Przejdź do zawartości

Hubert Rutkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hubert Rutkowski
Data i miejsce urodzenia

15 czerwca 1981
Płońsk

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

pianista, pedagog

Hubert Rutkowski (ur. 15 czerwca 1981 w Płońsku) – polski pianista, pedagog

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Do 15. roku życia mieszkał w Krasnem (powiat przasnyski), gdzie do dnia dzisiejszego znajduje się jego dom rodzinny i mieszkają jego rodzice[1][2]. Jego dziadek był organistą, a wuj nauczycielem muzyki[2]. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat[1]. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn (dyplom z wyróżnieniem w 2005 r.[3]). W l. 2005–2010 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Jewgenija Koroliova. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich m.in. w Dusznikach-Zdroju, Katanii (Włochy) i Weikersheim (Niemcy). Pracował z następującymi profesorami: Halina Czerny-Stefańska, Andrzej Jasiński, Valery Kozlow, Victor Makarov, Tatiana Szebanowa, Jan Micheils, Wiera Gornostajewa, Epifanio Comis, Inge-Susann Römhild i Artemis Quartett. W marcu 2005 r., jako jedyny reprezentant Polski, brał udział w warsztatach The 10th International Hamamatsu Piano Academy, tam współpracował z Hiroko Nakamurą, Piero Rattalino, Piotrem Palecznym, Michelem Béroffem i Arie Vardim[3].

Ważnym momentem w jego karierze stało się dokonanie nagrań płytowych nieznanych dzieł fortepianowych Juliana Fontany, przyjaciela i ucznia Fryderyka Chopina oraz utworów Teodora Leszetyckiego dla wytwórni Acte Préalable (2007, 2008)[4]. W Roku Chopinowskim 2010 zrealizował nagranie „Pupils of Chopin” dla wytwórni Naxos. Od tego czasu prowadzi aktywną działalność koncertową w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej i USA. Koncertował w ramach festiwali takich jak m.in. Schleswig-Holstein Musik Festival, Husum Klavierfestival, Ars Longa Music Festival w Moskwie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Festiwal Paderewskiego w Paso Robles (USA), Festiwal Artura Rubinsteina w Łodzi, Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego Warszawie. Występuje z renomowanymi artystami i dyrygentami, takimi jak Lilya Zilberstein, Alexei Lubimov, Łukasz Borowicz, Martin Haselböck, Jamie Phillips czy José Maria Florêncio[4].

W ostatnich latach pasją Rutkowskiego stały się fortepiany historyczne. Jako pianista i pedagog współpracuje z kolekcją fortepianów historycznych Museum für Kunst und Gewerbe w Hamburgu. W 2013 r. nagrał płytę z utworami Claude Debussy’ego na fortepianie Erarda (1880), w 2018 r. ukazała się jego płyta z utworami F. Chopina na fortepianie Pleyela (1847) dla wytwórni Piano Classics[4].

Jest dyrektorem artystycznym Chopin Festival w Hamburgu, inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Teodora Leszetyckiego w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. W 2010 r. wygrał konkurs na stanowisko profesora tej uczelni, jako jeden z najmłodszych profesorów w Niemczech. Od tego czasu prowadzi własną klasę fortepianu. Od 2014 r. jest kierownikiem Katedry Fortepianu Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Jest ponadto założycielem i prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie[3].

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Laureaci Medalu Stanisława Ostoi-Kotkowskiego 2014 – Zobacz czym na niego zasłużyli. [online], ePrzasnysz.pl, 9 grudnia 2014 [dostęp 2024-04-23] (pol.).
  2. a b Rozpoczęcie obchodów 650-lecia Krasnego – Ciech-press – Tygodnik Ciechanowski [online], ciechpress.pl, 19 marca 2022 [dostęp 2024-04-23] (pol.).
  3. a b c d e f g h i j k Hubert Rutkowski | Życie i twórczość | Artysta [online], Culture.pl [dostęp 2024-04-23] (pol.).
  4. a b c d Biografia | Hubert Rutkowski [online] [dostęp 2024-04-23] (ang.).