Hukos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hukos
Ilustracja
Hukos podczas koncertu na Hip-Hop Fest Nysa 2012
Imię i nazwisko

Bartłomiej Huk

Data i miejsce urodzenia

27 marca 1984
Białystok

Gatunki

hip-hop, hardcore rap, świadomy hip-hop

Zawód

raper

Aktywność

od 2001

Wydawnictwo

Step Records

Powiązania

Cira

Zespoły
Fama Familia
Panorama Paru Faktów

Hukos, właśc. Bartłomiej Huk[1] (ur. 27 marca 1984 w Białymstoku[1]) – polski raper. Działalność artystyczną rozpoczął na początku pierwszej dekady XXI. w. Początkowo związał się ze składem Panorama Paru Faktów wraz, z którym zarejestrował nielegal zatytułowany Rozgrzewka. W latach późniejszych podjął także solową działalność artystyczną oraz dołączył do kolektywu Fama Familia, którego jedyne wydawnictwo pt. B.S.T.O.K. ukazało się w 2010 roku. Do 2015 roku Hukos nagrał trzy albumy solowe: Ostrze moich oskarżeń (2007), Knajpa upadłych morderców (2012) oraz Wielkie wojny małych ludzi (2015).

Pomimo uczestnictwa w krajowej scenie hip-hopowej, raper nie odniósł sukcesu komercyjnego. Jednakże w 2007 roku Hukos spotkał się z zainteresowaniem mediów głównego nurtu za sprawą piosenki „Panie prezydencie”, która znalazła się na jego debiutanckim albumie solowym pt. Ostrze moich oskarżeń. Kompozycja, w której, jakoby raper miał planować zabójstwo ówczesnego Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego przyczyniła się do wieloletniego konfliktu z przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszardem Nowakiem. Do 2013 roku, według samego Hukosa – Nowak, po oddalonym zawiadomieniu o przestępstwie, złożonym w Prokuraturze w Białymstoku działa na jego szkodę, dwukrotnie uniemożliwiając muzykowi występy sceniczne.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku razem z zespołem Panorama Paru Faktów wydał album Rozgrzewka[2]. Uczestniczył w nagraniach rockowych i jazzowych razem z zespołem WEM oraz jako członek soundsystemu w ramach ekipy WTF Crew. W 2005 roku rapował gościnnie na albumie Vulgorytm – Twierdzeń twierdza[3]. Natomiast dwa lata później wystąpił na płycie kolegi z zespołu Panorama Paru Faktów – Ciry pt. Kromka[4]. 15 sierpnia, także 2007 roku odbyła się premiera solowego debiutu rapera pt. Ostrze moich oskarżeń[5]. Nagrania wydane przez samego Hukosa sprzedały się w nakładzie tysiąca egzemplarzy[6]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział Kasia Kubik, Nikon, PKC oraz Cira. W ramach promocji wydawnictwa powstał obraz do pochodzącej z płyty piosenki pt. „Bracia i siostry/Detronizacja”[7]. Na albumie znalazła się także m.in. kompozycja pt. „Panie prezydencie”, która przysporzyła Hukosowi uwagę mediów głównego nurtu. Utwór, w domniemaniu, odnosił się do osoby ówczesnego Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Opisywał w nim plan zabicia prezydenta. O piosence napisali we wrześniu 2007 m.in. portal TVN24[8], Wprost[9], Gazeta Wyborcza Białystok oraz telewizje w całej Polsce[10]. 3 października 2007 w internecie pojawił się nowy utwór Hukosa pt. „Anatomia morderstwa”, który był odpowiedzią na zarzuty stawiane mu m.in. przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę i posłankę PiS Jolantę Szczypińską[11]. Według Marty Brzezińskiej – redaktorki serwisu internetowego Fronda.pl po katastrofie rządowego samolotu Tu-154 z 10 kwietnia 2010 i śmierci Prezydenta RP, Hukos w swoim kontrowersyjnym utworze zmienił imię Lech na Jarosław kierując tym samym swój tekst pod adresem Jarosława Kaczyńskiego[12].

23 maja 2011 roku dzięki wytówni muzycznej Step Records ukazało się wznowienie debiutu Hukosa Ostrze moich oskarżeń[13]. Wznowienie uzupełnił jeden nowy utwór zatytułowany „Okno z widokiem na Polskę”. Do piosenki został zrealizowany również teledysk[14]. Także w 2011 roku Hukos zaangażował się w liczne projekty. Zwrotki rapera znalazły się na płytach Ciry – Zapracowany obibok 2, ChadyWGW, Okolicznego ElementuSchody donikąd, W Sercu Miasta – 24h, Młodego MKronika II: Siła charakteru, 101 Decybeli – Pomiędzy bitami oraz Matysa – 8 dni w tygodniu[15][16][17][18][19][20][21]. Latem tego samego roku w kontekście piosenki „Panie prezydencie” zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Hukosa do Prokuratury w Białymstoku złożył przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszard Nowak[22]. Jednakże skarga została odrzucona.

27 kwietnia 2012 roku, ponownie dzięki Step Records, ukazał się drugi album solowy rapera zatytułowany Knajpa upadłych morderców[23]. Na płycie znalazły się piosenki wyprodukowane przez takich muzyków jak: Nikon, Donatan, Chmurok, Sebakk, DJ Creon, Qciek, Soddy, Szatt, DonDe, Złote Twarze, L-Pro, Marek Kubik, Me?How, czy Kixnare. Z kolei wśród gości znaleźli się Kisiel, Jopel, Poszwixxx, Cira, Jarecki, Pih, Te-Tris, Bezczel, Ede, Kasia Kubik, Młody M, Chada, Ten Typ Mes oraz Zeus. W ramach promocji do pochodzących z płyty utworów „Nasz 95”, „Fakty i mity”, „Miastokoloromania”, „Z nami nie byli”, „Gdziekolwiek byś szedł” oraz „Wszystko płynie” zostały zrealizowane teledyski[24][25][26][27][28][29]. Również w kwietniu 2012 roku do sprzedaży trafił nielegal Praktis – Kilka miejsc[30]. Na płycie znalazł się utwór z gościnnym udziałem Hukosa zatytułowany „Placebo”. W piosence wystąpili także Kisiel i Cira. Z kolei na wydanej dwa miesiące później płycie Chady – Jeden z Was Hukos rapował u boku Sitka i B.R.O w kompozycji „Dranie tak mają”[31]. Pod koniec roku Hukos we współpracy z Cirą wystąpili na albumie producenckim Donatana zatytułowanym Równonoc. Słowiańska dusza[32].

Na początku 2013 roku ukazał się kolejny album Ciry z gościnnym udziałem Hukosa – Plastikowy kosmos[33]. Muzyk wystąpił w pochodzących z wydawnictwa utworach „Trzym fason”, także ze zwrotkami Tuszu Na Rękach oraz „Przybywa nam lat” u boku Miuosha i Onara. Raper wystąpił również w teledyskach zrealizowanych do tychże piosenek[34][35]. Następnie, Hukos gościł na płycie South Blunt System zatytułowanej I'm Seeing. Zwrotka rapera znalazła się w kompozycji „Czasy się zmieniły”[36]. Po premierze wydawnictwa raper zdystansował się odnośnie do udziału w projekcie ze względu na narosłe kontrowersje wokół South Blunt System, jako zespołu komercyjnego, budzącego u samego Hukosa skojarzenia z hip-hopolo[37]. Niespełna dwa miesiące później ukazał się album KajmanaPrototyp, na którym Hukos rapował gościnnie m.in. wraz z Młodym M i ponownie Onarem[38]. W międzyczasie Hukos intensywnie koncertował, jednakże na kanwie zainteresowania jego osoba ze strony Ryszarda Nowaka, działacz doprowadził do odwołania dwóch występów muzyka[39]. Pierwszy z nich miał odbyć się 9 marca w olsztyńskim klubie studenckim Grawitacja, na co po apelu Nowaka nie udzielił zgody rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Ryszard Górecki[39]. Drugi z występów miał odbyć się w gdańskim klubie Medyk[40]. Impreza pośrednio nie odbyła się za sprawą skargi Nowaka skierowanej do rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Janusza Morysia[40]. W konsekwencji muzyk zdecydował się zmienić termin i miejsce występu[40].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście Sprzedaż
POL
Ostrze moich oskarżeń
 • Data: 15 sierpnia 2007[5],
  23 maja 2011 (reedycja)[13]
 • Wydawca: brak (nielegal),
  Step Records (reedycja)
 • POL: 1 tys.+[6]
Knajpa upadłych morderców
 • Data: 27 kwietnia 2012[23]
 • Wydawca: Step Records
Głodni z natury (oraz Cira)
 • Data: 28 czerwca 2013[42]
 • Wydawca: Step Records
16[43]
Wielkie wojny małych ludzi
 • Data: 25 września 2015[44]
 • Wydawca: Step Records
42[45]
„—” oznacza, że album nie był notowany.
Inne
Album Rok Uwagi Źródło
Panorama Paru Faktów – Rozgrzewka 2003 członek zespołu [2]
Vulgorytm – Twierdzeń twierdza 2005 gościnnie rap w utworze „Wiesz czym jestem” [3]
CiraKromka 2007 gościnnie rap w utworach „Na miku wyładowania” i „S.Ł.O.W.O.” [4]
Cira, Nikon – Pali się 2008 gościnnie rap w utworach „Z marszu” i „Cichy dzieciak” [46]
STREETWORKERZ – Street Art 2010 gościnnie rap w utworze „Nie jesteś raperem, jesteś hejterem” [47]
Fama Familia – B.S.T.O.K. członek zespołu [48]
Kal – EsKALacja gościnnie rap w utworze „Hip-Hop umarł?” [49]
Cira, DJ Fejm – Taśmociąg: zagubione, znalezione i nowsze gościnnie rap w utworze „Z marszu (prewersja)” [50]
Cira – Zapracowany obibok 2 2011 gościnnie rap w utworze „Gdy wbijamy się na bit” [15]
ChadaWGW gościnnie rap w utworze „Niesiemy prawdę” [16]
Okoliczny ElementSchody donikąd gościnnie rap w utworze „Miasto wstaje” [17]
W Sercu Miasta – 24h gościnnie rap w utworze „Poglądy” [18]
Młody MKronika II: Siła charakteru gościnnie rap w utworze „Gdyby świat był mój” [19]
101 Decybeli – Pomiędzy bitami gościnnie rap w utworze „Uczą nas” [20]
Matys – 8 dni w tygodniu gościnnie rap w utworze „Kawałek o zapominaniu” [21]
Praktis – Kilka miejsc 2012 gościnnie rap w utworze „Placebo” [30]
Chada – Jeden z Was gościnnie rap w utworze „Dranie tak mają” [31]
DonatanRównonoc. Słowiańska dusza gościnnie rap w utworze „Niech obdarzy niech obrodzi” [32]
Cira – Plastikowy kosmos 2013 gościnnie rap w utworach „Trzym fason” i „Przybywa nam lat” [33]
South Blunt System – I'm Seeing gościnnie rap w utworze „Czasy się zmieniły” [36]
KajmanPrototyp gościnnie rap w utworze „Definicja: hater” [38]
DJ. B, SzczurZaraza gościnnie rap w utworze „Dżuma” [51]
White HouseKodex 5 Elements 2014 gościnnie rap w utworze „Most Wanted” [52]
Step Records: rap najlepszej marki rap w utworach „Żyć jak Himilsbach i Maklak” i „Proforma 2 (Remix)” [53]
Chada, RX – Efekt porozumienia gościnnie rap w utworze „Słuchasz na własne ryzyko” [54]
Fabster – Kontrasty gościnnie rap w utworze „Pin-Up Girls” [55]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Reżyseria/Realizacja Album Źródło
„Bracia i siostry/Detronizacja” 2007
Ostrze moich oskarżeń [7]
„Okno z widokiem na Polskę” (gościnnie: Miszkers) 2011 Ede [14]
„Nowa komedia”
[56]
„Nasz 95” Dirt Video Knajpa upadłych morderców [24]
„Fakty i mity” 2012 Evil Eye Studio [25]
„Miastokoloromania” (gościnie: Jarecki) Delaflow [26]
„Z nami nie byli” (gościnnie: Młody M, Chada) Evil Eye Studio [27]
„Gdziekolwiek byś szedł” (gościnnie: Bezczel, Ede) Fabuła Video [28]
„Wszystko płynie” (gościnnie: Zeus, Cira) Blood Simple Films [29]
Hukos, Cira – „Supeł” 9zero Studio Głodni z natury [57]
Hukos, Cira – „Hajer” 2013 Delaflow [58]
Hukos, Cira – „Widzę, spływam” (gościnnie: Zeus, Z.B.U.K.U) DobreKino Studio [59]
Hukos, Cira – „Rozdaję serce” (gościnnie: Justyna Kuśmierczyk) Dominik Rzędzicki [60]
"Facet z 3 na przedzie"(gościnnie: Rafał Makarejczuk) 2015 Filmotion Wielkie Wojny Małych Ludzi [61]
"Odchodzić by powracać" M.L. Filmz. [62]
"Na szczycie, na dnie"(gościnnie: Grizzlee) [63]
"2 kreski"(gościnnie: Carrie) [64]
"Żyć jak Himilsbach i Maklak" [65]
Gościnnie
WJDN – „Spowiedź” (gościnie: Cira, Hukos) 2012
Brakujący element [66]
Chada – „Dranie tak mają” (gościnie: Hukos, Sitek, B.R.O) Endorfina Artmedia Jeden z Was [67]
Okoliczny Element – „Konserwy turystyczne” (gościnie: Hukos, Cira) Michał Schwierc, Maciej Przygoda
[68]
Cira – „Trzym fason” (gościnie: Hukos, TuszNaRękach) Press Play Films, Karol Bogucki Plastikowy kosmos [34]
Cira – „Przybywa nam lat” (gościnie: Miuosh, Hukos, Onar) 2013 Paweł Poździk, Michał White [35]
White House – „Most Wanted” (gościnnie: Bezczel, ZBUKU, Hukos, Jopel, Cira) 2014 Dirt Video Kodex 5 Elements [69]
Chada, RX – „Słuchasz na własne ryzyko” (gościnnie: Hukos, Maskot) 9 Liter Filmy Efekt porozumienia [70]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Hukos. hiphopedia.info. [dostęp 2011-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-05)]. (pol.).
 2. a b Panorama Paru Faktów. hiphopedia.info. [dostęp 2011-10-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-02)]. (pol.).
 3. a b Vulgorytm – „Twierdzeń Twierdza”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-02)]. (pol.).
 4. a b Cira – „Kromka”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-26)]. (pol.).
 5. a b Hukos – „Ostrze moich oskarżeń”. hiphopedia.info. [dostęp 2011-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-03)]. (pol.).
 6. a b Hukos „Ostrze moich oskarżeń” reedycja. hip-hop.pl. [dostęp 2013-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-16)]. (pol.).
 7. a b Hukos – „Bracia i siostry / Detronizacja”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-05)]. (pol.).
 8. Raper grozi, że zabije prezydenta. tvn24.pl. [dostęp 2011-06-29]. (pol.).
 9. „Hukos” grozi prezydentowi. wprost.pl. [dostęp 2011-06-29]. (pol.).
 10. Monika Kosz-Koszewska: Dziura w głowie prezydenta. wyborcza.pl. [dostęp 2011-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-02)]. (pol.).[martwy link]
 11. Hukos odpowiada politykom nowym utworem. wiadomosci24.pl. [dostęp 2011-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-09-22)]. (pol.).
 12. „Zabije Jarosława Kaczyńskiego”. fronda.pl. [dostęp 2012-04-14]. (pol.).
 13. a b Hukos – „Ostrze moich oskarżeń” (Reedycja). hhbd.pl. [dostęp 2011-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-03)]. (pol.).
 14. a b Hukos – „Okno z widokiem na Polskę”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-26)]. (pol.).
 15. a b Cira – „Zapracowany obibok 2". hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-03)]. (pol.).
 16. a b Chada – „WGW”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-11-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-07)]. (pol.).
 17. a b Okoliczny Element – „Schody donikąd”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)]. (pol.).
 18. a b W Sercu Miasta – „24h”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-04)]. (pol.).
 19. a b Młody M – „Kronika II: Siła charakteru”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-02)]. (pol.).
 20. a b 101 Decybeli – „Pomiędzy bitami”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)]. (pol.).
 21. a b Matys – „8 dni w tygodniu”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)]. (pol.).
 22. Ryszard Nowak: „Hukos chce zabić prezydenta”. hip-hop.pl. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-27)]. (pol.).
 23. a b „Knajpa upadłych morderców” – wywiad z Hukosem (część 1). hip-hop.pl. [dostęp 2010-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-22)]. (pol.).
 24. a b Hukos – „Nasz 95”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-30)]. (pol.).
 25. a b Hukos – „Fakty i mity”. hip-hop.pl. [dostęp 2012-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-13)]. (pol.).
 26. a b Hukos – „Miastokoloromania” (gościnie: Jarecki). hip-hop.pl. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-29)]. (pol.).
 27. a b Hukos – „Z nami nie byli” feat. Chada, Młody M – teledysk. hip-hop.pl. [dostęp 2019-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-01)]. (pol.).
 28. a b Hukos – „Gdziekolwiek byś szedł” (gościnnie: Bezczel, Ede). hip-hop.pl. [dostęp 2012-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-26)]. (pol.).
 29. a b Hukos ft. Zeus, Cira – „Wszystko płynie”. youtube.com. [dostęp 2019-01-01]. (pol.).
 30. a b Praktis – „Kilka miejsc”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)]. (pol.).
 31. a b Chada – „Jeden z Was”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-23)]. (pol.).
 32. a b Donatan – „Równonoc”. hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26]. (pol.).
 33. a b Cira – „Plastikowy kosmos”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)]. (pol.).
 34. a b Cira – „Trzym fason” (gościnie: Hukos, TuszNaRękach). hip-hop.pl. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-29)]. (pol.).
 35. a b Cira – „Przybywa nam lat” (gościnie: Miuosh, Hukos, Onar). hip-hop.pl. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-13)]. (pol.).
 36. a b South Blunt System – „I'm Seeing”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)]. (pol.).
 37. Hukos o South Blunt System i polityce Urban Records!. glamrap.pl. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)]. (pol.).
 38. a b Kajman – „Prototyp”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-29)]. (pol.).
 39. a b Hukos: jakim prawem zakazuje mi Pan wykonywania mego zawodu. wnas.pl. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-06)]. (pol.).
 40. a b c Dorota Karaś: Kontrowersje wokół występu rapera, który śpiewa o zabiciu prezydenta. trojmiasto.gazeta.pl. [dostęp 2013-05-25]. (pol.).
 41. a b Hukos o zarobkach w rapie. glamrap.pl. [dostęp 2014-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-08)]. (pol.).
 42. Hukos / Cira „Głodni z natury” – tracklista, goście, premiera. glamrap.pl. [dostęp 2013-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-23)]. (pol.).
 43. OLiS – sprzedaż w okresie 24.06.2013 – 30.06.2013. olis.onyx.pl. [dostęp 2013-07-05]. (pol.).
 44. Hukos „Wielkie wojny małych ludzi” – tracklista, okładka, preorder. glamrap.pl. [dostęp 2015-06-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-20)]. (pol.).
 45. OLiS – sprzedaż w okresie 25.09.2015 – 01.10.2015. olis.onyx.pl. [dostęp 2015-10-08]. (pol.).
 46. Cira & Nikon – „Pali się”. hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)]. (pol.).
 47. STREETWORKERZ – „Street Art”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-30)]. (pol.).
 48. Fama Familia. hiphopedia.info. [dostęp 2011-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-01)]. (pol.).
 49. Kal – „EsKALacja”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)]. (pol.).
 50. Cira & DJ Fejm – „Taśmociąg: zagubione, znalezione i nowsze”. www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)]. (pol.).
 51. DJ.B & Szczur – „Zaraza”. hiphopedia.info. [dostęp 2013-11-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)]. (pol.).
 52. Whitehouse – „Kodex V: Elements”. hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-01)]. (pol.).
 53. V/A – „Step Records: rap najlepszej marki”. hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-21)]. (pol.).
 54. Chada X RX – „Efekt porozumienia”. hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-12)]. (pol.).
 55. Mateusz Natali: Fabster „Kontrasty”. popkiller.pl. [dostęp 2016-09-13]. (pol.).
 56. Hukos – „Nowa komedia”. hip-hop.pl. [dostęp 2011-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-26)]. (pol.).
 57. Hukos – „Supeł”. hip-hop.pl. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-27)]. (pol.).
 58. Hukos i Cira nakręcili teledysk w Zakopanem. muzyka.dlastudenta.pl. [dostęp 2013-05-25]. (pol.).
 59. Hukos i Cira „Widzę, spływam” teledysk – gościnnie Zeus i Z.B.U.K.U.. hip-hop.com.pl. [dostęp 2013-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-30)]. (pol.).
 60. Hukos/Cira – „Rozdaję serce” (wideo). cgm.pl. [dostęp 2013-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-29)]. (pol.).
 61. Redakcja, TELEDYSK: Hukos – „Facet z 3 na przedzie”, GlamRap.pl, 23 czerwca 2015 [dostęp 2019-11-21] (pol.).
 62. Hukos "Odchodzić by powracać" - teledysk | Popkiller, www.popkiller.pl [dostęp 2019-11-21].
 63. Hukos ft.Grizzlee "Na szczycie, na dnie" - teledysk | Popkiller, www.popkiller.pl [dostęp 2019-11-21].
 64. Redakcja, TELEDYSK: Hukos – „2 kreski”, GlamRap.pl, 14 października 2015 [dostęp 2019-11-21] (pol.).
 65. Redakcja, TELEDYSK: Hukos – „Żyć jak Himilsbach i Maklak”, GlamRap.pl, 22 kwietnia 2014 [dostęp 2019-11-21] (pol.).
 66. WJDN – „Spowiedź” (gościnie: Cira, Hukos). www.hip-hop.pl. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-28)]. (pol.).
 67. Chada – „Dranie tak mają” (ft. Hukos, Sitek, B.R.O). hip-hop.pl. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-17)]. (pol.).
 68. Okoliczny Element – „Konserwy turystyczne” (ft. Hukos, Cira). hip-hop.pl. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)]. (pol.).
 69. Mateusz Natali: White House Records feat. Bezczel, ZBUKU, Hukos, Jopel, Cira „Most Wanted” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-11]. (pol.).
 70. Krystian Krupiński: Chada x RX feat. Hukos, Maskot „Słuchasz na własne ryzyko” – teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2014-12-11]. (pol.).