Brody zostaje skazany przez sąd wojskowy na śmierć, a następnie powieszony na oczach Carrie. Po 4 miesiącach od tych wydarzeń, Carrie jest w zaawansowanej ciąży, ale przyjmuje propozycję Lockharta, aby zostać szefową wywiadu w Stambule. Saul przenosi się do prywatnej firmy i wraz z żoną osiedla się w Nowym Jorku.

Seria czwarta[edytuj | edytuj kod]

Carrie zostaje szefową placówki CIA w Afganistanie, gdzie pracownicy nadają jej pseudonim "królowej dronów". Dzięki informacjom od szefa placówki CIA w Pakistanie (Sandy'ego Bachmana) Carrie decyduje się zbombardować wesele na którym gości poszukiwany terrorysta Haissam Haqqani. W wyniku bombardowania ginie wielu cywili, w tym kobiety i dzieci. Jednym z ocalałych jest Aayan, student medycyny, który przypadkowo nagrywa cały atak na swojego iPhone'a. Współlokator Aayana wbrew jego wiedzy umieszcza wideo na YouTube, co powoduje międzynarodowy skandal. Szef placówki w Pakistanie, Sandy Bachman zostaje ujawniony pakistańskiej opinii publicznej, a następnie zaciągnięty w pułapkę i zabity podczas ulicznego linczu na oczach Carrie i Quinna. Po tym wydarzeniu Quinn i Carrie wracają do USA. Carrie próbuje zajmować się swoją córką zaś Quinn popada w alkoholizm. Carrie szantażuje Lockharta, by ten pozwolił jej wrócić do Pakistanu i objąć stanowisko zmarłego Bachmana. Carrie tworzy nowy zespół, do którego dołącza Maxa i Farę. Quinn odmawia Carrie i dalej zadręcza się śmiercią Bachmana, odkrywając po pewnym czasie, iż mężczyzna ten został zabity w wyniku spisku, który zaplanowali Pakistańczycy. Po stwierdzeniu tego faktu Quinn udaje się do Islamabadu by pomóc Carrie.

W Ambasadzie USA w Islamabadzie Carrie zostaje przyjęta niechętnie przez współpracowników oraz ambasador Marthę Boyd. Wkrótce do Ambasady przylatuje Saul, który ma pomóc w zabezpieczeniu placówki. Quinn odkrywa, iż za zabójstwem Bachmana stał Farhad Ghazi powiązany z ISI (pakistańską agencją wywiadu). W międzyczasie agentka ISI Tasneem Qureshi szantażuje męża ambasador USA – Dennisa Boyda i zmusza go do zdrady stanu. Dennis dostarcza obcemu wywiadowi informacji na temat Carrie. Saul próbując odlecieć do USA, spotyka na lotnisku Farhada Ghaziego, który zwabia go w pułapkę a następnie uprowadza. Carrie dociera do Aayana, chłopaka który przeżył masakrę podczas nalotu na pakistańskie wesele. Carrie udając dziennikarkę uwodzi chłopaka i zmusza go by ten uciekł do swojego wujka – Haqqaniego i tym samym zdradził jego pozycję. Kiedy chłopak dociera na miejsce, zostaje zabity przez swojego wujka, który jednocześnie na spotkanie z nim przywozi zakładnika – Saula, który służy za żywą tarczę.

Po porwaniu Saula i niepowodzeniu w ujęciu Haqqaniego, do Islamabadu dociera szef CIA – Andrew Lockhart, który w roli obserwatora czuwa nad pracą swoich ludzi w Islamabadzie. Dennis Boyd na polecenie Tasneem podmienia tabletki Carrie na twarde narkotyki. Carrie w narkotycznym transie włóczy się po ulicach Islamabadu, zostaje jednak uratowana przez ludzi pułkownika Khana, który jako jedyny członek ISI wierzy w sojusz Pakistańczyków z Amerykanami. Saulowi udaje się uciec z niewoli, kontaktuje się z Carrie i prosi o śmierć, jeżeli jego ewakuacja się nie powiedzie. Carrie nie udaje się mu pomóc, jednak zwodzi go po to by ponownie trafił do niewoli i nie mógł popełnić samobójstwa. Khan zdradza Carrie, iż Dennis Boyd jest zdrajcą. Carrie przesłuchuje Boyda, do akcji włącza się również Martha Boyd, która postępem usiłuje wydobyć od męża przyznanie się do zdrady stanu. Haqqani zamierza wymienić Saula na kilka terrorystów, którzy są w amerykańskiej niewoli. Wymiana ma miejsce na płycie lotniska, na którym po jednej stronie ustawiają się członkowie ISI na czele z Tasneem Qureshi a po drugiej Amerykanie dowodzeni przez Carrie. Zabezpieczeniem transakcji jest mały chłopiec, który zostaje ubrany przez terrorystów w pas szahida. Saul nie chce zostać wymieniony i prosi o śmierć. Carrie nie pozwala mu jednak umrzeć i wymiana dochodzi do skutku. Podczas powrotu do Ambasady konwój z Carrie i Saulem zostaje zaatakowany. Na miejsce ataku zostają wysłani prawie wszyscy Marines z budynku Ambasady. Opustoszała Ambasada w tym samym czasie zostaje zaatakowana przez Haqqaniego i grupę terrorystów. Dyrektor CIA ucieka do skarbca Ambasady wraz z ambasador, jej mężem oraz kilkoma innymi pracownikami, zabierając ze sobą cenne dokumenty, zawierające dane osobowe osób, które zostały zwerbowane do współpracy z CIA. Haqqani morduje członków CIA, którym nie udało się uciec i bierze do niewoli między innymi Maxa i Farę. Wraz z zakładnikami dociera do skarbca i żąda wydania akt, mordując co chwila kolejnego zakładnika. Wbrew woli ambasador, Lockhart decyduje się opuścić skarbiec i oddać dokumenty, po to by nie dopuścić do egzekucji Fary. Pomimo otrzymania dokumentów Haqqani zabija Farę, po czym zostaje zaatakowany przez Quinna i żołnierza Marines, którzy obserwowali w ukryciu poczynania terrorystów. Haqqani ucieka z Ambasady, do której wkrótce dociera Carrie i Saul, nieświadomi wydarzeń, jakie miały miejsce po tym jak ich konwój został zaatakowany.

Po wydarzeniach w Ambasadzie prezydent USA zrywa stosunki dyplomatyczne z Pakistanem i ewakuuje Ambasadę. Quinn postanawia zostać, aby wytropić i zabić Haqqaniego. Carrie czuje się przegrana, ale również prosi Lockharta o możliwość pozostania, po to by mogła wraz z Quinnem wrócić do USA. Tymczasem Quinn porywa Farhada Ghaziego, pytając go o lokalizację Haqqaniego. Kiedy nie uzyskuje potrzebnych mu informacji zwraca się do swojej dawnej kochanki pracującej w Ambasadzie Niemiec. Astrid udziela mu schronienia oraz pomaga wytropić Haqqaniego, który ukrywa się w willi w Islamabadzie. Quinn samodzielnie konstruuje bombę i prosi o pomoc Kiran (dziewczynę Aayana), by ta pomogła mu zorganizować demonstrację, która sprowokuje Haqqaniego do opuszczenia willi i znalezienia się w polu rażenia bomby. Plan Quinna lega w gruzach, w chwili gdy Carrie znajduje się w pobliżu samochodu Haqqaniego. Kobieta uniemożliwia detonację bomby, po czym uświadamia sobie, iż sama musi zabić Haqqaniego. Zostaje jednak powstrzymana przez pułkownika Khana, który zwraca jej uwagę na to, iż Haqqani podróżuje wraz z Dar Adalem, szarą eminencją CIA.

Carrie i Quinn wracają do USA. Carrie boryka się ze śmiercią ojca, który doznał rozległego wylewu. Dodatkowo stresuje ją wizyta matki, która przed piętnastoma laty porzuciła ją i jej siostrę, po to by rozpocząć nowe życie. Dar Adal wyjawia Saulowi swoją misję, którą wykonał w Pakistanie. Dar Adal w sposób dyplomatyczny dogadał się z Haqqanim i zneutralizował go, dodatkowo zdobywając film, na którym Saul przebywał w niewoli, podczas porwania. Po zabezpieczeniu tego nagrania Saul może zostać następcą Lockharta na stanowisku dyrektora CIA. Quinn naciska na Carrie, by ta się z nim związała na stałe, kobieta jednak nie jest pewna swoich uczuć. Carrie przyjeżdża do swojej matki, po to by wyjaśnić niejasności sprzed lat. Quinn po odtrąceniu przez Carrie udaje się na bardzo trudną misję do Syrii i Iraku, nie mówiąc o tym Carrie. Kobieta udaje się do Dar Adala szukając Quinna, wygarnia mu iż widziała go w samochodzie z Haqqanim, sugerując mu zdradę. Na co Dar Adal zaprasza ją do ogrodu, w którym gościem jest Saul, będący po stronie Adala. Carrie czując się oszukana odjeżdża spod domu Adala.

Seria piąta[edytuj | edytuj kod]

Piąta seria serialu rozgrywa się w 2016 roku, dwa lata po wydarzeniach z serii czwartej. Carrie pracuje w Berlinie dla prywatnej firmy.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

 • Claire Danes jako Carrie Mathison, agentka CIA pracująca w centrum antyterrorystycznym w Langley. Od 22 roku życia choruje na cyklofrenię, w związku z czym musi regularnie zażywać klozapinę. Jest zdania, że Brody współpracuje z Al Kaidą, ale jednocześnie zakochuje się w nim z wzajemnością. Po wyrzuceniu z CIA Carrie współpracuje z agencją nieoficjalnie, staje się jedyną osobą, która wierzy w przemianę Brody'ego, i ze względów osobistych za wszelką cenę stara się go uratować przed zemstą Al-Kaidy i CIA. Występuje we wszystkich seriach serialu.
 • Damian Lewis jako Nicolas Brody, żołnierz piechoty morskiej. Po powrocie z Iraku próbuje unormować swoje życie rodzinne, uważa się za patriotę, ale nie zgadza się z polityką rządu dotyczącą wojny w Iraku, w drugim sezonie zostaje kongresmenem i współpracuje z Abu Nazirem. Pod wpływem Carrie decyduje się do niej przyłączyć i raz na zawsze zniszczyć komórkę Al-Kaidy, która planuje zamach na terenie USA. Aby uratować życie Carrie, decyduje się pomóc zamordować wiceprezydenta USA. Pod koniec drugiego sezonu zostawia swoją żonę, by związać się z Carrie. Umiera, powieszony w Teheranie w ostatnim odcinku trzeciej serii. Występuje w serii 1, 2 i 3, pojawia się gościnnie w 4 serii.
 • Morena Baccarin jako Jessica Brody, żona Nicholasa Brody'ego, kochanka Mike'a, nie może poradzić sobie z nową sytuacją po powrocie męża oraz z tym, że jej mąż zdecydował się na związek z Carrie. Występuje w serii 1, 2 i 3.
 • Rupert Friend jako Peter Quinn, agent i zabójca CIA. Występuje w 2, 3 i 4 serii.
 • David Harewood jako David Estes, przełożony Carrie i dawny jej kochanek, w drugim sezonie zleca zabójstwo Brody'ego tajnym służbom w imię zasady, iż USA nie zawiera umów z terrorystami. Ginie w zamachu w ostatnim odcinku drugiego sezonu.
 • Diego Klattenhoff jako Mike, oficer wywiadu wojskowego, przyjaciel Nicolasa Brody'ego, na własną rękę stara się znaleźć dowody współpracy Brody'ego z terrorystami, jednak pod wpływem Carrie decyduje się odpuścić. Występuje w 1 i 2 serii oraz gościnnie w 3.
 • F. Murray Abraham jako Dar Adal, specialista CIA. Występuje w 2, 3 i 4 serii.
 • Navid Negahban jako Abu Nazir, wysoki rangą członek Al-Kaidy. Występuje w 1, 2 serii oraz gościnnie w 3.
 • Jackson Pace jako Chris Brody, syn Nicolasa Brody'ego. Występuje w serii 1-3.
 • Morgan Saylor jako Dana Brody, córka Nicolasa Brody'ego. Występuje w serii 1-3.
 • Mandy Patinkin jako Saul Berenson, szef bliskowschodniego wydziału CIA, dawny szef i mentor Carrie. Występuje we wszystkich seriach serialu.
 • Laila Robins jako Martha Boyd, ambasadorka Stanów Zjednoczonych w Islamskiej Republice Pakistanu [4]. Występuje w czwartej serii serialu.

Role drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

 • Corey Stoll jako Sandy Bachman, szef placówki CIA w Pakistanie[4]
 • Suraj Sharma jako Aayan Ibrahima, student medycyny z Pakistanu, który przeżywa atak amerykańskiej armii[5].
 • Alexander Fehling jako Jonas Happich, prawnik z który umawia się z Carrie podczas jej pobytu w Berlinie (sezon 5)[6].
 • Miranda Otto jako Allison Carr, aktualny szef placówki w Berlinie (sezon 5)[6]
 • Sebastian Koch jako Otto Düring, niemiecki filantrop i szef Carrie(sezon 5)[6].
 • Sarah Sokolovic jako amerykańska dziennikarka w Berlinie, która pracuje dla fundacji w której Carrie i Jonas są zatrudnieni(sezon 5)[6].

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Stany Zjednoczone Oryginalna emisja Polska VOD
Fox Polska
TVP1
Premiera serii Finał serii Premiera serii Finał serii
1 12 2 października 2011 18 grudnia 2011 1 marca 2012
4 września 2012
9 września 2013
24 maja 2012
20 listopada 2012
2 grudnia 2013
2 12 30 września 2012 16 grudnia 2012 6 listopada 2012
9 kwietnia 2013
13 stycznia 2014
16 stycznia 2013
18 czerwca 2013
31 marca 2014
3 12 29 września 2013 15 grudnia 2013 10 listopada 2013
28 marca 2014
26 stycznia 2014
4 12 5 października 2014 21 grudnia 2014 6 listopada 2014
7 marca 2015
22 stycznia 2015
11 kwietnia 2015
5 12 4 października 2015[7] brak danych 5 listopada 2015[8] brak danych

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2012 r. libański rząd ogłosił, że planuje wystąpienie z pozwem sądowym przeciwko producentom serialu, zarzucając im fałszywe przedstawienie wizerunku Bejrutu. W drugim odcinku drugiej serii "The Beirut is back" znajdująca się w rzeczywistości w Bejrucie ulica Hamra zostaje pokazana jako wąska uliczka pełna bojowników skojarzonych z działalnością terrorystyczną, podczas gdy według rządu libańskiego jest to popularne miejsce spotkań pełne kawiarni i barów, a Bejrut jest miastem wyjątkowo bezpiecznym. Niezadowolenie władz libańskich wywołał również fakt, że sceny dziejące się na terenie Libanu nakręcone zostały w Izraelu. Według producentów serialu produkcja w Bejrucie nie byłaby możliwa ze względu na fakt narodowości twórcy serialu Gideona Raffa, który jest Izraelczykiem, a obywatele Izraela nie są mile widziani na terytorium Libanu[9].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Złoty Glob 2011
 • najlepszy serial dramatyczny
 • najlepsza aktorka w serialu dramatycznym – Claire Danes
 • nominacja: najlepszy aktor w serialu dramatycznym – Damian Lewis

Złoty Glob 2012

 • najlepszy serial dramatyczny
 • najlepsza aktorka w serialu dramatycznym – Claire Danes
 • najlepszy aktor w serialu dramatycznym – Damian Lewis
 • nominacja: najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym Mandy Patinkin
Emmy 2012
 • najlepszy serial dramatyczny
 • najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu dramatycznym – Damian Lewis
 • najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu dramatycznym – Claire Danes
 • najlepszy scenariusz w serialu dramatycznym
 • nominacja: najlepsza reżyseria w serialu dramatycznym
American Film Institute 2011
 • 10 najlepszych programów telewizyjnych

Przypisy

 1. David Nevins On The Move At Showtime: Picks Up Thriller From Howard Gordon. [dostęp 2012-03-07].
 2. Homeland: Season 1. W: metacritic [on-line]. [dostęp 2012-03-07].
 3. Chasing Suspicions Of an Enemy Within. W: New York Times [on-line]. [dostęp 2012-03-07].
 4. a b Corey Stoll i Laila Robins dolaczyli do 4 sezonu Homeland. W: spoilertv.pl [on-line]. [dostęp 4 czerwca 2014].
 5. Gwiazda "Życia Pi" dołącza do "Homeland". W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 6 czerwca 2014].
 6. a b c d Cztery osoby dołączają do obsady "Homeland" . W: showtv.pl [on-line]. [dostęp 2 czerwca 2015].
 7. „Homeland” i „The Afair” – daty premier . W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 24 lipca 2015].
 8. "Homeland" - 5. sezon na VOD od 5 listopada . W: telemagazyn.pl [on-line]. [dostęp 5 listopada 2015].
 9. Liban wściekły na USA. Za kasowy serial "Homeland". tvn24.pl, 20-10-2012. [dostęp 2012-10-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]