Honorowa Odznaka PTTK

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Honorowa Odznaka PTTK
Awers
Awers Złotej Honorowej Odznaki PTTK
Awers
Awers Srebrnej Honorowej Odznaki PTTK
Ustanowiono 1956
Wielkość 3 cm (średnica)

Honorowa Odznaka PTTKodznaczenie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego za aktywną działalności w kadrze PTTK. Przyznawane jest członkom zwyczajnych oraz jednostkom organizacyjnych PTTK.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie ustanowiono w 1956. Wchodzi w skład Systemu wyróżnień i odznaczeń członków i jednostek organizacyjnych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, zatwierdzonego uchwałą Zarządu Głównego PTTK nr 350/XVII/2012 z 29 września 2012[1].

Przyznawane jest przez Zarząd Główny PTTK na wniosek władz kół i klubów PTTK (za pośrednictwem zarządu oddziału), zarządu oddziału, jednostki regionalnej, władz naczelnych PTTK oraz komisji, rad i zespołów Zarządu Głównego PTTK.

Do 2012 odznaczenie przyznawane było w dwóch stopniach:

  • srebrnym – za 8 lat aktywnej działalności w kadrze PTTK ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego okresu działania, w tym 5 lat od otrzymania Dyplomu ZG PTTK,
  • złotym – za 10 lat aktywnej działalności w kadrze PTTK ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego okresu działania, w tym 5 lat od otrzymania Srebrnej Honorowej Odznaki PTTK[2].

Stopnie[edytuj | edytuj kod]

Od 2012 odznaczenie przyznawane jest w trzech stopniach:

  • brązowym – za 5 lat aktywnej działalności w kadrze PTTK ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego okresu działania, w tym 5 lat od otrzymania Dyplomu PTTK,
  • srebrnym – za 8 lat aktywnej działalności w kadrze PTTK ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego okresu działania, w tym 5 lat od otrzymania Brązowej Honorowej Odznaki PTTK,
  • złotym – za 10 lat aktywnej działalności w kadrze PTTK ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego okresu działania, w tym 5 lat od otrzymania Srebrnej Honorowej Odznaki PTTK.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Odznaczenie ma kształt znaku organizacyjnego PTTK – formę tarczy kompasu z zaznaczonymi 16 kierunkami na okręgu (z przerwami na cztery oznaczenia literowe: N, E, S, W), w którego wewnętrzne koło wpisane są: granice Polski z zielonym wypełnieniem i zaznaczonym biegiem Wisły, biało-czerwona strzałka kompasu (złożona z czterech trójkątów prostokątnych i wychylona w kierunku pomiędzy NNE a NE) oraz biegnący przez środek napis PTTK[3]. Odznaczenie jest wykonane z metalu w kolorze odpowiednio brązowym, srebrnym i złotym, który w części pokryty jest emalią. Do znaku dodane są liście laurowe w jego lewej części – ułożone po okręgu, które częściowo zasłaniają elementy znaku PTTK. Pierwotnie liście laurowe i napis PTTK były nakładane na odznaczenie[4], obecnie są z tego samego metalu. Wraz z odznaczeniem wręczana jest legitymacja.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Honorową Odznaką PTTK.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]