Hugon Despenser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Hugon Despenser, Hugh le Despenser (ur. 1262, zm. 27 października 1326 w Bristolu), angielski możnowładca, zwany Starszym Despenserem, jeden z najbardziej wpływowych doradców króla Edwarda II, ojciec jego faworyta Hugona Młodszego.

"Starszy Despenser" był synem Hugh le Despensera, 1. barona le Despenser, i Aline Bassett, córki Philippa Basseta. Po śmierci ojca w 1265 r. został 2. baronem le Despenser. W 1295 r. zasiadł w Parlamencie. Rok później został głównym sędzią królewskim na południe od rzeki Trent. Był nim do 1307 r. i ponownie w latach 1307-1311, 1312-1314 i 1324-1326. Był jednym z nielicznych baronów, którzy pozostali wierni królowi podczas buntu w 1312 r., który doprowadził do egzekucji królewskiego faworyta, Piersa Gavestona.

W 1318 r. stanął na czele baronów niezadowolonych z rządów królewskiego kuzyna, hrabiego Lancaster. Działania Despensera doprowadziły do usunięcia Lancastera z dworu. Jego miejsce jako główny doradca królewski zajął właśnie Despenser. Jego wpływ na króla umocnił się, kiedy jego syn, Hugon Młodszy, został kochankiem króla. Rządy Despensera wywoływały jednak opór baronów. Kiedy w 1321 r. Edward przyznał Despenserom ziemie na pograniczu walijskim wybuchła rebelia i Edward zmuszony był wygnać obu Despenserów.

Rok później sytuacja zmieniła się i Despenserowie mogli powrócić do kraju. Starszy z nich otrzymał wówczas tytuł hrabiego Winchesteru. Wcześniej, w 1320 r., był już Lordem Strażnikiem Pięciu Portów. Przez następne cztery lata wywierał wielki wpływ na Edwarda II. Jego wpływy skończyły się w 1326 r. kiedy do kraju powrócili z Francji żona Edwarda, królowa Izabela, i jej kochanek, Roger Mortimer. Winchester został pojmany w Bristolu i oskarżony o uzurpację władzy, obrazę Kościoła i bezprawną egzekucję hrabiego Lancaster. Uznany za winnego wszystkich stawianych mu zarzutów został skazany na włóczenie, ścięcie i powieszenie. Egzekucja odbyła się 27 października 1326 r.

Winchester był żonaty z Isabel de Beauchamp, córką Williama de Beauchampa, 9. hrabiego Warwick, i Maud FitzJohn. Hugon i Isabel mieli razem syna i córkę:

Poprzednik
Hugh le Despenser, 1. baron le Despenser
Baron le Despenser
1265-1326
Następca
powrót do domeny królewskiej
Poprzednik
nowa kreacja
Hrabia Winchester
1322-1326
Następca
powrót do domeny królewskiej
Poprzednik
Bartholomew de Badlesmere, 1. baron Badlesmere
Lord Warden of the Cinque ports.png Lord Strażnik Pięciu Portów
1320
Lord Warden of the Cinque ports.png Następca
Edmund Woodstock, 1. hrabia Kentu