Huechulafquen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Huechulafquen
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Argentyna

Wysokość lustra

875 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

104 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


29,5 km
4,8 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


142 m
255 m

Hydrologia
Rzeki wypływające

Río Chimehuin

Położenie na mapie prowincji Neuquén
Mapa konturowa prowincji Neuquén, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Huechulafquen”
Położenie na mapie Argentyny
Mapa konturowa Argentyny, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Huechulafquen”
Ziemia39°46′12″S 71°22′48″W/-39,770000 -71,380000

Huechulafquen (hiszp. Lago Huechulafquen) – jezioro polodowcowe w Argentynie, w prowincji Neuquén. Położone jest ono w północnej Patagonii, na obszarze Parku Narodowego Lanín, na wysokości 875 m n.p.m., bezpośrednio u podnóży wulkanu Lanín. Przy powierzchni wynoszącej 104 km², jest jednym z największych jezior Argentyny i największym w Parku Narodowym Lanín. Jest ono zasilane głównie wodą pochodzącą z jezior Paimún i Epulafquen, a także licznymi strumieniami powstającymi w wyniku topnienia lodowców. Swój bieg rozpoczyna tu rzeka Río Chimehuin. Gatunki ryb zamieszkujących wody jeziora to m.in. okoń, pstrąg tęczowy, pstrąg źródlany. Nazwa Huechulafquen wywodzi się z języka Mapuczów i oznacza długie jezioro.