Howden Ganley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Howden Ganley
Howden Ganley podczas New Zealand Festival of Motor Racing na torze Hampton Downs Motorsport Park (2015)
Howden Ganley podczas New Zealand Festival of Motor Racing na torze Hampton Downs Motorsport Park (2015)
Kraj  Nowa Zelandia
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1941
Hamilton

James Howden Ganley (ur. 24 grudnia 1941 roku w Hamilton) – nowozelandzki kierowca wyścigowy.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Świat wyścigów samochodowych zainspirował go podczas Grand Prix Nowej Zelandii w Ardmore w 1955 roku. Po ukończeniu szkoły pracował jako reporter dla gazet zajmujących się tematyką motoryzacji i wyścigów samochodowych.

Karierę jako kierowca rozpoczął w 1960 roku. Dwa lata później przeniósł się do Wielkiej Brytanii celem dalszego rozwoju. Początkowo pracował tam jako mechanik, ale po kilku latach znalazł zatrudnienie w roli inżyniera technicznego zespołu McLaren, głównie przy serii Can-Am. Równocześnie kontynuował starty w niższych kategoriach wyścigowych (Formuła Junior, Formuła 3, Formuła 5000).

Formuła 1[edytuj | edytuj kod]

W 1970 roku został wicemistrzem brytyjskiej Formuły 5000, co przyciągnęło uwagę zespołu BRM. W efekcie mógł zadebiutować w Formule 1, gdzie w latach 1971-1972 zdobył łącznie dziewięć punktów. Jego najlepszym wynikiem było czwarte miejsce (osiągnięte dwukrotnie).

W 1973 roku przeniósł się do ISO-Marlboro, prywatnego projektu Franka Williamsa. Jedyny punkt w tym sezonie zdobył podczas chaotycznego Grand Prix Kanady, gdzie w pewnym momencie ogłoszono nawet jego zwycięstwo.

W 1974 roku nie znalazł stałego zatrudnienia. Na początku sezonu zanotował dwa starty w ekipie Marcha, ale następną ofertę otrzymał dopiero po kilku miesiącach od japońskiego zespołu Maki. W Brands Hatch nie zdołał zakwalifikować się do wyścigu, natomiast podczas treningu przed Grand Prix Niemiec zaliczył poważny wypadek wskutek awarii zawieszenia. W jego efekcie doznał kontuzji kostki i zdecydował się zakończyć karierę w F1.

Łącznie w Formule 1 zanotował 35 startów, zdobył 10 punktów.

Kontynuował występy w serii samochodów sportowych (Interseries, Can-Am) do 1978 roku.

Tiga Race Cars[edytuj | edytuj kod]

W 1976 roku wraz z innym kierowcą wyścigowym, Timem Schenkenem, założył firmę samochodową Tiga Race Cars. Planował wystawienie bolidu w Formule 1 w sezonie 1978 (kierowcą miał zostać Mikko Kozarowitzky), ale projekt nie doszedł do skutku z przyczyn finansowych. Zespół startował jednak w niższych kategoriach, m.in. w Formule 2 i Formule Ford oraz w serii samochodów sportowych (Can-Am, IMSA).

Ostatecznie sprzedał swoje udziały w Tiga w 1987 roku.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1971 roku, przy okazji wyścigu Can-Am na torze Riverside, poznał Judy Kondratieff, amerykańską zawodniczkę, startującą w wyścigach samochodowych. Zostali małżeństwem cztery lata później, mieli dwoje dzieci (syn Eric, córka Erin). Judy Ganley zmarła na raka w 2007 roku.

Zajmuje funkcję wiceprezydenta British Racing Drivers' Club[1], w którego strukturach działa od 1993 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BRDC Members. brdc.co.uk. (en) [dostęp 2012-02-09].