Hucisko (powiat rzeszowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wsi w powiecie rzeszowskim. Zobacz też: inne znaczenia nazwy Hucisko.
Hucisko
Hucisko
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat rzeszowski
Gmina Głogów Małopolski
Liczba ludności (2011) 405[1][2]
Strefa numeracyjna 17
Kod pocztowy 36-003 Przewrotne
Tablice rejestracyjne RZE
SIMC 0649953
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Hucisko
Hucisko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Hucisko
Hucisko
Ziemia50°13′14″N 22°01′20″E/50,220556 22,022222

Huciskowieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Głogów Małopolski[3][4]}.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa rzeszowskiego.

W Hucisku działa Ochotnicza Straż Pożarna, przy której działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (zdobyła III miejsce w zawodach wojewódzkich, Mistrzostwo Powiatu Rzeszowskiego i Podwójne Mistrzostwo Gminy Głogów Młp.).

W miejscowości znajduje się kaplica pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy należąca do parafii Przewrotne, którego architektura nawiązuje do tradycyjnego budownictwa sakralnego. Kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy pochodzi z końca XIX wieku – zwrócona została ścianą ołtarzową ku pobliskiej drodze; jej czterospadowy dach z kopułą wieńczy żelazny krzyż. Przy drodze wiodącej do Leżajska stoi XVIII-wieczna kapliczka, której wnętrze mieści ludowy, XIX-wieczny ołtarzyk z kopią obrazu Matki Boskiej Leżajskiej z 1752 roku.

W Hucisku znajduje się także przystanek autobusowy i dwa sklepy spożywcze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to stara puszczańska osada przemysłowa, która powstała w XVII wieku przy hucie szkła. Działały tutaj hamernie przetapiające rudy darniowe na żelazo. Do dziś zachowane są jeszcze pozostałości tradycyjnego budownictwa lasowiackiego. Hucisko było własnością królewską i należało do starostwa bratkowickiego. Jego mieszkańcy zajmowali się nie tylko hutnictwem, ale także wypalaniem węgla drzewnego, rolnictwem i bartnictwem.

Podczas okupacji niemieckiej Hucisko było dwukrotnie pacyfikowane w odwecie za akcje ruchu oporu: część mieszkańców związała się z ruchem komunistycznym i należała do oddziału partyzanckiego GL "Iskra". Za działalność partyzancką hitlerowcy zastrzelili 24 osoby i spalili część zabudowań. W 1972 wieś została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy za wybitne zasługi w walce z okupantem hitlerowskim[5][6].

Sport[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 2002 roku w Hucisku otwarte zostały tereny rekreacyjno-sportowe "Pod Gadką". Obszar ten zajmuje ok. 10 ha, a w jego skład wchodzi mały zalew, boisko sportowe i zadaszone stoły, przeznaczone na organizowanie imprez.

W lipcu 2008 r. w Hucisku powstał klub sportowy, HPP Jedność Hucisko[7], który do rozgrywek A-klasy zgłosił drużynę piłkarska juniorów starszych.

HPP Jedność powstała w ramach współpracy sąsiednich miejscowości tj. Hucisko, Przewrotne i Pogwizdów Stary (stąd skrót HPP i nazwa Jedność).

W miejscowości działa też drużyna piłkarska i siatkarska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]