Hugo Lapalus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hugo Lapalus
Data urodzenia 9 lipca 1998
Klub C.S la clusaz
Debiut w PŚ 17.03 2019, Falun
(15 km – 46. miejsce)
Pierwsze punkty w PŚ 15.12 2019, Davos
(15 km – 23. miejsce)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Francja
Mistrzostwa świata
brąz Oberstdorf 2021 Sztafeta
Mistrzostwa świata juniorów
brąz Râșnov 2016 Sztafeta
brąz Soldier Hollow 2017 Sztafeta
Mistrzostwa świata młodzieżowców
złoto Vuokatti 2021 15 km F
brąz Oberwiesenthal 2020 15 km C
Puchar Świata (U-23)
FIS Crystal Globe.svg 1. miejsce
2019/2020
FIS Crystal Globe.svg 1. miejsce
2020/2021

Hugo Lapalus (ur. 9 lipca 1998 r.) – francuski biegacz narciarski, dwukrotny medalista mistrzostw świata juniorów i młodzieżowców, zawodnik klubu C.S La Clusaz.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej zawodnik pojawił się 5 grudnia 2015 roku, podczas zawodów FIS w francuskiej miejscowości Bessans, gdzie zajął 25. miejsce na dystansie 15 km stylem klasycznym.

W Pucharze Świata zawodnik zadebiutował 17 marca 2019 roku w Falun, na dystansie 15 km stylem dowolnym, gdzie uplasował się na 46. pozycji. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 15 grudnia 2019 roku w Davos, gdzie na dystansie 15 km stylem dowolnym uplasował się na 23 miejscu.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
dnf 27 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf 30 km bieg łączony 1:11:33,9 h + 2:49,5 min Rosyjska Federacja Narciarska Aleksandr Bolszunow
21. 3 marca 2021 Niemcy Oberstdorf 15 km stylem dowolnym 33:48,7 min +1:54,5 min Norwegia Hans Christer Holund
3.FIS bronze medal.png 5 marca 2021 Niemcy Oberstdorf bieg sztafetowy 4×10 km[1] 1:52:39,0 h +1:12,6 min  Norwegia

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
36. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem dowolnym 31:19,1 +2:26,3 Rosja Iwan Jakimuszkin
3.FIS bronze medal.png 26 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sztafeta 4x5 km[2] 43:07,5 +17,3  Norwegia
7. 1 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 10 km stylem dowolnym 23:08,6 +39,1 Rosja Władisław Wieczkanow
6. 3 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 20 km bieg łączony 49:40,5 +31,2 Rosja Władisław Wieczkanow
3.FIS bronze medal.png 5 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow Sztafeta 4x5 km[3] 49:36,1 +1:05,4  Norwegia
8. 30 stycznia 2018 Szwajcaria Goms 10 km stylem klasycznym 24:58,8 +43,9 Norwegia Jon Rolf Skamo Hope
8. 1 lutego 2018 Szwajcaria Goms 20 km bieg łączony 58:45,7 +1:46,4 Norwegia Harald Østberg Amundsen
4. 3 lutego 2018 Szwajcaria Goms Sztafeta 4x5 km[4] 50:04,2 +5,5 Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
15. 23 stycznia 2019 Finlandia Lahti 15 km stylem dowolnym 34:02,8 +1:34,8 Francja Jules Lapierre
21. 25 stycznia 2019 Finlandia Lahti 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:17:19,1 +1:56,5 Rosja Andriej Sobakariow
3.FIS bronze medal.png 3 marca 2020 Niemcy Oberwiesenthal 15 km stylem klasycznym 36:26,4 +1:35,6 Rosja Siergiej Ardaszew
13. 4 marca 2020 Niemcy Oberwiesenthal 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:12:42,0 +3:15,5 Norwegia Harald Østberg Amundsen
6. 7 marca 2020 Niemcy Oberwiesenthal bieg sztafetowy mieszany 4×5 km[5] 54:40,5 +1:16,8  Norwegia
1.FIS gold medal.png 12 lutego 2021 Finlandia Vuokatti 15 km stylem dowolnym 35:27,6 - -

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2018/2019 niesklasyfikowany
2019/2020 52.
2020/2021 24.

Miejsca w poszczególnych zawodach[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2018/2019
Ruka 24.11 (SP C) Ruka 25.11 (15 km C) Lillehammer 30.11 (SP F) Lillehammer 1.12 (15 km F) Lillehammer 2.12 (15 km C) LT Beitostølen 8.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Davos 16.12 (15 km F) Toblach 29.12 (SP F) Toblach 30.12 (15 km F) Val Müstair 1.01 (SP F) Oberstdorf 2.01 (15 km C) Oberstdorf 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 5.01 (15 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Drezno 12.01 (SP F) Otepää 19.01 (SP C) Otepää 20.01 (15 km C) Ulricehamn 26.01 (15 km F) Lahti 9.02 (SP F) Cogne 16.02 (SP F) Cogne 17.02 (15 km C) Oslo 10.03 (50 km C) Drammen 12.03 (SP C) Falun 16.03 (SP F) Falun 17.03 (15 km F) Québec 22.03 (SP F) Québec 23.03 (15 km C) Québec 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 46 - - - - 0
Sezon 2019/2020
Ruka 29.11 (SP C) Ruka 30.12 (15 km C) Ruka 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (2×15 km) Davos 14.12 (SP F) Davos 15.12 (15 km F) Planica 21.12 (SP F) Lenzerheide 28.12 (15 km F) Lenzerheide 29.12 (SP F) Toblach 31.12 (15 km F) Toblach 1.01 (15 km C) Val di Fiemme 3.01 (15 km C) Val di Fiemme 4.01 (SP C) Val di Fiemme 5.01 (10 km F) TdS Drezno 11.01 (SP F) Nové Město na Moravě 18.01 (15 km F) Nové Město na Moravě 19.01 (15 km C) Oberstdorf 25.01 (2×15 km) Oberstdorf 26.01 (SP C) Falun 8.02 (SP C) Falun 9.02 (15 km F) Östersund 15.02 (15 km F) Östersund 16.02 (15 km C) Åre 18.02 (SP F) Meraker 20.02 (34 km F) Trondheim 22.02 (SP C) Trondheim 23.02 (30 km C) ST Lahti 29.02 (15 km C) Konnerud 4.03 (SP F) Oslo 8.03 (50 km C) punkty
- - - - - - 23 - 29 83 18 28 61 58 10 36 - 11 18 26 - - 29 - - - - - - - - - - 106
Sezon 2020/2021
Ruka 27.11 (SP C) Ruka 28.11 (15 km C) Ruka 29.11 (15 km F) RT Davos 12.12 (SP F) Davos 13.12 (15 km F) Drezno 19.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (SP F) Val Müstair 2.01 (15 km C) Val Müstair 3.01 (15 km F) Toblach 5.01 (15 km F) Toblach 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (15 km C) Val di Fiemme 9.01 (SP C) Val di Fiemme 10.01 (10 km F) TdS Lahti 23.01 (2x15 km) Falun 29.01 (15 km F) Falun 30.01 (15 km C) Falun 31.01 (SP C) Ulricehamn 6.02 (SP F) Engadyna 13.03 (15 km C) Engadyna 14.03 (50 km F) punkty
71 23 37 37 - 13 - 63 16 11 9 11 17 40 7 10 - 22 22 - - 26 45 292
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład zespołu: Hugo Lapalus, Maurice Manificat, Clement Parisse, Jules Lapierre
  2. Skład drużyny: Jules Lapierre, Martin Collet, Hugo Lapalus, Camille Laude
  3. Skład drużyny: Martin Collet, Camille Laude, Hugo Lapalus, Arnaud Chautemps
  4. Skład drużyny: Camille Laude, Hugo Lapalus, Tom Mancini, Pierre Tichit
  5. Skład drużyny: Juliette Ducordeau, Hugo Lapalus, Flora Dolci, Arnaud Chautemps