Hrabstwo Fulton (Georgia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hrabstwo Fulton
Fulton County
hrabstwo
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Georgia

Siedziba

Atlanta

Kod statystyczny

FIPS 6-4: 13-121

Powierzchnia

1385,76 km²

Populacja (2010)
• liczba ludności


920 581

• gęstość

664 os./km²

Strefa czasowa

5

Położenie na mapie Georgia
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Stany Zjednoczone

Hrabstwo Fulton (ang. Fulton County) – hrabstwo w stanie Georgia. Według przeprowadzonego w roku 2010 przez United States Census Bureau spisu powszechnego miało 920 581 mieszkańców[1]. Stolicą jest Atlanta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstało w 1853 roku poprzez secesję zachodniej części hrabstwa DeKalb. W 1840 roku władze w stołecznym Decatur odmówiły pozwolenia na budowę terminalu kolejowego, gdyż hałas straszył zwierzęta. Miasto, w którym powstało po zmienie planów nazwano Terminus. 23 września 1843 roku zmieniono na Marthasville, a dwa lata później 29 września na Atlanta.

Powszechnie uważa się, że zostało nazwane na cześć Roberta Fultona, konstruktora statku parowego. Niektórzy uważają, że celem było uczczenie Hamiltona Fultona, inżyniera uczestniczącego w budowie Kolei Zachodniej i Atlantyckiej. Niemniej, władze hrabstwa potwierdzają, że chodziło o Roberta[2].

 Osobny artykuł: William Sherman.

W 1864 roku podczas wojny secesyjnej generał major wojsk Unii William Sherman nakazał palenie wszystkich zasobów, plonów rolnych i innych zapasów, które znajdują się na drodze jego armii. Miało to zapobiec zaopatrywaniu się Konfederatów w potrzebne materiały na tych terenach. Była to taktyka spalonej ziemi. Kazał oszczędzić Roswell, ponieważ mieszkał tam jego kuzyn. Dlatego znajdują się tam zabytki sprzed wojny.

W 1931 roku podczas Wielkiego Kryzysu, zlikwidowano i przyłączono sąsiednie hrabstwa Campbell i Milton. Celem była oszczędność na administracji. Dało to Fulton dzisiejszy niezgrabny i długi kształt wzdłuż rzeki Chattahoochee. Aktualnie rozciąga się na 70 mil (112,65 km).

W 1952 roku odbyło się ostatnie na dużą skalę przyłączenie mniejszych miejscowości. Było to aż 118 mil kwadratowych. M.in. bogate Buckhead, by uzyskać jak najwięcej białych wyborców. W 2005 roku nadano prawa miejskie Sandy Springs, by zapobiec wcieleniu do Atlanty.

Polityka[edytuj | edytuj kod]

Władzę sprawuje siedmioosobowa rada komisarzy. Kadencja trwa cztery lata. Ostatnie wybory odbyły się we wrześniu 2006 roku. Rada wybiera przewodniczącego lokalnego rządu.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Całkowita powierzchnia wynosi 1 386 km². Z tego 15 km² (1.11%) stanowi woda. Pozycja Atlanty jest dominująca. Znajduje się w samym centrum i dzieli je w połowie.

Wybrane miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie hrabstwa[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. US Census Bureau: Fulton County (ang.). Quickfacts. [dostęp 2010-11-05].
  2. About Fulton County. [dostęp 2007-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-04-03)].