Hryhorij Nemyria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hryhorij Nemyria
Grigory Nemyria.JPG
Data i miejsce urodzenia 5 kwietnia 1960
Donieck
Wicepremier Ukrainy
Okres od 18 grudnia 2007
do 11 marca 2010
Przynależność polityczna Blok Julii Tymoszenko

Hryhorij Mychajłowicz Nemyria, ukr. Григорій Михайлович Немиря (ur. 5 kwietnia 1960 w Doniecku) – ukraiński polityk, z wykształcenia historyk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Donieckiego Uniwersytetu Narodowego (1982). Odbył aspiranturę na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki, uzyskując stopień kandydata nauk historycznych.

Pracował jako wykładowca akademicki, został dyrektorem i założycielem akademickiego Centrum Studiów Europejskich i Międzynarodowych oraz honorowym prefektem Wydziału Integracji Europejskiej przy Narodowej Akademii Administracji Publicznej. W 2006 z listy Bloku Julii Tymoszenko uzyskał mandat deputowanego do Rady Najwyższej V kadencji, w której był przewodniczącym podkomisji parlamentarnej ds. integracji ze strukturami NATO i UE. Pełnił funkcję doradcy Julii Tymoszenko ds. międzynarodowych. W przedterminowych wyborach we wrześniu 2007 ponownie uzyskał mandat posła z listy BJuT. 18 grudnia tego samego roku objął stanowisko wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy gospodarcze i euroatlantyckie w rządzie Julii Tymoszenko. Funkcję tę pełnił do 11 marca 2010. W 2012 i w 2014 ponownie uzyskiwał mandat poselski z ramienia Batkiwszczyny[1][2].

W 2009 odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]