Hottah (Mars)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TLSA wersja A7LA
„Hottah”
Położenie miejsca „Hottah”

Hottahodkrywka skał na powierzchni Marsa, będąca jednym z dowodów znalezionych przez łazik Curiosity na istnienie pozostałości po dawnych potokach płynących na Marsie[1]. Odkrywka Hottah znajduje się w odległości około 100 metrów od miejsca lądowania nazwanego Bradbury Landing, w grupie ciekawych wychodni, do których należą także Goulburn i Link[2]. Nazwę Hottah przyjęto od jeziora znajdującego się w Północno-Zachodniej Kanadzie. Odkrywka Hottah jest odsłoniętym podłożem skalnym składającym się z mniejszych fragmentów połączonych razem, albo czymś co geolodzy nazywają konglomeratem osadowym. Część naukowców teoretyzuje, że podłoże skalne zostało uformowane w przeszłości w wyniku procesu nadającego mu kąt nachylenia, najprawdopodobniej za pośrednictwem oddziaływań z meteorytem.

Kluczowym jednak dowodem istnienia dawnego potoku jest wielkość i zaokrąglony kształt żwiru scementowanego wokół skalnego podłoża. Hottah ma kawałki żwiru osadzone w zlepieńcach, o rozmiarach sięgających kilku centymetrów i znajdujących się w matrycy z materiału podobnego do piasku. Niektóre zlepieńce są owalne[a], prowadząc zespół naukowy do konkluzji, że były one transportowane przez energiczny przepływ wody. Ziarna zlepieńców są zbyt duże, aby mogły być przenoszone przez wiatr[1].

Dowody na istnienie wody na Marsie wynikały już z wcześniejszych misji, ale obecne dowody misji łazika Curiosity – zdjęcia skał zawierających koryta strumieni pochodzących z ubiegłych okresów geologicznych, wypełnione żwirem – są pierwszymi w swoim rodzaju [3].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W potocznym znaczeniu pojęcia owal

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Remnants of Ancient Streambed on Mars (ang.). NASA, 27 września 2012. [dostęp 2013-04-05].
  2. Mars Streambed (ang.). NASA, 28.09.2012. [dostęp 2013-04-14].
  3. NASA Rover Finds Old Streambed On Martian Surface (ang.). NASA, 27 września 2012. [dostęp 10.04.2013].