Hospital de la Caridad de Illescas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szpital miłosierdzia w Illescas
Hospital de la Caridad de Illescas
Ilustracja
Państwo  Hiszpania
Miejscowość Illescas
Adres C/ Cardenal Cisneros, 2, 45200
Data założenia ok. 1598
Położenie na mapie Kastylii-La Manchy
Mapa konturowa Kastylii-La Manchy, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Szpital miłosierdzia w Illescas”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Szpital miłosierdzia w Illescas”
Ziemia40°07′32,038″N 3°50′59,960″W/40,125566 -3,849989
Strona internetowa

Hospital de la Caridad de Illescas – dawny szpital i kaplica w Illescas, obecnie pełniący funkcję muzeum. Główną atrakcją są obrazy El Greca stworzone do retabulum kościoła.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie istniał tu klasztor zakonu żeńskiego Matki Boskiej, założony i wybudowany przez św. Ildefonsa w 636 roku. Na początku XVI wieku klasztor został zburzony, a na jego miejscu miał powstać szpital dla ubogich z kaplicą. Były to plany bardzo odważne; w szpitalu nie tylko miano leczyć ubogich ale i nieść pomoc medyczną więźniom, miały znajdować się w nim pokoje dla umysłowo chorych. Prace rozpoczęły się w 1592 roku wedle planów Nicolasa de Vergara, naczelnego architekta katedry. Budynek miał nieregularną dwupiętrową fasadę, na parterze znajdował się szpital i osobne pokoje mieszkalne, a na piętrze znajdowały się pomieszczenia administracyjne i mieszkanie kapelana. Wewnętrzna kaplica zbudowana została na planie krzyża, z trzema odrębnymi kapliczkami, nakrytymi sklepieniem kolebkowym zakończonym kopułą oraz prezbiterium do którego prowadzą schody. Sklepienia ozdobione są motywami roślinnymi, podobiznami zwierząt oraz motywami graficznymi. Do dnia dzisiejszego zachowały się XII-wieczne organy. W 1600 roku do kościoła przeniesiono cudowny obraz Matki Boskiej[1] a 18 czerwca 1603 roku została zawarta umowa na stworzenie retabulum z El Grekiem i jego synem Jorge Manuelem.

Retabulum[edytuj | edytuj kod]

W centralnej części retabulum znajdować się miał cudowny obraz zwieńczony od góry wizerunkiem Matki Boskiej Miłosierdzia. Oprawę architektoniczną i rzeźbiarską El Greco zaprojektował osobiście rezygnując z surowej formy: z każdej strony znajdują się trzy wypukłe pilastry, gzyms o silnym profilu, głowice korynckie oraz fronton o łamanych liniach. Po obu stronach retabulum zbudowane zostały w ścianach prezbiterium obramowane kolumnami korynckie nisze, w których umieszczono naturalnej wielkości figury proroków Symeona i Izajasza[2]. Pod łukiem El Greco zaplanował umieścić w kształcie elipsy obraz Ukoronowanie Matki Boskiej, a po obu stronach w formie tonda sceny z Zwiastowania i Bożego Narodzenia. Dla szpitala, kilka lat wcześniej, El Greco namalował wizerunek Świętego Ildefonsa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cudowny obraz według legendy miał namalować św. Łukasz dla św. Piotra. który osobiście miał przywieźć go do Hiszpanii i wręczyć pierwszemu biskupowi Toledo. Z stamtąd św. Ildefons przewiózł obraz do Illescas.
  2. A. Vallentin: El Greco, s.330

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antonina Vallentin: 'El Greco'. Halina Ostrowska-Grabska (tłumacz). Warszawa: PIW, 1958.