Hostel (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hostel
Gatunek horror
Data premiery 3 marca 2006 r.
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Czas trwania 95 min
Reżyseria Eli Roth
Scenariusz Eli Roth
Muzyka Nathan Barr
Zdjęcia Milan Chadima
Scenografia Franco-Giacomo Carbone
Montaż George Folsey Jr.
Budżet 4,8 mln USD
Kontynuacja Hostel 2

Hostelamerykański film fabularny z 2005 roku w reżyserii Eliego Rotha. Film przynależy do podgatunku horroru, zwanego gore.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Josh i Paxton przyjeżdżają z USA do Europy w poszukiwaniu nowych wrażeń. Poznają tutaj Oliego, z którym ruszają dalej. W Amsterdamie dowiadują się, że na Słowacji znajduje się hostel pełen samotnych spragnionych wrażeń dziewczyn. W hostelu zamieszkują w pokoju razem z dwiema współlokatorkami: Natalyą i Svetlaną, które na początku są właśnie takie jak w opowiadaniach. Josh, Paxton i Oli poznają coraz bliżej współlokatorki: chodzą razem na imprezy, a później uprawiają z nimi seks bez ograniczeń. Po pierwszej nocy zostaje porwany Oli. Josh i Paxton zaczynają go szukać. Wieczorem znów idą na imprezę z Natalyą i Svetlaną, na której Paxton zatrzaskuje się w magazynku. Rano okazuje się że zaginął Josh. Paxton zaczyna przeczuwać, że dzieje się coś złego i rozpoczyna poszukiwania kolegi. W pubie spotyka Natalyę i Svetlanę. Natalya zabiera go do fabryki, którą widział na zdjęciu przesłanym MMS`em rzekomo przez Oliego. Paxton zostaje złapany i po pewnym czasie przychodzi do niego człowiek, który chce go zabić. Najpierw odcina mu dwa palce u dłoni piłą mechaniczną. Po chwili podchodzi drugi raz, lecz na ziemi leży we krwi knebel, który miał w ustach Paxton i oprawca biegnąc przewraca się na nim, a piła ucina mu nogi. Okazuje się, że w fabryce ma siedzibę Loża Łowiecka, gdzie każdy, zapłaciwszy odpowiednią kwotę, może torturować i zabić osobę z wybranej rasy. Gdy Paxton znajduje się już przed budynkiem słyszy krzyki Azjatki poznanej w hostelu, więc postanawia wrócić i jej pomóc. Gdy znajduje ją jest ona torturowana poprzez przypalanie palnikiem acetylenowym przez oprawcę. Paxton zabija go, a następnie ucina nożycami wyrwaną gałkę oczną wiszącą z oczodołu Japonki. Później uciekają razem samochodem przed pościgiem ochroniarzy z Loży, po drodze natyka się Natalye i Svetlanę, które zabija rozjeżdżając. Gdy dojeżdżają na dworzec kolejowy, Azjatka, widząc swą straszliwie okaleczoną twarz, rzuca się pod pociąg. Paxton na dworcu zauważa jednego z katów, jak ten wchodzi do toalety, idzie za nim, następnie zabija go w toalecie, wcześniej skalpelem ucinając mu także dwa palce.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Film ze względu na brutalność (sceny tortur, okaleczeń, okrucieństwa) w większości państw na świecie dozwolony jest od 18 lat.
 • W Malezji zabroniono dystrubucji filmu ze względu na obrazę religii kraju i zbyt brutalne sceny.
 • Eli Roth zaczynał produkcję mająć 2 miliony USD. Dopiero w środku zdjęć udało się zebrać 4,8 mln USD, które pozwoliły na dokończenie filmu.
 • Już po czterech dniach obecności w amerykańskich kinach, producenci i realizatorzy Hostela zdecydowali się nakręcić sequel horroru.
 • Film na całym świecie zarobił ponad 80 milionów USD, choć jego budżet nie przekroczył 5 mln USD. Takim wynikiem może poszczycić się jeszcze Piła Jamesa Wana, której budżet wyniósł 1 milion USD, a zyski przekroczyły 100 mln USD.
 • Zdjęcia nakręcono jedynie w trzydzieści jeden dni.
 • Film nie podobał się słowackim parlamentarzystom, którzy jednogłośnie stwierdzili, iż Hostel obraża i dotyka Słowację.
 • Po politycznym incydencie, do jakiego doszło na Słowacji ze względu na treść filmu, w którym Słowacja przedstawiana jest jako brudny i zacofany kraj, pewien lokalny dziennik wysłał turystyczne zaproszenie Eliemu Roth'owi, aby sam się przekonał, że treść jego filmu jest zupełną odwrotnością do rzeczywistej struktury Słowacji.
 • Film kręcono w Czechach (zwłaszcza w mieście Český Krumlov), choć jego akcja dzieje się w sąsiedniej Słowacji.
 • Eli Roth miał nadzieję, że ktoś umrze oglądając jego film, twierdząc, iż byłaby to doskonała reklama dla filmu.
 • Obsługa kilku amerykańskich kin musiała kilkakrotnie wzywać pogotowie do widzów mdlejących na widok brutalnych scen i tortur.
 • Jay Hernandez główny bohater filmu był nominowany do nagrody najlepszych filmów grozy w kategorii Facet, z którym nie warto zaczynać.
 • Film otrzymał najwięcej nominacji do nagród Fangorii, czyli horrorowych odpowiedników Oscarów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]