Huascarán

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Huascaran
Ilustracja
Państwo

 Peru

Położenie

Region Ancash

Pasmo

Andy

Wysokość

6 768 m n.p.m.

Wybitność

2 776 m

Pierwsze wejście

20 lipca 1932
P. Borchers, W. Bernard, E. Hein, H. Hoerlin i E. Schneider

Położenie na mapie Peru
Mapa konturowa Peru, blisko centrum na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Huascaran”
Ziemia9°07′S 77°36′W/-9,116667 -77,600000

Huascarán lub Nevado Huascarán – szczyt w Andach Peruwiańskich. Najwyższy, południowy szczyt masywu (Huascarán Sur) to najwyższy szczyt całego Peru oraz najwyższy szczyt w pasie międzyzwrotnikowym na Ziemi. Nazwę zawdzięcza Huascarowi, XVI-wiecznemu wodzowi Inków, który nosił tytuł Sapa Inca.

Huascarán z kolei dał nazwę Parkowi Narodowemu Huascarán, który go otacza. Normalna droga na szczyt prowadzi z wioski Musho. Wejście zajmuje z reguły ok. 6 dni, przy czym trzeba się liczyć z dużymi szczelinami mogącymi blokować drogę. Względne różnice wysokości w parku, licząc od szczytu Huascarán wynoszą do 4 kilometrów[1]. Sama wspinaczka na Huascarán wiąże się z pokonaniem przewyższenia około 2,5 kilometra[2]. Jedna z dróg wspinaczkowych prowadzi przez urwisko wysokości 970 metrów[3]. Z kolei ściana północna ma wysokość aż 1600 metrów[4].

Pierwsze wejście miało miejsce 20 lipca 1932. Dokonała tego ekspedycja niemiecko-austriacka w składzie: Philipp Borchers, Wilhelm Bernard, Erwin Hein, Hermann Hoerlin i Erwin Schneider. Szczyt północny (Huascarán Norte) został zdobyty w 1908 przez ekspedycję z USA.

31 maja 1970 miało miejsce trzęsienie ziemi, które spowodowało osunięcie się dużej części zbocza szczytu północnego. Blok lodu i kamieni o wymiarach 1 mili² w ciągu zaledwie 5 minut osunął się do Yungay, grzebiąc całe miasto i powodując śmierć ponad 20 tys. ludzi. W lawinie zginęła cała ekipa czechosłowackich alpinistów. Rząd Peru zabronił ekskawacji w okolicach Yungay, deklarując je „cmentarzem narodowym”.

Szczyt Huascarán jest punktem o najmniejszym w skali całego globu przyspieszeniu ziemskim[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UNESCO – Huascarán National Park.
  2. Wspinaczka na Huascarán. [dostęp 2016-08-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-23)].
  3. Alpinist – Wspinaczka na Huascarán Norte od wschodu.
  4. 100 Najpiękniejszych Gór Świata (Grupa IMAGE), (s. 203), zob. bibliografia.
  5. Gravity variations much bigger than previously thought w: phys.org.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]