Hucisko (powiat rzeszowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w powiecie rzeszowskim. Zobacz też: inne znaczenia nazwy Hucisko.
Hucisko
Hucisko
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat rzeszowski
Gmina Głogów Małopolski
Liczba ludności (2013) 405[1]
Strefa numeracyjna (+48) 17
Kod pocztowy 36-003 Przewrotne
Tablice rejestracyjne RZE
SIMC 0649953
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Hucisko
Hucisko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Hucisko
Hucisko
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Hucisko
Hucisko
Ziemia 50°13′14″N 22°01′20″E/50,220556 22,022222

Huciskowieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Głogów Małopolski.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa rzeszowskiego.

W Hucisku działa Ochotnicza Straż Pożarna, przy której działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (zdobyła III miejsce w zawodach wojewódzkich, Mistrzostwo Powiatu Rzeszowskiego i Podwójne Mistrzostwo Gminy Głogów Młp.).

W miejscowości znajduje się kaplica pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy należąca do parafii Przewrotne, którego architektura nawiązuje do tradycyjnego budownictwa sakralnego. Kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy pochodzi z końca XIX wieku – zwrócona została ścianą ołtarzową ku pobliskiej drodze; jej czterospadowy dach z kopułą wieńczy żelazny krzyż. Przy drodze wiodącej do Leżajska stoi XVIII-wieczna kapliczka, której wnętrze mieści ludowy, XIX-wieczny ołtarzyk z obrazem Matki Boskiej Leżajskiej, pochodzącym z 1752 r.

W Hucisku znajduje się także przystanek autobusowy i dwa sklepy spożywcze.

Historia[edytuj]

Jest to stara puszczańska osada przemysłowa, która powstała w XVII wieku przy hucie szkła. Działały tutaj hamernie przetapiające rudy darniowe na żelazo. Do dziś zachowane są jeszcze pozostałości tradycyjnego budownictwa lasowiackiego. Hucisko było własnością królewską i należało do starostwa bratkowickiego. Jego mieszkańcy zajmowali się nie tylko hutnictwem, ale także wypalaniem węgla drzewnego, rolnictwem i bartnictwem.

Podczas okupacji niemieckiej Hucisko było dwukrotnie pacyfikowane w odwecie za akcje ruchu oporu: część mieszkańców związała się z ruchem komunistycznym i należała do oddziału partyzanckiego GL "Iskra". Za działalność partyzancką hitlerowcy zastrzelili 24 osoby i spalili część zabudowań. Za walkę z wrogiem w 1972 r. wieś odznaczona została Orderem Krzyża Grunwaldu.

Sport[edytuj]

Wiosną 2002 roku w Hucisku otwarte zostały tereny rekreacyjno-sportowe "Pod Gadką". Obszar ten zajmuje ok. 10 ha, a w jego skład wchodzi mały zalew, boisko sportowe i zadaszone stoły, przeznaczone na organizowanie imprez.

W lipcu 2008 r. w Hucisku powstał klub sportowy, HPP Jedność Hucisko[2], który do rozgrywek A-klasy zgłosił drużynę piłkarska juniorów starszych.

HPP Jedność powstała w ramach współpracy sąsiednich miejscowości tj. Hucisko, Przewrotne i Pogwizdów Stary (stąd skrót HPP i nazwa Jedność).

W miejscowości działa też drużyna piłkarska i siatkarska.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]