House of Cards (amerykański serial)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
House of Cards
House of Cards
Gatunek serialu dramat
political fiction
tragedia
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Beau Willimon
Główne role Kevin Spacey
Robin Wright
Kate Mara
Kristen Connolly
Corey Stoll
Liczba odcinków 39
Liczba serii 3
Lista odcinków House of Cards (amerykański serial)
Produkcja
Produkcja David Fincher
Kevin Spacey
Eric Roth
Joshua Donen
Dana Brunetti
Andrew Davies
Michael Dobbs
John Melfi
Beau Willimon
Reżyseria David Fincher
James Foley
Joel Schumacher
Carl Franklin
Allen Coulter
Charles McDougall
John Coles
Jodie Foster
Robin Wright
Agnieszka Holland
Scenariusz Beau Willimon
Keith Huff
Rick Cleveland
Sarah Treem
Kate Barnow
Gina Gionfriddo
Bill Cain
Laura Eason
Kenneth Lin
John Mankiewicz
David Manson
Bill Kennedy
Agnieszka Holland
Muzyka Jeff Beal
Zdjęcia Eigil Bryld
Tim Ives
Igor Martinovic
Czas trwania odcinka 43-59 min
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Netflix
Polska Seriale+, Ale Kino+
Format obrazu 1080p (HDTV), Univisium (2:1), od drugiego sezonu także w 4K
Format dźwięku Dolby Digital 5.1
Kraj oryginalnej emisji  Stany Zjednoczone
Lata emisji od 2013
Data premiery 1 lutego 2013 Stany Zjednoczone
1 lipca 2013 Polska
Status trwający
Oficjalna strona serialu

House of Cardsamerykański serial z gatunku dramatu politycznego. Serial powstał na podstawie powieści Michaela Dobbsa i nawiązuje do miniserialu BBC Dom z kart z 1990. Autorem scenariusza jest Beau Willimon.

Wszystkie 13 odcinków pierwszej serii zostało udostępnionych 1 lutego 2013 na stronie internetowej platformy Netflix[1]. W Polsce House of Cards udostępniony został w ramach usługi VOD Seriale+ platformy nc+[2] od 1 lipca 2013[3], a następnie emitowany na kanale Ale Kino+ od 19 października 2013. Premiera drugiej serii odbyła się na stronie internetowej Netflix 14 lutego 2014[4], już po tym jak zapowiedziano powstanie trzeciej serii House of Cards[5]. W Polsce druga seria emitowana była od 21 lutego 2014 przez Seriale+[6].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W serialu pojawiali się również znani publicyści i komentatorzy polityczni, np. Candy Crowley, John King, Soledad O'Brien z telewizji CNN, Dennis Miller z Fox News, Bill Maher z HBO czy George Stephanopoulos z ABC, grając samych siebie.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Główne[edytuj | edytuj kod]

 • kongresmen Francis „Frank” Underwood – absolwent fikcyjnej szkoły „The Sentinel” (podobnej do prawdziwego college'u – The Citadel) i Harvard Law School, demokrata wybrany w piątym okręgu Karoliny Południowej, rzecznik dyscypliny partyjnej (Chief Whip), ambitny, bezkompromisowy, dążący po trupach do celu. W formule serialu często, stosując solilokwium, zwraca się bezpośrednio do widzów, zdradzając im swoje przemyślenia oraz ujawniając pogardę wobec postaci, z którymi rozmawia. Nienawidzi dzieci i nie ma zdolności empatii. W wolnych chwilach relaksuje się, grając w gry typu first-person shooter na konsoli Playstation 3 oraz ćwicząc na stacjonarnej maszynie wioślarskiej. Praktykuje nocne rozmowy z żoną w oknie swojego domu, podczas których małżonkowie palą wspólnie papierosa i zwierzają się ze swoich rozterek.
 • Claire Underwood – żona Francisa. Prowadzi organizację non profit Clean Water Initiative, która jest wspierana przez polityczną działalność jej męża. Jej dawną miłością jest nowojorski fotograf Adam Galloway, z którym czasem się spotyka. Podobnie jak jej mąż, dąży za wszelką cenę do postawionych sobie celów i nienawidzi sprzeciwów – w autorytarny sposób zarządzając swoją fundacją. Pozwala Frankowi na romans z Zoe, wierząc, iż ułatwi on manipulowanie dziennikarką. Nigdy nie posiadała dzieci; dokonała trzech aborcji. Miewa rozterki i wyrzuty sumienia, ale ma wyraźne problemy z wyrażaniem empatii i współczucia wobec cierpienia innych. Daje swojemu mężowi bardzo dużo swobody, oczekując w zamian jego bezwarunkowej szczerości i partnerstwa. Przez producentów serialu opisana słowami: „Za każdym wielkim człowiekiem stoi żona z krwią na rękach”. Pod koniec pierwszego sezonu popada w konflikt ze swoją pracownicą Gillian Cole, która nie zgadza się na wykorzystanie fundacji Claire w spotach reklamowych korporacji energetycznej.
 • Zoe Barnes – dziennikarka „The Washington Herald” (później „Slugline”), kochanka Francisa regularnie przez niego informowana i manipulowana. Po rzekomym samobójstwie Petera Russo razem z Janine Skorsky próbuje nakłonić Christinę Gallagher do współpracy w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci mężczyzny.
 • Jacqueline Sharp – kongresmenka i następczyni Francisa na stanowisku Whipa Demokratów. Kochanka Remy'ego Dantona.
 • kongresmen Peter Russodemokrata wybrany w pierwszym okręgu Pensylwanii, podporządkowany Underwoodowi od kiedy ten pomógł mu wyjść z narkomanii i alkoholizmu. Frank przez pewien czas forsuje kandydaturę Russo na stanowisko gubernatora Pensylwanii, jednak w momencie, gdy Peter zaczyna wywierać na nim presję, decyduje się go zniszczyć.
 • Doug Stamper – szef sztabu Underwooda. Wykonuje wszystkie zadania dla swojego szefa – również te niezgodne z prawem i etykietą kongresmena. Opiekuje się prostytutką, którą wykorzystuje wraz z Frankiem do zniszczenia kariery Petera Russo. Podczas strajku nauczycieli, bierze udział w intrydze Franka i pod osłoną nocy atakuje ich dom cegłą, po to, by zrzucić winę za agresję na strajkujących nauczycieli. W przeszłości miał problemy z alkoholem, więc, poproszony przez Franka, chodził z Peterem Russo na spotkania AA.

Drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

 • Linda Vasquez – szefowa sztabu Białego Domu, po tym jak Frank pomaga jej synowi dostać się na studia, ma wobec niego dług wdzięczności.
 • Janine Skorsky – dziennikarka polityczna w „The Washington Herald”, która za namową Zoe przechodzi do „Slugline”.
 • Gillian Cole – pracownica Claire, założycielka World Well – organizacji pozarządowej zajmującej się dostarczaniem czystej wody do krajów rozwijających się.
 • Garrett Walkerprezydent Stanów Zjednoczonych, który złamał złożoną Francisowi obietnicę nominacji na Sekretarza Stanu.
 • Jim Matthewswiceprezydent Stanów Zjednoczonych i były gubernator Pensylwanii. Jest ignorowany w Białym Domu, łatwo poddaje się manipulacjom.
 • Catherine Durant – senator, która w wyniku intrygi Underwooda zostaje Sekretarzem Stanu.
 • Remy Danton – współpracownik Underwooda
 • Christina Gallagher – sekretarka i kochanka Russo.
 • Edward Meechum – ochroniarz i kierowca Underwooda
 • Freddy – właściciel Freddy's BBQ - knajpy serwującej żeberka, w której stołuje się Frank Underwood.
 • Lucas Goodwin – kolega, a następnie kochanek Zoe Barnes, pracownik „The Washington Herald”.
 • Adam Galloway – fotograf pracujący w Nowym Jorku, kochanek Claire.
 • Bob Birch - spiker Demokratów w Kongresie.
 • Raymond Tusk – multimiliarder z branży energetycznej oraz główny oponent Franka w sezonie drugim.
 • Rachel Posner – prostytutka wynajęta przez Douga do skompromitowania Petera Russo. Zamordowana przez Douga w 39 rozdziale.
 • Heather Dunbar – prawniczka prowadząca dochodzenie w sprawie prania brudnych pieniędzy w sezonie drugim.
 • Seth Grayson – sekretarz prasowy Franka Underwooda.
 • Thomas Yates – pisarz zatrudniony przez Franka Underwooda do napisania książki o American Works.
 • Kate Baldwin – ambitna dziennikarka oddelegowana do pracy w Białym Domu, laureatka Pulitzera. Kochanka Thomasa Yatesa.
 • Donald Blythe – kongresmen

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Seria pierwsza[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem serialu jest kongresmen Francis Underwood, bezwzględny rzecznik dyscypliny partyjnej Partii Demokratycznej w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Pozbawiony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Garetta Walkera stanowiska Sekretarza Stanu, postanawia się na nim zemścić.

Kierowniczka kadry Białego Domu, Linda Vasquez, oświadcza Underwoodowi, że prezydent potrzebuje jego umiejętności skutecznej realizacji polityki rządowej w Kongresie, i dlatego też nie zamierza honorować ich wcześniejszego ustalenia, na mocy którego kongresmen spodziewał się nominacji na stanowisko Sekretarza Stanu. Underwood jest zmuszony szybko opanować swoje emocje i ukryć rozczarowanie, by zaprezentować się jako pomocny zwolennik nowo wybranego prezydenta. W rzeczywistości, główny bohater rozpoczyna skomplikowany plan zyskania władzy na własny użytek, za plecami prezydenta.

Jego żona Claire prowadzi organizację charytatywną, jej intencje nie są jednak jednoznaczne. Wydaje się, że pod przykrywką działalności charytatywnej zabiega o władzę i wpływy, jednakże jej prawdziwe zamiary pozostają nieznane. By ukazać się na arenie międzynarodowej, zmienia profil działalności organizacji na umożliwiający wspieranie budowy studni międzynarodowych mających zapewnić dostęp do czystej wody. To z kolei spotyka się z dużym niezadowoleniem ze strony kierowniczki jej biura, Evelyn. Claire nakazuje kierowniczce zwolnić 18 pracowników, obcinając jednocześnie zatrudnienie w organizacji o połowę. Pod koniec dnia, kiedy Claire przychodzi by dowiedzieć się, jak poszła redukcja etatów, informuje Evelyn, że ją także od początku planowała zwolnić. Jest jasne, że Claire jest osobą pragmatyczną i pozbawioną empatii, która głęboko pragnie władzy w tak samo bezwzględny sposób jak jej mąż.

Underwood rozpoczyna zawiły plan uzyskania pozycji w Gabinecie Stanów Zjednoczonych. Rozpoczyna romans z reporterką Zoe Barns, a następnie zawiera z nią umowę w zamian za publikowanie przecieków na temat bulwersujących historii o jego rywalach. Jednocześnie manipuluje Peterem Russo, zmagającym się z problemem alkoholowym kongresmenem z Pensylwanii - chce, by ten pomógł mu podkopać pozycję senatora Michaela Kerna, który ma zostać niebawem nominowany przez prezydenta na stanowisko sekretarza stanu. Underwood docelowo zastępuje Kerna swoim własnym wyborem, senator Catherine Durant. Kongresmen wykorzystuje również Russo do zakończenia strajku nauczycieli, co poprawia jego pozycję w oczach Walkera.

Ponieważ nowy wiceprezydent Stanów Zjednoczonych jest byłym gubernatorem Pensylwanii, rozpoczynają się wybory uzupełniające na gubernatora tego stanu. Underwood pomaga Russo wyjść z alkoholizmu i wspiera jego kandydaturę na to stanowisko, ale następnie przy pomocy call girl Rachel Posner sprowadza Russo z powrotem na złą drogę i wyciągając na wierzch jego problemy alkoholowe powoduje jego upadek tuż przed wyborami. Russo postanawia oczyścić swoje imię i decyduje się na udzielenie w prasie wywiadu na temat swojej umowy z Underwoodem. W rezultacie, Frank pozoruje jego samobójstwo, upijając go i pozostawiając w zamkniętym garażu z włączonym silnikiem samochodu. Wykorzystując chaos podczas wyborów w Pensylwanii, Underwood przekonuje wiceprezydenta do zrezygnowania z pełnionej funkcji na rzecz kandydowania na pozycję gubernatora Pensylwanii, co otwiera kongresmenowi wolną drogę do wiceprezydentury, zgodnie z jego wcześniejszym planem.

Walker jednak ma inny plan dotyczący stanowiska wiceprezydenta. Underwood dostaje zadanie sprawdzenia wiarygodności nowego, zaskakującego kandydata, miliardera Raymonda Tuska. Po pewnym czasie Tusk ujawnia, że tak naprawdę to on został wybrany do sprawdzenia wiarygodności Underwooda. Tymczasem, Underwood decyduje się zakończyć romans z Zoe, która zaczyna łączyć wątki dotyczące knowań Franka. Sezon kończy się w momencie, kiedy Underwood zgadza się objąć stanowisko wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Seria druga[edytuj | edytuj kod]

Podczas gdy Frank oczekuje na zaprzysiężenie na stanowisku wiceprezydenta, Zoe i jej koledzy z pracy, Lucas Goodwin i Janine Skorsky, kontynuują poszukiwania informacji na jego temat, w efekcie czego udaje im się zlokalizować Rachel Posner. Asystent Franka, Doug Stamper, zapewnia jej bezpieczeństwo, podczas gdy Frank zwabia Zoe na stację metra i, poza zasięgiem monitoringu, spycha ją pod nadjeżdżający pociąg. Śmierć dziewczyny sprawia, że Lucas sam kontynuuje poszukiwania i z pomocą hakera śledzi historię wiadomości Franka z AT&A. W rzeczywistości okazuje się, że haker pracuje dla Douga Stampera. W efekcie reporter rozstaje aresztowany przez FBI pod zarzutem cyberterroryzmu i krótko potem skazany.

Claire zbliża się do pierwszej damy i obie wspierają reformy dotyczące przestępstw seksualnych wśród wojskowych, po tym jak Claire ujawnia podczas wywiadu, że poddała się aborcji, kiedy na studiach została zgwałcona przez mężczyznę, który właśnie uzyskał stopień generała. Claire dowiaduje się również, że małżeństwo prezydenta przeżywa kryzys, i proponuje pierwszej damie pomoc doradcy duchownego.

Chociaż Raymond Tusk ma znaczny wpływ na prezydenta, Frank ma zamiar popsuć ich wzajemne relacje. Spotyka się z Xanderem Fengiem, chińskim biznesmenem i sojusznikiem Tuska, by zaangażować go w dyplomatyczne negocjacje, które Frank ostatecznie zgodnie z własnymi intencjami burzy, a następnie wykorzystuje chaos, jaki udało mu się spowodować tą sytuacją, aby przedstawić Tuska jako winnego całemu zajściu. To zaostrza relacje chińsko-amerykańskie, prowadząc do wojny gospodarczej o minerały ziem rzadkich, i powoduje znaczący wzrost w cenach energii w USA. Tusk otwarcie sprzeciwia się wysiłkom prezydenta mającym na celu opanowanie kryzysu. Frank odkrywa, że Tusk transferuje duże sumy pieniędzy otrzymanych od Xandera Fenga, po czym aby mu to uniemożliwić, oferuje Fengowi lukratywny kontrakt na budowę mostów w zamian za zakończenie współpracy z Tuskiem.

Departament Sprawiedliwości odkrywa, że Doug Stamper został nagrany w kasynie, i rozpoczyna dochodzenie w sprawie powiązań pomiędzy Tuskiem, Fengiem i Białym Domem. Aby zdobyć zaufanie swojego prokuratora, Frank manipuluje prezydentem, by ujawnił mu dane dotyczące swoich podróży. Na skutek tego na jaw wychodzą wizyty w poradni rodzinnej, a jednocześnie pojawia się pytanie, czy nielegalne dotacje kampanii były kiedykolwiek dyskutowane. Podczas gdy Komitet Sprawiedliwości zaczyna przygotowywać wniosek o oskarżenie prezydenta, Frank jednocześnie z prezydentem proponują Tuskowi prezydencką amnestię w zamian za wciągnięcie tego drugiego w aferę. Początkowo Tusk sprzymierza się z prezydentem; Frank nie ma innego wyjścia, jak podjąć próbę odzyskania przyjacielskich stosunków z prezydentem. Prezydent odwołuje umowę z Tuskiem, aby udowodnić swoją przyjaźń z Frankiem, na co Tusk rewanżuje się, ujawniając fakt, że prezydent wiedział o jego umowach z Chińczykami. To nie pozostawia prezydentowi innego wyboru jak zrezygnować ze stanowiska. Frank zostaje zaprzysiężony jako nowy prezydent Stanów Zjednoczonych.


Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Udostępniono oryginalnie Udostępniono w Polsce Wydanie na DVD i Blu-ray
Premiera serii Finał serii Premiera serii Finał serii Region 1 Region 2 Region 4
1 13 1 lutego 2013 1 lipca 2013[3] 23 września 2013 11 czerwca 2013[9] 10 czerwca 2013[10] 27 czerwca 2013[11]
2 13[12] 14 lutego 2014 [12][13] 21 lutego 2014 16 maja 2014
3 13 27 lutego 2015 28 lutego 2015
4 13 4 marca 2016[14] 2016

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Premiera 1 sezonu House of Cards ()
 2. House of Cards. W: ncplus.pl [on-line]. [dostęp 2013-08-14].
 3. a b Ramówka Seriale+ - Forum platformy nc+ :: forum HD. [dostęp 2013-08-14].
 4. Meredith Blake: Netflix sets premiere date for 'House of Cards' Season 2. W: Los Angeles Times [on-line]. [dostęp 2014-02-09].
 5. Platforma internetowa Netflix zamawia trzeci sezon "House of Cards". W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 4 lutego 2014].
 6. Drugi sezon "House of Cards" w Polsce. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 13 lutego 2014].
 7. Kim Dickens w 3. sezonie "House of Cards". W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 16 października 2014].
 8. Jenna Stern pojawi się w 3 sezonie "House of Cards". W: spoilertv.pl [on-line]. [dostęp 16 października 2014].
 9. House of Cards: The Complete First Season (2013) (ang.). Amazon.com. [dostęp 23 kwietnia 2013].
 10. House of Cards - Season 1 (DVD + UV Copy) (2013) (ang.). W: Amazon UK [on-line]. [dostęp 6 czerwca 2013].
 11. House Of Cards (Blu-ray) (ang.). W: JB Hi-Fi [on-line]. [dostęp 6 czerwca 2013].
 12. a b Stephanie Faris: House of Cards Demonstrates How TV Viewing Practices Have Changed : Trending New : breathecast (ang.). W: Breathecast [on-line]. christianpost.com, 20-07-2013. [dostęp 2013-08-14].
 13. Poznaliśmy dokładną datę premiery drugiego sezonu "House of Cards". W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 4 grudnia 2013].
 14. Znamy datę premiery "House of Cards"!. W: showtv.pl [on-line]. [dostęp 16 grudnia 2015].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]