Hotel kapsułowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hotel kapsułowy w Osace w Japonii
Wnętrze kapsuły

Hotel kapsułowy (jap. カプセル•ホテル kapuseru-hoteru?) – rodzaj hotelu stworzonego i spotykanego przede wszystkim w Japonii. W hotelach tego typu zamiast pokojów są kapsuły przypominające obudowane łóżko w wagonie sypialnym. Przeważnie mają kształt prostopadłościanu, o wymiarach niewiele większych od łóżka i wysokości ok. 1 metra. Wewnątrz kapsuły znajduje się zwykle: telewizor, radio i budzik. Kapsuły są ułożone jedna na drugiej najczęściej w jednym dużym pomieszczeniu po kilkaset lub kilkadziesiąt.

W hotelach kapsułowych dostępne są m.in.: jacuzzi, łazienki, nawet mechaniczne szczoteczki do zębów, nasączone fluorem. Chociaż dla Europejczyka taki hotel może być zaskoczeniem, to w Japonii nie jest on niczym niezwykłym. Jest to praktyczne rozwiązanie problemu noclegu w warunkach życia i pracy Japończyków. Korzystają z nich przeważnie bezrobotni, a także biznesmeni, którzy nie są w stanie zdążyć na ostatni pociąg do miejsca zamieszkania (często odległego) lub czują się zmęczeni intensywnymi negocjacjami, zakończonymi przeciągającymi się do późnych godzin przyjęciami[potrzebny przypis].

Poza Japonią takie hotele otwierane są w wielkich miastach lub przy dużych portach lotniczych (np. londyński port lotniczy Londyn-Gatwick). W Warszawie w październiku 2009 roku otwarto pierwszy hotel tego typu w Polsce.

Linki zewnętrzne[edytuj]