Hrebenne (powiat tomaszowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hrebenne
Cerkiew pw. św. Mikołaja z XVII w.
Cerkiew pw. św. Mikołaja z XVII w.
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat tomaszowski
Gmina Lubycza Królewska
Strefa numeracyjna (+48) 84
Kod pocztowy 22-681
Tablice rejestracyjne LTM
SIMC 0892760
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Hrebenne
Hrebenne
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Hrebenne
Hrebenne
Ziemia50°16′56″N 23°34′48″E/50,282222 23,580000

Hrebenne (ukr. Гребенне) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Lubycza Królewska.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa zamojskiego.

Historia[edytuj]

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1496 r. W końcu XVI w. wybuchł tu antyfeudalny bunt chłopski, krwawo stłumiony. Słownik geograficzny z końca XIX w. podaje, że "miejscowość była tem sławna, że tutejsi włościanie umieli leczyć chorobę z Ameryki po Europie rozmnożoną" (nie można znaleźć w innych źródłach, o jaką chorobę chodziło).

Wieś została zdobyta 21 lipca 1944 przez wojska radzieckie[1].

Ludność ukraińska (742 osoby), stanowiąca ponad połowę mieszkańców, została w dniach 21-25 czerwca 1947 r. w ramach akcji "Wisła" wysiedlona, a ich gospodarstwa zniszczone.

Zabytki[edytuj]

  • Drewniana cerkiew pw. św. Mikołaja, położona na wysokim wzgórzu i otoczona starymi lipami. Pochodzi z roku 1600 lub 1697, przebudowy i remonty przechodziła w roku 1797, 1832 i 1959. Ma konstrukcję zrębową, jest trójdzielna, wszystkie trzy części są trójkondygnacyjne, zbudowane na planach kwadratów, nakryte ośmiobocznymi kopułami z latarniami. Poszczególne kondygnacje oddzielają szerokie okapy. Dawne pokrycie gontowe zmienione zostało na blaszane. Wewnątrz zachowały się fragmenty ikonostasu z XVII - XVIII w. z ikonami, malowanymi na deskach. Obok cerkwi stoi drewniana, dwukondygnacyjna dzwonnica z XVII w.
  • W lesie, na północ od wsi, przy drodze do stacji kolejowej, znajduje się stary cmentarz, na którym zachowało się wiele ludowych nagrobków bruśnieńskich.

Współczesność[edytuj]

W Hrebennem znajduje się duże przejście graniczne do Rawy Ruskiej na Ukrainie, do którego wiedzie droga krajowa nr 17 z Warszawy przez Lublin oraz graniczne przejście kolejowe. 1 maja 2008 otwarto dwukilometrowy odcinek obwodnicy po zachodniej stronie miejscowości. Trwająca 18 miesięcy budowa wiązała się z pracami archeologicznymi i saperskimi. Inwestycja kosztowała 35 milionów zł. Trasę budowało portugalskie konsorcjum budowlane.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy