Hoplici

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Walka hoplitów. Fragment malowidła czarnofigurowego na wazie z lat 560–550 p.n.e. Wyraźnie widać zamocowania tarczy i koryncki hełm

Hoplici (stgr. ὁπλῖται hoplitai, l.poj. ὁπλίτης hoplites) – ciężkozbrojni piechurzy walczący w zwartym szyku, zwanym falangą.

Hoplici stali się powszechnym widokiem na polach bitew w starożytnej Grecji w połowie VII wieku p.n.e.[1] Oddziały hoplitów tworzyli wolni, zamożni obywatele miast greckich, czyli polis oraz chłopi posiadacze zaprzęgu wołów[2]. Ich sukcesy w walkach z wojskami perskimi spowodowały, że po wojnach perskich władcy tego kraju chętnie najmowali Greków do swoich armii (w wojskach perskich walczących z Aleksandrem Macedońskim było ponoć do 30 000 najemnych Greków). W ten sposób rozpoczęło się przechodzenie od armii obywatelskich do najemnych, które rozpowszechniły się w świecie hellenistycznym za panowania Diadochów[3].

Zaczątków formacji należy upatrywać w powstawaniu w IX-VIII wieku greckich państw-miast (polis), kiedy to 17-latkowie wstępowali ochotniczo do oddziałów (agelai) i przechodzili intensywne ćwiczenia w zakresie wychowania fizycznego, polowań i pozorowanych działań zbrojnych, stając się – po dwóch latach – prawdziwymi wojownikami[4].

Uzbrojenie[edytuj | edytuj kod]

Uzbrojenie hoplity.

Powstanie szyku falangi było możliwe dzięki wynalezieniu „argiwskiej” tarczy hoplon[a] z podwójnym uchwytem. Wcześniej, w okresie zwanym „heroicznym”, wojownicy helleńscy posługiwali się tarczami osłaniającymi wprawdzie niemal całe ciało, ale wyposażonymi w jeden, centralnie położony uchwyt, co powodowało szybkie zmęczenie nadgarstka i przedramienia[5]. Teraz uchwyt dla ręki przesunięto ku krawędzi tarczy, a centralnie umieszczono pas mocujący przedramię żołnierza tuż poniżej łokcia. Drugim ważnym nabytkiem był hełm koryncki pozostawiający odsłonięte jedynie oczy i usta[6].

Rozmiar tarczy (średnica około 100 cm) oraz fakt, że nie chroniła ona już całego ciała spowodował, że żołnierze stawali w zwartej formacji, ramię przy ramieniu tak, by tarcza zachodziła za tarczę osłaniającą osobę z prawej. Formacja ta zwana była falangą[7].

Uzbrojenie hoplity[8]:

 • włócznia (około 2 m długości)[8],
 • miecz[8],
 • okrągła lub owalna tarcza[8],
 • hełm[8],
 • pancerz[8],
 • nagolenice[8].

Pełne wyposażenie hoplity ważyło około 30–35 kg[9].

Taktyka[edytuj | edytuj kod]

Falanga hoplitów.

Początkowo falanga była formacją o głębokości od czterech do ośmiu szeregów, przy czym walczyły tylko dwa pierwsze (zadając ciosy 2,3–2,5 metrowymi włóczniami skośnie w dół, znad głowy, mierząc w twarze i ramiona przeciwników). Dodatkową bronią był krótki miecz, a wyposażeniem ochronnym napierśnik i nagolenniki. Wraz z ubożeniem społeczeństw polis napierśnik zastąpił płócienny kaftan, a bywało, że hoplici walczyli w samych chlamidach, a nawet nago[10].

W okresie późniejszym do taktyki frontalnej dodano dwa dodatkowe manewry: kontrmarsz lakoński (wykorzystywany przy przechodzeniu z szyku marszowego w czołowy i odwrotnie, jak i przy zmianie frontu całości lub części falangi, gdy nieprzyjaciel uderzał z kierunku innego niż czołowy) i anastrofę (polegającą na kontrmarszowym wycofaniu jednego ze skrzydeł i ustawieniu go za plecami innej części formacji dla przydania falandze ciężaru). W IV wieku p.n.e. liczba szeregów wahała się od ośmiu do – nawet (wyjątkowo) – trzydziestu sześciu[11] (bitwa pod Leuktrami).

Hoplici w bitwie[edytuj | edytuj kod]

Hoplita spartański: rekonstrukcja

Pierwszą znaną nam bitwą hoplitów było starcie pod Hysiaj w roku 669 p.n.e., kiedy to Argos pokonało po raz ostatni (właśnie przy zastosowaniu falangi hoplitów) Spartę. Poeta Tyrtajos zaczął opiewać falangę około roku 650 p.n.e.[12]

Falanga ruszała do bitwy wznosząc okrzyki bojowe lub skandując powszechnie znane poematy (przede wszystkim Tyrtajosa)[13], a czasami uderzając drzewcami włóczni o tarcze celem przerażenia przeciwnika. Hoplici atakowali biegiem (jak pod Maratonem lub Delion) lub też wolno, krokiem mierzonym, do wtóru piszczałek (pod Mantineją). Następnie ściany falang zderzały się tarczami i następowało spychanie (othismos), gdzie decydował ciężar prącej wszystkimi szeregami naprzód formacji. Żołnierze pierwszego szeregu szli naprzód lub cofali się, walczyli i umierali, a pomóc im mogli tylko koledzy z szeregu drugiego, bowiem tylko ich włócznie mogły dosięgnąć wroga. Zabitego zastępował natychmiast idący za nim, a na jego miejsce wchodził kolejny, z dalszego szeregu[14].

Falandze, formacji ciężkiej i w starciu rozstrzygającej, towarzyszyła lekka piechota peltastów oraz pododdziały strzeleckie – procarzy, rzadziej łuczników. Sporadycznie też pojawiała się na polach bitew konnica – hippeis – wykonująca przeważnie (z braku siodła i strzemion) zadania zwiadowcze, względnie pościgowe. Dopiero za czasów Aleksandra Macedońskiego ciężka konnica zaczęła odgrywać rolę formacji przełamującej[15].

Wyszkolenie[edytuj | edytuj kod]

Do IV wieku p.n.e. szkolenie wojskowe rozpoczynało się od 7 roku życia. Hoplita umiał perfekcyjne władać bronią, znał swoje miejsce w szeregu i musztrę pododdziału, wiele również wiedział o taktyce. Cywilizacja oparta na militaryzmie wprowadzała taktykę jako element kultury i wiedzy. Podobnie w dziedzinie dowodzenia – strategami zostawali ludzie o odpowiednim doświadczeniu, zdobytym w walce i popartym sukcesami, lub o odpowiednim statusie społecznym, co wiązało się ze szczególnym dostępem do wiedzy o taktyce z racji elitarnej pozycji. W Sparcie naczelne dowództwo przypadało – z racji urodzenia – jednemu z dwóch królów, którzy podlegali zwykłemu wyszkoleniu żołnierskiemu, jakiemu poddawani byli wszyscy Spartiaci od 7 roku życia[16].

Podobnie było z posługiwaniem się bronią. Hoplita umiał jako ekspert operować tarczą i włócznią, mieczem, oraz – w ograniczonym zakresie – procą lub łukiem. Przewaga formacji hoplitów nad innymi rodzajami wojsk w tamtym okresie leżała głównie w perfekcyjnym wyszkoleniu i w niepowtarzalności tej formacji.

Kres formacji[edytuj | edytuj kod]

Odznaka Nagrody Narodowej III Rzeszy z wizerunkiem hoplity

Początek końca hoplitów nastąpił w roku 338 p.n.e. pod Cheroneją, gdzie sprzymierzone armie greckie sromotnie przegrały z uzbrojonymi w długie sarisy Macedończykami Filipa II i jego syna Aleksandra Macedońskiego. W tej bitwie hoplici odsłonili swe prawe (a więc nie osłonięte) skrzydło w wyniku skośnego manewru Macedończyków, a w powstałą lukę wpadła konnica Aleksandra, dokonując pogromu[17].

Przez ponad 100 lat na polach bitew państw hellenistycznych dominowała falanga macedońska, w której hoplici mieli dłuższe włócznie i lżejsze tarcze. Ostateczny kres falangi (ale była to już falanga macedońska, nie helleńska) jako szyku bojowego nastąpił natomiast w początkach II wieku p.n.e., gdy zniknęły ostatnie państwa helleńskie i świat grecki znalazł się w rękach republiki rzymskiej. Pierwszą większą klęskę w starciu z rzymskimi legionami macedońscy falangiści ponieśli w bitwie pod Kynoskefala

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Nazwa wtórnie utworzona od słowa hoplita, oni sami określali swe tarcze mianem aspis.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Bravo i Wipszycka 1988 ↓, s. 189.
 2. Renata Antosik, Edyta Pustuła, Cezary Tulin: Historia. Vademecum maturalne 2009, Gdynia, s.169.
 3. Bravo i Wipszycka 1988 ↓, s. 193–194.
 4. Hammond 1973 ↓, s. 139.
 5. Warry 1993 ↓, s. 34.
 6. Hammond 1973 ↓, s. 151–152.
 7. Warry 1993 ↓, s. 35.
 8. a b c d e f g hoplici, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-11-04].
 9. Warry 1993 ↓, s. 46–47.
 10. Hammond 1973 ↓, s. 183.
 11. Warry 1993 ↓, s. 64.
 12. Hammond 1973 ↓, s. 179, 185.
 13. Hammond 1973 ↓, s. 181.
 14. Warry 1993 ↓, s. 65.
 15. Worley 1994 ↓, s. 59.
 16. Warry 1993 ↓, s. 47–48.
 17. Hammond 1973 ↓, s. 662–663.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Benedetto Bravo, Ewa Wipszycka: Historia starożytnych Greków. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1988. ISBN 83-01-06653-9.
 • N.G.L. Hammond: Dzieje Grecji. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973.
 • John Warry: Warfare in the Classical World. New York: Barnes & Noble Books, 1993. ISBN 1-56619-463-6.
 • Leslie J. Worley: Hippeis: The Cavalry of Ancient Greece. Boulder / San Francisco / Oxford: Westview Press, 1994. ISBN 0-8133-1804-1.