Przejdź do zawartości

Hubert von Tiele-Winckler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hubert von Tiele-Winckler
Ilustracja
Portret H.Tiele-Wincklera w Katowicach
Herb
Herb von Tiele-Winckler
Rodzina

Tiele-Wincklerowie

Data i miejsce urodzenia

8 czerwca 1823
Kominki k. Reszla

Data i miejsce śmierci

12 września 1893
Garmisch-Partenkirchen

Żona

1. Waleska von Winckler 2. Roża von der Schulenberg

Dzieci

Franz Hubert, Eva

Grób Huberta Tiele-Wincklera na przypałacowym cmentarzu rodzinnym

Hubert Gustaw Wiktor von Tiele-Winckler (ur. 8 czerwca 1823 w Kominkach koło Reszla[1], zm. 12 września 1893 w Partenkirchen) – niemiecki szlachcic, właściciel dóbr katowickich, ojciec Franza Huberta i Evy von Tiele-Winckler.

Hubert von Tiele służył w wojsku pruskim na Górnym Śląsku jako podporucznik. W 1854 jego żoną została Waleska von Winckler – córka Franza von Wincklera, właściciela m.in. Miechowic i Katowic. Dzięki temu uzyskał prawo używania nazwiska i herbu żony (połączenie nazwisk i herbów von Tiele-Winckler według nadania ks. von Mecklemburg-Schwerin z 6 grudnia 1854). Od 1863 był właścicielem Kujaw koło Prudnika; od 1866 – miejscowości Moszna. W 1892 wielki książę meklemburski Fryderyk Wilhelm zatwierdził utworzenie przez Huberta majoratu, w którego skład weszły 33 górnośląskie posiadłości ziemskie. Po śmierci żony ożenił się powtórnie 14 marca 1883 z Rożą von der Schulenberg. Umarł w Partenkirchen, pochowano go w Miechowicach (obecnie dzielnica Bytomia), następnie grób przeniesiono do Mosznej. Hubert był teściem pruskiego ministra i starosty katowickiego Hansa Hermanna von Berlepscha.

W 1857 Hubert von Tiele-Winckler otworzył hutę „Hubertus” (obecnie huta „Zygmunt”) w Łagiewnikach (obecnie dzielnica Bytomia).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Moszna. [dostęp 2024-02-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]