Hopje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hopje
Puszki z cukierkami hopje

Hopje lub Haagse hopjeholenderski cukierek o smaku kawowym. Jego nazwa pochodzi od wynalazcy barona Hendrika Hopa[1]. Cukierek jest twardy, ma lekko kwadratowy kształt i brązowy kolor. Jest zawinięty w podwójny papierek: cienki, biały, kredowy – wewnętrzny i grubszy z charakterystyczny czarno-żółtym nadrukiem – zewnętrzny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Baron Hendrik Hop (1723–1808) był dyplomatą i przedstawicielem Stanów Prowincjonalnych Holandii w Brukseli[2]. Nazywany był przez najbliższych przyjaciół "Hopje"[3]. Był zagorzałym miłośnikiem picia kawy i smakoszem, posiadał własny aparat do prażenia ziaren kawy, natomiast nie interesował się kobietami. Pewnego wieczoru w 1792[3], podczas pobytu w Hadze, chory na grypę baron, pozostawił nad kominkiem filiżankę z resztką kawy mocno posłodzonej cukrem i z dodatkiem śmietanki, po czym udał się na nocny spoczynek. Następnego ranka zauważył, że napój zgęstniał i stwardniał, z ciekawości spróbował lepiącej się masy na śniadanie, która bardzo mu zasmakowała i w dodatku okazała się wspaniałym lekiem przeciwbiegunkowym. Baron zwrócił się z prośbą do swojego cukiernika Theodorusa van Haarena o zrobienie takich "kawałków kawy", gdyż chciał je mieć zawsze przy sobie, także w czasie podróży. Gdy 1794 osiadł na stałe w Hadze i zamieszkał przy ulicy Lange Voorhout 92 (nad sklepem cukierniczym Van Haarena i Nieuwerkerka) ponownie zwrócił się do cukiernika o zrobienie "kawałków kawy". Cukiernicy zaczęli eksperymentować w celu dopracowania receptury, która w owym czasie polegała na zmieszaniu w odpowiednich proporcjach cukru, śmietany, kawy i masła. Początkowo hopjes były robione wyłącznie na zamówienie barona i kupowane tylko przez niego. Baron miał je zawsze przy sobie, żuł i częstował innych. W ten sposób stały się znane wśród jego przyjaciół i miejscowej elity. Na początku XIX wieku nazywane były cukierkami barona Hopa[3]. W ciągu XIX wieku stawały się coraz bardziej popularne. W 1880 "kawałki upieczonej kawy" barona Hopa otrzymały oficjalną nazwę Haagse hopjes. Cukierki produkowane przez cukiernię Van Haarena i Nieuwerkerka z Hagi były zamawiane nawet przez europejskie dwory królewskie, carów z Petersburga oraz eksportowane do Holenderskich Indii Wschodnich (od 1875 w specjalnych puszkach). Początkowo tylko firma Van Haaren i Nieuwerkerk produkowała hopjes. Z czasem, aby sprostać rosnącej liczbie zamówień i popytowi wśród innych warstw społecznych, zaczęły powstawać nowe firmy produkujące ten cukierek. Około 1900 roku istniało 60 głównie rodzinnych, małych firm produkujących hopjes. Żadna z nich nie przetrwała zmian ekonomicznych na rynku, które nastąpiły po II wojnie światowej[2]. Firma Van Haaren en Nieuwerkerk, która wypuściła na rynek pierwsze hopjes, została zlikwidowana w 1951.

Obecnie hopjes są produkowane przez różne firmy i w różnych krajach.

Składniki[edytuj | edytuj kod]

W skład współcześnie produkowanych hopjes przez firmę Rademaker wchodzą: cukier, syrop z glukozy, tłuszcz roślinny, koncentrat z masła, substancje zapachowe tzw. aromaty, 0,2% ekstraktu z kawy, karmel jako środek barwiący oraz sól[4].

Według przepisu na domową wersję Haagse hopjes potrzebne są następujące składniki: mocny napar kawy, cukier, biały syrop glukozowy, masło i śmietana[5].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Ekstrakt z kawy wlewa się do żeliwnego garnka o grubym dnie i ogrzewa aż do zagotowania[6]. Następnie dodaje się cukier i syrop z glukozą, jednocześnie dokładnie mieszając. Do powstałej masy należy dodać masło i śmietanę, cały czas mieszając. Całość gotuje się na wolnym ogniu aż do momentu, gdy kropla masy utworzy kroplę w filiżance z zimną wodą. Wtedy powstałą masę kawową należy wyjąć i umieścić na płycie uprzednio posmarowanej masłem. Uformować placek grubości około 1 cm. Pociąć na kawałki 1,5 × 1,5 cm i pozostawić do ochłodzenia. Połamać na sztuki. Przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Przypisy

  1. http://geschiedenis.vpro.nl Hoe werden de Haagse Hopjes gemaakt? Reclamefilm uit 1925 (niderl.)
  2. 2,0 2,1 http://bop.vgc.be Haagse hopjes: een toevallige ontdekking (niderl.)
  3. 3,0 3,1 3,2 www.foodlog.nl Lizet Kruyff Hoe Haags is het Haagsche Hopje? Opracowanie na podstawie M.R. van der Krogt Een baron in koffie, Haagsche Hopje 1792-1992, 1992 (niderl.)
  4. www.dutchtaste.com Rademaker Haagse Hopjes (niderl.)
  5. http://eten-en-drinken.infoyo.nl Recept Haagse hopjes (niderl.)
  6. www.smulweb.nl Recept Haagse hopjes (niderl.)