Hubert d'Ornano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hubert d'Ornano
Data urodzenia 31 marca 1926
Miejsce urodzenia Mełgiew
Rodzina Ród Ornano
Rodzice Wilhelm d'Ornano (Guillaume)
Elżbieta Michalska
Małżeństwo Izabela Potocka
Dzieci Philippe, Marc, Elisabeth,Marie-Laetitia, i Christine

Hrabia Hubert d’Ornano (ur. 31 marca 1926, Mełgiew) – przemysłowiec francuski z branży kosmetycznej.

Syn hrabiego Wilhelma (Guillaume), w latach międzywojennych konsula francuskiego w Warszawie, i Elżbiety z Michalskich, jest bratem znanego polityka Michela d’Ornano, potomkiem Bonapartów, praprawnukiem marszałka Francji Filipa Antoniego d’Ornano i Marii Walewskiej.

Hrabia Hubert studiował w Szkole im. św. Marcina w Pontoise i na Wydziale Prawa paryskiej Sorbony. W roku 1946 założył wraz z ojcem i bratem Michałem wytwórnię kosmetyków „Jean d’Albret-Orlane”, i był w latach 1971-1974 jej prezesem i dyrektorem generalnym. Te same funkcje pełnił w tych latach w firmie Jean-Louis Scherrer SA.

6 lipca 1963 w Deauville, Hubert d’Ornano ożenił się z Izabelą z hr. Potockich (ur. 16 lipca 1937 w Warszawie), córką hr. Józefa Potockiego i ks. Krystyny Radziwiłłównej (córki sławnego Janusza Radziwiłła). Ornanowie mają pięcioro dzieci: Philippe (ur. 1964), Marc (1966-1986), Elisabeth (ur. 1968), Marie-Leaetitia (1970 -2013) i Christine (ur. 1973)[1]. Hrabina Izabela uważana jest za jedną z najelegantszych kobiet na świecie.

W roku 1975 małżonkowie Hubert i Izabela d’Ornano założyli własną fabrykę ekskluzywnych kosmetyków pod nazwą Sisley SA, zatrudniającą 3 000 osób, której najbardziej znanym produktem jest Eau du Soir (projekt flakonu dla tej wody pochodzi od polskiego rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa). Po wycofaniu się hr. Huberta z interesów firma Sisley jest dziś prowadzona przez jego żonę i najstarszego syna. Córka Krystyna prowadzi filie firmy w Wielkiej Brytanii i Meksyku. Małżonkowie d’Ornano uważani są za wielkich mecenasów polskiej kultury i sztuki w Paryżu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]