Hugo z Lincoln

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Hugo z Lincoln
biskup
San hugo obispo de lincoln.jpg
Św. Hugo, biskup Lincoln na obrazie Francisco de Zurbarána (ok. 1630)
Data urodzenia 1140
Avalon
Data śmierci 16 listopada 1200
Londyn
Czczony przez Kościół katolicki
Data kanonizacji 1220 (zatwierdzenie kultu)
przez Honoriusza III
Wspomnienie 17 listopada

Hugo z Lincoln, Hugo z Avalon (ur. 1140 w Avalon, zm. 16 listopada 1200 w Londynie) – święty Kościoła katolickiego, biskup diecezji Lincoln w hrabstwie Lincolnshire.

Urodził się w zamku Avalon (obecnie w departamencie Izery), ale od ósmego roku życia jego wychowanie powierzono kanonikom z Villard-Benoit (obecnie Pontcharra). W 1158 r. uzyskał pierwszy stopnień święceń wyższych i wkrótce przeniesiony został do Saint-Maximin, a następnie do Wielkiej Kartuzji.

W 1179 roku powierzono mu organizację życia zakonnego kartuzów w Anglii. Działalność rozpoczął na terenie ufundowanej przez króla Henryka II kartuzji w Witham, powstałej dla odkupienia morderstwa dokonanego przez tego władcę na Tomaszu Beckecie. Obsadził wakujące stanowiska w opactwach i biskupstwach.

Wpłynął na polepszenie stosunków dworu z Kościołem i dzięki zdobytemu autorytetowi i zaufaniu pozbawił Henryka II prawa nadawania majątków kościelnych dworzanom, a także wystąpił przeciwko podatkom narzuconym przez Ryszarda Lwie Serce. Już jako biskup Lincoln (od 1186 r.) w swej pracy apostolskiej zwalczał przejawy symonii, ignorancji wśród kleru i ludu. W imieniu Jana bez Ziemi prowadził owocne negocjacje z królem Francji Filipem Augustem. Zmarł po powrocie do Anglii, a w jego pogrzebie uczestniczyli władcy Anglii i Szkocji.

Zapamiętany został jako kaznodzieja, znany z troski o chorych i trędowatych, których odwiedzał, oraz z obrony Żydów przed pogromami.

6 października 1280 dokonano translacji ciała świętego, ale w 1288 roku odkryto brak relikwii. W miejscu pochówku miały znajdować się tylko szaty biskupa[1].

Kult świętego zatwierdził w 1220 roku papież Honoriusz III. Wspomnienie liturgiczne przypada na dzień 17 listopada.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Antonio Borrelli: Sant' Ugo di Lincoln (wł.). [dostęp 2010-07-02].

Bibliografia[edytuj]