Honorverse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Honorverse – uniwersum, w którym rozgrywa się akcja cyklu książek Honor Harrington.

Jak cała twórczość Davida Webera, także seria Honor Harrington charakteryzuje się spójną i logiczną budową świata stanowiącego arenę przedstawianych wydarzeń. Kolejne odsłony cyklu opisują nowe aspekty świata, rzucając również światło na jego przeszłość i podstawy fizyczno-przyrodnicze. Honorverse jest określeniem nadanym serii przez fanów.

Kalendarz[edytuj | edytuj kod]

Akcja cyklu ma miejsce około roku 4000 kalendarza gregoriańskiego, jednak w książce używanych jest wiele różnych, niekoniecznie kompatybilnych, kalendarzy. Sam kalendarz gregoriański używany jest (poza Ziemią) jedynie na konserwatywnej planecie Grayson. Powszechnie używanym sposobem mierzenia czasu jest odliczanie lat standardowych (tj. ziemskich) od Diaspory, czyli od momentu rozpoczęcia kolonizacji planet pozaziemskich przez ludzi (2103 roku według kalendarza gregoriańskiego). Oprócz tego większość planet używa własnego kalendarza planetarnego, odliczając lata planetarne Po Lądowaniu (PL). Zachowane jednak zostało powszechne użycie ziemskich godzin standardowych, co w przypadku większości planet o długości doby nie będącej pełną wielokrotnością godziny powoduje konieczność wprowadzenia tzw. kompy (godziny kompensacyjnej), wyrównującej tę różnicę.

Dodatkową komplikację wprowadza konieczność odliczania czasu pokładowego na pokładach statków i okrętów gwiezdnych. Przyjęto konwencję, iż statek znajdujący się w skolonizowanym układzie planetarnym lub na orbicie zamieszkanej planety przyjmuje czas planetarny, zaś poza nimi standardową dobę 24-godzinną. Ponadto, jako że statki mogą poruszać się z prędkościami zbliżonymi do i przekraczającymi prędkość światła w próżni, należy brać poprawkę na występującą dylatację czasu[1].

Technologia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Technologia (Honorverse).

Flota[edytuj | edytuj kod]

W realiach galaktyki skolonizowanej przez ludzi, podstawowym środkiem prowadzenia działań tak pokojowych, jak i wojennych staje się flota kosmiczna. Podobnie jak w ziemskiej flocie nawodnej, można wyróżnić pokojową flotę handlową, oraz podległą siłom zbrojnym marynarkę wojenną.

Marynarka wojenna jest podstawową formacją zbrojną, pozostałe typy sił zbrojnych, takie jak wojska planetarne lub pokładowe kontynegenty Marines pełnią funkcję pomocniczą wobec zadań floty.

W obrębie floty, zwłaszcza wojennej, funkcjonuje jeszcze jeden istotny podział: na jednostki floty systemowej, niezdolne do lotów nadświetlnych i ograniczone do działań w obrębie danego systemu planetarnego, i stanowiące trzon sił zbrojnych okręty nadświetlne, wykonujące całość istotnych operacji wojskowych. Głównym kryterium jest tutaj wielkość jednostki: okręty poniżej pewnego tonażu nie mogą pomieścić wielkich instalacji niezbędnych w napędzie nadświetlnym[2].

Doktryna wojenna[edytuj | edytuj kod]

Doktryna wojenna Honorverse jest bezpośrednim przeniesieniem doktryny okrętów liniowych w realia floty kosmicznej. Zachowane zostały zarówno terminologia, jak i podstawowe taktyki stosowane w starciach flot. Pewnym rozszerzeniem właściwości klasycznych okrętów liniowych jest fakt, iż wszystkie jednostki nadświetlne posiadają, wynikającą z budowy napędu, możliwość generowania ekranu grawitacyjnego, całkowicie nieprzenikliwego dla każdego znanego uzbrojenia i systemu sensorowego. Rzutuje to na sposób prowadzenia boju spotkaniowego i możliwe do zastosowania formacje[2].

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Świat Honorverse

Polityka odgrywa ważną rolę w świecie Honor Harrington. Środowisko polityczne jest w luźny sposób inspirowane historycznie, zarówno przez historię współczesną, jak i dawniejszą, zaś w poszczególnych imperiach, wydarzeniach i osobach można odnaleźć aluzje historyczne.

Podstawą porządku politycznego jest wielobiegunowy układ sił, w którym głównymi nacjami są:

 • Liga Solarna – wywodząca się jeszcze z czasów Starej Ziemi, Liga jest luźną federacją planet i systemów, opartą raczej na przestrzeganiu wspólnych praw i konwencji niż na spójnej i wymuszanej odgórnie polityce zewnętrznej, przy całkowicie dowolnej polityce wewnętrznej. Liga z zasady nie angażuje się w konflikty nie dotyczące jej bezpośrednio, niezbyt interesując się sytuacją zewnętrzną, chyba że nastąpi naruszenie któregoś z fundamentalnych traktatów przestrzeganych przez Ligę. Początkowo Liga jest imperium o znaczącej przewadze technologicznej i militarnej nad pozostałymi mocarstwami. Z czasem jednak rozrosła biurokracja, przeświadczenie o wyższości nad innymi galaktycznymi państwami oraz brak kontroli nad samowolą co ważniejszych systemów doprowadzają Ligę na krawędź rozpadu i tworzą widmo wojny z Manticore i Haven. Wśród pierwowzorów Ligi odnaleźć można NATO i Stany Zjednoczone sprzed II wojny światowej.
 • Imperium Andermańskie – wzorowane (dosłownie i w przenośni) na państwie pruskim i cesarskich Chinach okresu świetności, Imperium jest militarystycznym państwem rządzonym silną ręką cesarza, nie pozbawionym jednak zdolności dyplomatycznych. Imperium graniczy z Gwiezdnym Królestwem Manticore i pozornie rywalizuje z nim o wpływy w Konfederacji Silesjańskiej. Owa rywalizacja w wyniku machinacji Haven stawia oba państwa na krawędzi wojny, ale z czasem skłania je do sojuszu i podziału Silesji między siebie.
 • Konfederacja Silesiańska – wielki obszarowo, ale pozbawiony realnej władzy zbiór systemów planetarnych rządzonych przez lokalnych kacyków. Nieustannie targana lokalnymi konfliktami, stanowi jednak ważny rynek zbytu i znaczącego partnera handlowego dla pozostałych mocarstw. W Konfederacji odnaleźć można echa państw Wschodu epoki kolonialnej, zarówno krajów Orientu, jak i kolonialnych Chin.
 • Ludowa Republika Haven – zdegenerowany twór oparty na socjalistycznych regułach gospodarki, zmuszony do nieustannego podboju aby wyżywić rosnące rzesze bezrobotnych Dolistów. Republika Haven niedwuznacznie nawiązuje zarówno do Francji w przededniu Rewolucji, jak i Rosji radzieckiej. W późniejszych książkach cyklu mamy do czynienia z wybuchem wojny Republiki z Królestwem oraz kilkoma przewrotami, które znacząco wpływają na politykę wewnętrzną i zagraniczną Haven (w tym i wojnę).
 • Gwiezdne Królestwo Manticore – lustrzane odbicie Wielkiej Brytanii, a później Imperium Brytyjskiego epoki żaglowców, wraz z jej ustrojem politycznym, strukturą społeczną i wojskiem. Początkowo prężne, choć niewielkie państwo, Królestwo stopniowo wraz z rozwojem floty przeradza się w imperium zdolne do podjęcia równorzędnej walki z Republiką Haven. Wielu z oficerów Royal Manticoran Navy to postaci jawnie inspirowane sylwetkami rzeczywiście żyjących oficerów Royal Navy[3].

Książki[edytuj | edytuj kod]

W Polsce książki z serii ukazują się nakładem wydawnictwa Rebis. Do 2011 roku za tłumaczenie odpowiadał Jarosław Kotarski, po jego śmierci tłumaczem został Radosław Kot. Dotychczas wydane po polsku tytuły[4], to:

Z serii „Honor Harrington”[edytuj | edytuj kod]

(głównej serii osadzonej w tym świecie)

Z serii „Saganami”[edytuj | edytuj kod]

Seria koncentruje się na wydarzeniach w Sektorze Talbotta po odkryciu korytarza hiperprzestrzennego do Manticore – i losach pięciorga midshipmanów, służących wcześniej wraz z Honor Harrington

Z serii „Królowa niewolników”[edytuj | edytuj kod]

Seria jest rozszerzeniem politycznych intryg i szpiegostwa związanego z korporacją Manpower i wydarzeniami opisanymi w tomie „Popioły Zwycięstwa”

Antologie i zbiory opowiadań[edytuj | edytuj kod]

Z serii „Królestwo Manticore”[edytuj | edytuj kod]

Seria ta stanowi prequel serii o Honor Harrington. Opowiada ona o przodkini Honor, Stephanie Harrington i początkach kontaktów ludzi z treecatami.

Z serii „Kroniki Manticore”[edytuj | edytuj kod]

Seria ta stanowi prequel serii o Honor Harrington. Opowiada o dawnych latach Królestwa Manticore, dużo słabszego, niż w czasach Honor Harrington.

 • Wezwanie do broni (A Call to Duty)
 • Wezwanie do walki (A Call to Arms)
 • Wezwanie do zemsty (A Call to Vengeance)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. David Weber, Popioły Zwycięstwa.
 2. a b David Weber, Placówka Basilisk.
 3. David Weber, Honor wśród wrogów.
 4. Lista powieści Davida Webera w Empiku.