Horatio Alger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Horatio Alger

Horatio Alger, Jr. (ur. 13 stycznia 1832 w Chelsea, obecnie Revere w stanie Massachusetts, zm. 18 lipca 1899) – amerykański pisarz XIX-wieczny, autor ok. 135 krótkich powieści, z których wiele ukazuje drogę "od pucybuta do milionera" ubogich chłopców, spełniających swoje "amerykańskie marzenie" dzięki ciężkiej pracy, odwadze, determinacji i trosce o innych. Nie stają się może milionerami, a raczej szanowanymi członkami społeczeństwa.

Książki te były bestsellerami rywalizującymi popularnością z utworami Marka Twaina. Najbardziej znane: Ragged Dick (1867), Luck and Pluck (1869), Tattered Tom (1871).

Istnieją współczesne spekulacje, ale o wątłej podstawie, bo oparte tylko na krytyce literackiej jego prac, że mógł być osobą homoseksualną[1].

Potem przeniósł się do Nowego Jorku. Nigdy nie stał się bogaty, z powodu swojej charytatywnej postawy. Nazwisko Algera do dziś jest symbolem dążenia do bogactwa w Ameryce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Horatio Alger - Dictionary of Unitarian & Universalist Biography (ang.). Unitarian Universalist Association. [dostęp 2020-03-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]