Huby (Wrocław)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Huby
Osiedle Wrocławia
Ilustracja
ulica Hubska, widok ze skrzyżowania z ulicą Lnianą w stronę skrzyżowania z ul. Glinianą
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miasto Wrocław
W granicach Wrocławia 1868
Zarządzający Maciej Borowski
Populacja (31.12.2017)
• liczba ludności

21 080[1]
Położenie na mapie Wrocławia
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Portal Polska
Kościół św. Henryka
Gaj (Herdain) i Huby (Huben) na mapie Wernera z XVIII wieku
u góry mapy Kleinburg, dziś Borek; po prawej na dole Leim-gruben, dziś Glinianki; po lewej pośrodku La frontiere de Woyschwitz oraz de Oltaschin, dziś granica z Wojszycami i z Ołtaszynem; u dołu La frontiere de Dürrgan, dziś granica z Tarnogajem

Huby (niem. Huben) – osiedle w południowo-wschodniej części Wrocławia, w byłej dzielnicy Krzyki. W przeszłości wieś, przyłączona do miasta w 1868 wraz z sąsiednią wsią Glinianki. Obecne granice osiedla wyznaczają ul. Hubska, ul. Bardzka, aleja Armii Krajowej, ul. Ślężna, ul. Borowska oraz tory kolejowe przy stacji Wrocław Główny.

Obszar pomiędzy torami a ulicą Kamienną to tzw. Stare Huby gdzie dominują kamienice sprzed II wojny, natomiast obszar między ulicą Kamienną a aleją Armii Krajowej to tzw. Nowe Huby zbudowane w latach 70 XX wieku.

Na Hubach znajdują się trzy rzymskokatolickie kościoły parafialne pod wezwaniami: św. Henryka, św. Stanisława Kostki i Ducha Świętego.

W centrum handlowym Wroclavia przy ul. Suchej znajduje się główny dworzec autobusowy obsługiwany przez przewoźników krajowych i międzynarodowych (m.in. PKS, FlixBus, Sindbad), natomiast przy ulicy Dawida znajdują się przystanki prywatnych przewoźników operujących w powiecie wrocławskim i województwie dolnośląskim.

Przy ul. Hubskiej znajduje się nieczynny już Browar Mieszczański.

Na Hubach przy ulicy Borowskiej wybudowano największy w Polsce park wodny – Aquapark Wrocław[2], oddany do użytku w marcu 2008.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]