Przejdź do zawartości

Hosejn Hamadani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hosejn Hamadani
‏حسین همدانی‎
Ilustracja
generał brygady generał brygady
Data i miejsce urodzenia

15 grudnia 1950
Hamadan, Iran

Data i miejsce śmierci

8 października 2015
Aleppo, Syria

Przebieg służby
Lata służby

1979–2015

Siły zbrojne

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej

Jednostki

Siły Ghods

Główne wojny i bitwy

wojna iracko-irańska,
wojna domowa w Syrii

Hosejn Hamadani (pers. ‏حسین همدانی‎, ur. 15 grudnia 1950 w Hamadanie, zm. 8 października 2015 pod Aleppo) – irański wojskowy, generał brygady Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z ubogiej rodziny, miał dwie starsze siostry i młodszego brata. Jego ojciec Ali Hamadani był technikiem w rafinerii w Abadanie; zmarł w 1953. W związku z tym Hosejn Hamadani w bardzo młodym wieku musiał podjąć pracę zarobkową równocześnie z nauką. W 1979, po zwycięstwie rewolucji islamskiej, w Hamadanie zaciągnął się do nowo utworzonego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, pod wpływem nauczania ajatollaha Madaniego, reprezentującego ajatollaha Ruhollaha Chomejniego w ostanie Hamadan[1]. Brał udział w tłumieniu powstania w Kurdystanie irańskim w 1979[2]. Walczył w wojnie iracko-irańskiej. Brał udział w tworzeniu 32 brygady Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej „Ansar al-Husajn”, a następnie został jej dowódcą. Później walczył w 16 brygadzie KSRI „Ghods”, a następnie mianowano go zastępcą dowódcy operacyjnego nowo utworzonej jednostki specjalnej – sił Ghods[1]. Był również zastępcą szefa sztabu KSRI i zastępcą głównodowodzącego paramilitarnego Związku Mobilizacji Uciemiężonych w strukturze Korpusu[1]. Został dwukrotnie odznaczony Medalem Zwycięstwa[1]. W Iranie uważany był za autorytet w dziedzinie partyzantki miejskiej[2].

W 2008 powierzono mu dowodzenie brygadą „Muhammad Rasul Allah” stacjonującą w Teheranie. Po wyborach prezydenckich w Iranie w 2009 wielokrotnie potępiał opozycję, która zarzucała rządowi sfałszowanie wyników głosowania. 12 kwietnia 2011 Unia Europejska objęła go sankcjami, uznając, że gen. Hamedani i jego brygada odegrali „znaczącą rolę w brutalnym stłumieniu protestów”[1].

Od 2011 działał w Syrii, gdzie Iran wspierał stronę rządową, tworząc i szkoląc szyickie milicje walczące następnie po stronie Baszszara al-Asada[3][1]. Z rozkazu głównodowodzącego siłami Ghods gen. Ghasema Solejmaniego kierował irańskimi działaniami w Syrii[2].

Jesienią 2015 wrócił na krótko do Syrii w celu dokonania oceny sytuacji wojskowej, miał następnie objąć nieokreślone stanowisko w Iranie. Zginął 8 października w okolicach Aleppo, gdy samochód, którym się poruszał, został zaatakowany przez oddział opozycji antyasadowskiej[1]. Był najwyższym stopniem oficerem, który zginął podczas zagranicznej operacji prowadzonej przez Islamską Republikę Iranu[4].

Został pochowany w Teheranie[1]. Pośmiertnie został awansowany do stopnia generała majora, najwyższego stopnia w Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej nadawanego w praktyce[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h i Thousands gather to mourn Iranian general Hamedani [online], Middle East Eye [dostęp 2016-03-12].
  2. a b c What Is Iran Doing in Syria? [online], Foreign Policy [dostęp 2016-03-12].
  3. Weiss M., H. Hassan, ISIS. Wewnątrz armii terroru, Burda Książki, Warszawa 2015, s. 222 i 226-227.
  4. Saeed Kamali Dehghan, Senior Iranian commander killed in Syria, „The Guardian”, 9 października 2015, ISSN 0261-3077 [dostęp 2016-03-12] (ang.).