Przejdź do zawartości

Hrvatsko zagorje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hrvatsko zagorje
Państwa

Chorwacja

Stolica

Krapina

Ważniejsze miejscowości

Ivanec, Oroslavje, Bedekovčina, Zlatar, Zabok, Donja Stubica, Novi Marof

Powierzchnia

ok. 1900 km²

Położenie na mapie Chorwacji
Mapa konturowa Chorwacji, u góry znajduje się punkt z opisem „Hrvatsko zagorje”
46°18′30″N 16°20′20″E/46,308333 16,338889

Hrvatsko zagorjekraina historyczna w północno-zachodniej Chorwacji, o powierzchni około 1900 km². W większości administracyjnie należy do żupanii krapińsko-zagorskiej, oprócz tego także do varażdińskiej i zagrzebskiej[1].

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Typowy krajobraz Hrvatskiego zagorja

Klimat Hrvatskiego zagorja jest umiarkowanie kontynentalny; średnia roczna temperatura waha się od 9 °C do 12 °C, a roczne opady od 900 do 1200 mm. Jest to obszar aktywny sejsmicznie – trzęsienia ziemi miały miejsce w Ivancu (1973), Ivanščicy (1983), Gornjej Bistrej (1990) i Svetim Mateju (1997). Ważniejsze wzniesienia regionu to Maceljsko Gorje (884 m) z Ravną Gorą (686 m), Kalnik (643 m), Medvednica (1030 m), Desinićka gora (505 m), Kuna gora (520 m), Brezovica (531 m), Strahinščica (Strahinčica; 846 m) i Ivanščica (Ivančica; 1060 m)[1].

Główne szlaki komunikacyjne regionu to linia kolejowa ZagrzebVaraždin i austostrada A2 do Zagrzebia. Głównym ośrodkiem Hrvatskiego zagorja jest Krapina; inne ważniejsze miejscowości to: Ivanec, Oroslavje, Bedekovčina, Zlatar, Zabok, Donja Stubica, Novi Marof, Stubičke Toplice, Pregrada, Varaždinske Toplice, Zlatar-Bistrica, Krapinske Toplice, Radoboj, Veliko Trgovišće, Mihovljan, Hum na Sutli i Marija Bistrica[1].

Charakteryzuje się licznymi, małymi i rozproszonymi gospodarstwami rolnymi, w których przede wszystkim uprawia się kukurydzę, ziemniaki, rośliny pastewne, winorośl i owoce (jabłka, śliwki) oraz hoduje trzodę chlewną i bydło. Funkcjonują tu przemysł tekstylny (Oroslavje, Zabok, Krapina, Zlatar, Klanjec, Ivanec), metalowy (Donja Stubica, Ivanec), spożywczy (Zlatar Bistrica), drzewny (Novi Marof, Zabok), budowlany (Zlatar, Krapina) i metalurgiczny (Kumrovec), porcelanowy (Pojatno). Funkcjonują tu liczne uzdrowiska (Tuheljske Toplice, Varaždinske Toplice, Krapinske Toplice, Stubičke Toplice, Tuheljske Toplice i Sutinske Toplice)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W starożytności obszar Hrvatskiego zagorja zamieszkiwany był przez ludy iliryjskie, a następnie, podbity przez Rzymian, wszedł w skład prowincji Panonia. We wczesnym średniowieczu znajdował się pod panowaniem Ostrogotów, Awarów i Franków, by następnie wejść w skład Królestwa Chorwacji. W XIII wieku powstał tu system obronnych fortyfikacji. W 1573 roku wybuchło powstanie chłopskie. Hrvatsko zagorje było obszarem migracji ludności z terenów znajdujących się pod panowaniem osmańskim. Na początku XIX wieku było najgęściej zaludnionym obszarem Chorwacji, aczkolwiek od połowy XIX wieku do połowy XX wieku ponad 150 000 osób wyemigrowało stąd, głównie do Slawonii[1].

Region znany jest z wytwarzania tradycyjnych drewnianych zabawek oraz z wyrobu pierników (licitari), najczęściej w kształcie serca[2].

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Hrvatsko zagorje – Hrvatska enciklopedija. enciklopedija.hr. [dostęp 2022-07-24]. (chorw.).
  2. Drewniane zabawki i pierniki [online], Visit Zagorje, 22 listopada 2019 [dostęp 2024-04-27] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]