Hrabstwo Murchison

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Murchison
Shire of Murchison
hrabstwo
Państwo  Australia
Stan Australia Zachodnia
Siedziba Murchison Settlement
Powierzchnia 41 173 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności

110
Położenie na mapie Australii Zachodniej
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Australia

Hrabstwo Murchison - obszar samorządu terytorialnego w zachodniej części stanu Australia Zachodnia. Liczy 110 stałych mieszkańców (2006)[1], co daje mu pozycję najmniejszej pod względem ludności jednostki samorządu w całej Australii. Zajmuje przy tym 41 173 km2 powierzchni, czyli więcej niż np. całe województwo mazowieckie.

Na terenie hrabstwa nie ma miejscowości o zwartej zabudowie, skupiskami ludzkimi są tylko rozrzucone po całym jego obszarze wielkopowierzchniowe gospodarstwa rolne, zajmujące się głównie hodowlą owiec. Wyjątkiem jest Murchison Settlement, zbudowane specjalnie jako siedziba władz hrabstwa i miejsce spotkań mieszkańców z różnych jego części. Na stałe nie mieszka tam jednak nikt poza personelem zlokalizowanych tam instytucji[2]. Najbliższym miasteczkiem jest Mullewa, położona ok. 200 km od stolicy hrabstwa, lecz znajdująca się już w granicach sąsiedniego hrabstwa Mullewa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 2006 Census QuickStats : Murchison (S) (Local Government Area) (ang.). Australian Bureau of Statistics. [dostęp 2011-05-21].
  2. Shire of Murchison (ang.). [dostęp 2011-05-21].