Hong Sang-soo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Hong.
Hong Sang-Soo
Hong Sang-Soo na planie filmu Bam gua nat, 5 września 2007, Paryż
Hong Sang-Soo na planie filmu Bam gua nat, 5 września 2007, Paryż
Prawdziwe imię i nazwisko 홍상수
Data i miejsce urodzenia 25 października 1960
Korea Południowa
Zawód reżyser, scenarzysta
Podpis artysty

Hong Sang-Soo (po koreańsku: 홍상수, w hancha: 洪尚秀) (ur. 25 października 1960 w Seulu) – południowokoreański reżyser filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ojcem filmowca był producent filmowy, a matką wydawczyni prestiżowego magazynu literackiego. Po ich rozwodzie był wychowywany wraz z trójką rodzeństwa przez dziadków. W młodości, w okresie szkoły średniej wdał się w rozrywkowe towarzystwo, w którym nie stronił od alkoholu i często się upijał. W 1985 roku ożenił się.

Swój pierwszy kontakt z kinem zawdzięcza oglądanym w telewizji produkcjom z Hollywood. Studia rozpoczął na kierunku teatr na Uniwersytecie Chungang, by na drugim ich roku zmienić go na film.

W trakcie trzeciego roku nauki wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a tam został przyjęty na studia artystyczne w California College of Arts and Crafts w Oakland oraz do The School of Art Institute of Chicago. W trakcie kilkumiesięcznego pobytu we Francji pracował tam w paryskiej filmotece narodowej.

Po powrocie do Korei rozpoczął pracę w koncernie medialnym SBS. Hong debiutował filmem Dzień, w którym świnia wpadła do studni z 1996 roku, który zdobył uznanie wśród rodzimych krytyków oraz wiele międzynarodowych nagród filmowych. Jego dwoma najważniejszymi nagrodami w karierze były główna w sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes za film Hahaha oraz nagroda Srebrnego Lamparta za najlepszą reżyserie na MFF w Locarno za film Woo-ri Seon-hee.

Wraz z rozwojem swojej kariery zaczął uczyć scenopisarstwa na Korean National University of Arts (KNUA). Był także zapraszany do jury kilku festiwali filmowych m.in. do Festiwalu Filmowego Jeonju, do Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pusan, do Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, oraz do Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Vancouver.

W ostatnich latach skupił się na swojej karierze filmowej, która przynosi niemal co roku kolejny nowy film. Reżyser w 2004 otworzył swoją własną firmę produkcyjną Jeonwonsa.

Charakterystyka stylu filmowego Hong Sang-Soo[edytuj | edytuj kod]

Twórczość filmowa Hong Sang-Soo wpisuje się w obszar takich azjatyckich twórców jak Tsai Ming-liang, czy Hou Hsiao-hsien, przez co jest nazwana "koreańską nową falą". Reżyser w odważny i niestandardowy sposób łączy ze sobą poetykę kina azjatyckiego z tą wypracowaną w filmach europejskich. Najczęściej wskazuje się na jego powinowactwo z kinem Yasujirō Ozu, które jest twórczo połączone ze stylem Erica Rohmera. Oprócz nazwisk tych filmowców często wymieniani się w kontekście filmów Koreańczyka jeszcze osoby Roberta Bressona, Alaina Resnais'a, Luisa Buñuela, Jeana Vigo oraz Friedricha Wilhelma Murnaua. Sam reżyser mówi, że bardzo ważnym dla niego filmem był Dziennik wiejskiego proboszcza Roberta Bressona. Dodatkowo silny wpływ na kształt filmów tego twórcy miało także malarstwo Paula Cézannea.

W swoim artykule Agnieszka Szeffnl przywołuje słowa innego badacza twórczości Koreańczyka, Davida Bordwella, który wyodrębnił następujące cechy jego filmów:

"skupienie na relacjach między postaciami i ich codziennych czynnościach w ściśle określonym obszarze (głównie podczas spotkań przy drinku); brak wiedzy o przeszłości, dążeniach, a nawet teraźniejszości bohaterów; celowe pomijanie lub werbalne opisywanie najatrakcyjniejszych momentów akcji; rezygnacja z pogłębionej psychologii na rzecz obserwacji zachowań w długich ujęciach realizowanych statyczną, zdystansowaną kamerą; unikanie finału rozwiązującego konflikt; epizodyczność fabuły."

Scenariusze filmów reżysera powstają na gorąco w czasie realizacji danego film. Zawarte w nich opowieści są mniej lub bardziej oparte na zdarzeniach z życia samego twórcy.

Recepcja twórczości filmowej[edytuj | edytuj kod]

Pomimo bardzo dużego szacunku dla reżysera w rodzimej Korei, który często jest nazywany najwybitniejszym reżyserem koreańskim, jego filmy mają tam umiarkowaną popularności w kinach. Największym sukcesem w ojczyźnie był jego obraz Saenghwalui balgyeon. O wiele większym powodzeniem jego filmy cieszą się za to w wielu krajach europejskich, zwłaszcza we Francji. To właśnie tam większość jego filmów jest kierowana do dystrybucji kinowej, a nawet kilka z jego filmów zostało z finansowanych przez francuskich producentów m.in. przez Marina Karmitza. W 2012 roku zrealizował film W innym kraju z francuską gwiazdą Isabelle Huppert, obraz był dystrybuowany w kinach w USA oraz Francji, do francuskich kin wybrało się na niego 70 tysięcy widzów.

W Polsce jest jak na razie stosunkowo nieznany, jedyne filmy jakie były możliwe do zobaczenia w naszym kraju to telewizyjna emisja obrazu Kobieta jest przyszłością mężczyzny (2004) na kanale Zone Europa oraz zaprezentowany na festiwalu OffPlusCamera w 2011 roku film Noc i dzień (2008) w sekcji Nadrabianie zaległości. Kolejną próba przybliżenia twórczości reżysera był 5. Festiwal Filmowy Pięciu Smaków (19-26 października), na którym w ramach sekcji Taste of Korea zaprezentowano dwa filmy Hahaha (2010) oraz Oki (2010). Towarzyszyła temu publikacja skromnego objętościowo artykułu Agnieszki Szeffnl pt. Hong Sang-soo - między przypadkiem a zamiarem na łamach czasopisma EKRANy. Na 28. Warszawskim Festiwalu Filmowym został zaprezentowany kolejny film W innym kraju, który jednak nie zdobył żadnej nagrody festiwalowej. W 2015 roku, w sekcji Panorama na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty został zaprezentowany film Wzgórze wolności[1].

In another country Cannes 2012.jpg

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł polski Tytuł angielski Tytuł oryginalny Uwagi
1996 Dzień, w którym świnia wpadła do studni The Day a Pig Fell Into the Well Daijiga umule pajinnal (돼지가 우물에 빠진 날) Pierwszy pełnometrażowy film
1998 The Power of Kangwon Province Kangwon-do ui him (강원도의 힘)
2000 Virgin Stripped Bare by Her Bachelors Oh! Soo-jung (오! 수정)
2002 On the Occasion of Remembering the Turning Gate Saenghwalui balgyeon (생활의 발견)
2004 Kobieta jest przyszłością mężczyzny Woman Is The Future of Man Yeojaneun namjaui miraeda (여자는 남자의 미래다)
2005 Filmowa opowieść Cinema Story Geuk jang jeon (극장전)
2006 Woman on the Beach Haebyeonui yeoin (해변의 여인)
2008 Noc i dzień Night and Day Bam gua nat (밤과 낮)
2009 Like You Know It All Jal aljido mothamyeonseo (잘 알지도 못하면서)
2009 Visitors Eoddeon Bangmun (어떤 방문) Film nowelowy, reżyser segmentu Cheopcheopsanjung
2009 Lost in the Mountains Cheopcheopsanjung
2010 Hahaha Hahaha Hahaha (하하하) Nagroda Przeglądu Un Certain Regard
2010 Oki Oki's Movie Ok-hui-ui yeonghwa (옥희의 영화)
2011 Dzień jego przyjazdu The Day He Arrives Book chon bang hyang (북촌방향)
2011 List (리스트) Film krótkometrażowy.
2012 W innym kraju In Another Country Dareun Narayeseo (다른 나라에서)
2013 Niczyja córka Haewon Nobody's Daughter Haewon Nugu-ui Ttal-do Anin Haewon (누구의 딸도 아닌 해원)
2013 Venice 70: Future Reloaded Film nowelowy, reżyser segmentu 50:50 (oficjalny kanał festiwalu w Wenecji z filmem)
2013 Our Sunhi Woo-ri Seon-hee (우리 선희) Srebrny Lampart za najlepszą reżyserie na MFF w Locarno.
2014 Wzgórze wolności Hill of Freedom Jayuui Eondeok (자유의 언덕)
2015 Right Now, Wrong Then Ji-geum-eun-mat-go-geu-ddae-neun-teul-li-da (지금은맞고그때는틀리다)

Przypisy

  1. Wzgórze wolności. www.nowehoryzonty.pl. [dostęp 2015-07-14].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kyung-hyun Kim (2004). "7. New Korean Cinema Auteurs: Too Early/Too Late: Temporality and Repetition in Hong Sang-su's Films" (in English). The Remasculinization of Korean Cinema. Durham and London: Duke University Press. pp. 203–230 ISBN 0-275-95811-6.
  • Agnieszka Szeffnl, Hong Sang-soo - między przypadkiem a zamiarem, [w:] "EKRANy" 2011, nr 3-4, s. 85-87.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]