Hominini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hominini
Gray, 1825
Ilustracja
Homo sapiens sapiens i Pan troglodytes – jedyni oprócz Pan paniscus i Homo sapiens współcześni przedstawiciele plemienia Hominini
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Nadrząd Euarchontoglires
Rząd naczelne
Podrząd Haplorrhini
Infrarząd małpy właściwe
Nadrodzina małpy wąskonose
Rodzina człowiekowate
Podrodzina Homininae
Plemię Hominini

Homininiplemię ssaków z rodziny człowiekowatych (Hominidae) należące do podrodziny Homininae, obejmujące rodzaje Homo i Pan oraz ich wymarłych przodków.

Utworzenie tego taksonu jest wynikiem idei zakładającej, że dwa rodzaje najmniej podobne do pozostałych dwóch powinny zostać od nich oddzielone. Badania DNA dowodzą, że Homo i Pan rozdzieliły się 6,3–5,4 mln lat temu, po trwającym ponad 4 mln lat procesie specjacji[1]. Nie są znane żadne skamieniałości wymarłych gatunków szympansów – wszystkie pochodzą od prehistorycznych ludzi, ich przodków bądź krewnych. Jednakże przedstawiciele rodzajów Orrorin i Sahelanthropus żyli w przybliżeniu w okresie rozejścia się ewolucyjnych dróg Homo i Pan i mogą być przodkami zarówno ludzi jak i szympansów.

Według Manna i Weissa plemię Hominini grupuje rodzaje Homo i Pan w osobnych podplemionachPan jest jedynym rodzajem podplemienia Panina, zaś do podplemienia Hominina należą wszystkie gatunki z rodzajów: Homo, Orrorin, Sahelanthropus, Ardipithecus, Australopithecus, Kenyanthropus i Paranthropus[2].

Legenda:
superfamily – nadrodzina, family – rodzina, subfamily – podrodzina, tribe – plemię, genus – rodzaj

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Fintan R. Steele: Human and chimp genomes reveal new twist on origin of species (ang.). Eurek Alert!. [dostęp 1 grudnia 2008].
  2. Alan Mann, Mark Weiss. Hominoid Phylogeny and Taxonomy: a consideration of the molecular and Fossil Evidence in an Historical Perspective. „Molecular Phylogenetics and Evolution”. 5 (1), s. 169–181, 1996. DOI: 10.1006/mpev.1996.0011 (ang.).