Hotel Reymont w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hotel Reymont
Obiekt zabytkowy nr rej. A/110 z 20.01.1971[1]
Ilustracja
Widok od ul. św. Jerzego
Poprzednie nazwy

Hotel Garnizonowy

Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Adres

ul. Legionów 81

Kategoria
Liczba pokoi

73

Liczba łóżek

128

Data otwarcia

1959

Właściciel

Hotele WAM

Architekt

Józef Płoszko

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Hotel Reymont”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Hotel Reymont”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Hotel Reymont”
Ziemia51°46′24,73″N 19°26′19,66″E/51,773536 19,438794
Strona internetowa

Hotel Reymont (daw. Hotel Garnizonowy) – trzygwiazdkowy hotel zlokalizowany przy ul. Legionów 81 (na rogu z ul. św. Jerzego) w modernistycznym budynku dawnych koszar wojskowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek został wzniesiony w latach 1927-30 według projektu Józefa Płoszko na terenie łódzkiego garnizonu i razem z Prokuraturą Wojskową był siedzibą instytucji łódzkiego garnizonu[2][3]. Aż do wybuchu II wojny światowej mieściło się w nim Dowództwo Okręgu Korpusu Nr IV. Po wojnie stał się siedzibą dowództwa Garnizonu Łódź oraz dowództwa Łódzkiego OW, a po jego rozformowaniu siedzibą m.in. dowództwa 8 DP i Oficerskiej Szkoły Politycznej[4]. W 1959 roku budynek został przekształcony w Hotel Garnizonowy[3].

Budynek wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem A/110 z 20.01.1971[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Modernistyczny, trzypiętrowy budynek został wzniesiony na planie litery „L”. Fasady zostały podzielone na trzy poziome pasy, z czego dolny pas obejmuje dwie kondygnacje, a pozostałe po jednej. Pasy rozdzielone są ozdobnymi gzymsami. Dolny pas ozdobiony jest pilastrami. Fasada zachodniego skrzydła od strony dziedzińca ozdobiona jest ryzalitem z zadaszonym podjazdem wspartym na dwóch filarach, prowadzącym do hotelowej restauracji. Do skrzydła południowego prowadzą trzy wejścia: jedno z portykiem ozdobionym czterema pilastrami od strony ulicy Legionów oraz dwoma od strony dziedzińca, będącego obecnie parkingiem hotelowym. Od ulicy św. Jerzego dziedziniec oddzielony jest ozdobnymi arkadami, a od strony północnej garażami i parterowymi budynkami gospodarczymi. Wnętrze głównego holu ozdobione jest stylizowanymi kolumnami nawiązującymi do porządku korynckiego oraz „kryształową” dekoracją sufitu[3]. Restauracja zachowana została w stylu Art déco i ozdobiona została kopiami obrazów Tamary Łempickiej[3].

Wyposażenie hotelu[edytuj | edytuj kod]

Hotel posiada 73 pokoje mogące pomieścić łącznie 128 gości, cztery sale konferencyjne na łącznie około 100 osób. W budynku znajduje się również Restauracja „Art-Deco”, gabinet masażu, siłownia i pokój bilardowy[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]